Cum se numeste planta mea?

Started by Corina, August 14, 2006, 03:03:17 PM

Previous topic - Next topic

Dudu

sal

Turneul final din Suedia va putea fi urmarit in direct pe Dolce sport

Croaţia - România (Malmo), 14 ianuarie, ora 19
Danemarca - România (Malmo), 16 ianuarie, ora 21:15
România - Algeria (Lund), 17 ianuarie, ora 19
Australia - România (Lund), 19 ianuarie, ora 21.30
Serbia - România (Lund), 20 ianuarie, ora 21.30

dar nr 2) e crinul pacii?

vikcelmic

Dudu, ambele sunt Spatiphyllum = Crinul pacii. Tu ai doua varietati acolo, una milkyway, iar cealalta wallisii  ???, posibil sa ma insel. Poate vine altcineva cu o alta parere.
Merci pentru programul meciurilor, esti dragut. Pacat ca nu prind Dolce.

Dudu

ms pt rasp la intrebare;o sa mai interesez in leg cu wallisii (daca e corect);mai am si alte plante de pus pe forum ca sa le identific;daca vrei iti dau un link de la un site care transmit meciuri in direct

penelopa

E corect! Am si eu din ambele exemplare. :)

Dudu

ms pt conf;acuma trebuie sa-mi infloreasca wallisii si atunci o sa pun o poza cu floarea ca sa  o vedeti  :)

vikcelmic

Asteptam, si sa stii ca are un parfum superb. Eu nu m-am gandit niciodata s-o miros, era inflorita si simteam un miros delicat prin casa, dar pana n-a scris aici Pene ca are si miros n-am stiut.
Dudu, ce alte plante mai tin companie celor doi spatiphyllum?

Dudu

o s-o pun o poza cu ea cand infloreste;mai am fara cele 2 spatiphyllum, inca 24 de tipuri de plante (dintre care doar la cateva le stiu numele);in total cred ca am avut in jur de 100 de tipuri de plante pana acuma(din pacate am mai dat din ele la amici,unele mi s-au uscat);iti las un PM cu site-ul unde poti sa vezi meciurile de handbal in direct

Dudu

o sa pun o poza cu ea cand infloreste  ;D :cum se numeste planta asta:
1)



2) asta e floarea


vikcelmic

Zic eu ca este o Marantaceae, o Calathea sau o Ctenanthe. Dar ia zi, seara nu-si ridica frunzele pe verticala?
Poate-ti faci un album pe un site de gazduire sa le pui pe toate, sa le vedem si noi.

Dudu

da, seara isi ridica frunzele pe verticala;am un album pe Photobucket cu plantele pe care le am

vikcelmic

E Marantaceae. Poti sa-ti pui linkul la semnatura.

Dudu

ok,ms pt rasp;mai are cineva alta parere despre planta(ce soi este) ????

myosotis

Ultima este Ctenanthe. Celelalte sunt ce-a zis Vik.

Dudu

cele 2 poze sunt de la aceeasi planta numai ca la a doua poza am fotografiat floarea;acuma de care e :Marantaceae sau Ctenanthe  ???

Dudu

sal;sper sa-mi rasp ce fel de soi e floarea din poza de mai sus(Marantaceae sau Ctenanthe  ??? );cum se numeste planta acesta:


Dudu

Multumesc, myosotis;asta cum se numeste(tot Ctenanthe burle-marxii ??? )



penelopa

Ultima e chiar ... Maranta.
Dudu, ne dai şi note? >:D

Dudu

ms penelopa;cum sa dau note ??? ; pt ce? ;cum se numesc aceste plante (tot din fam Marantaceae sunt?) ;






flordel

Banuiesc ca Maranta leuconeura kerchoveana.

sicamin

Dudu ,eu cred ca ai o intreaga colectie de marantacee  :D .

Dudu

is plante faine  :D ;a 2 planta se numeste Maranta leuconeura kerchoveana,dar prima cum se numeste? asta



einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa


flordel

Nu sunt sigura dar seamana cu Calathea Zebrina.