Cum se numeste planta mea?

Started by Corina, August 14, 2006, 03:03:17 PM

Previous topic - Next topic

penelopa

Radu, "exaltata" ta e de interior.
Trebuie s-o tii la lumina fara soare direct (vara, ca acum iarna, de unde soare  ???), pamantul umed si pulverizata cu apa, saptamanal, pe frunze.
Si, da, o feriga in casa  curata si oxigeneaza aerul, basca energie pozitiva din plin! ;)

ps. "Bambusul" de Pascani e la fel ca cel de Peris, ca cel de Belciugatele, la fel ca cel de la Ati din Satu Mare, care l-a primit din Italia si l-a imprastiat prin toata tara  =))
Ce trebuie sa stii, Radu, e ca acest bambus seamana mult cu o ... trestie  ;D

einsteinitza

Si ce treaba are cu banca, nu aveti mesagerie privata?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

 =)) =)) ... exact aceeasi treaba ca replica ta   de mai sus despre "banca" la ... "Cum se numeste planta mea"  ;D

Radu

Multumesc.  :)
Merge frumos feriga, se simte bine. Ma bucur mult de ea.  :D

einsteinitza

Stie cineva ce este asta?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Mai, eu nu vad bine, alea-s bobite sau ce?

einsteinitza

Bobite rosii, aacum pe tufe. Deci apar toamna, si stau. Sunt foarte tari, nu le-a muiat gerul.
Sunt pline dealurile pe aici de ele, dar voiam sa stiu ce fac cu ea, ma enerveaza sa nu stiu ce e, si ce vrea =))
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Mai!!! ce frumoasa-i planta!!! Nu ti-ai pus in gradina? Vreau si eu  +hug,; se inmulteste din boabele alea ?
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

Gabi, am fost intr-o plimbare pe dealuri, vezi postarea mea cu Tabla Butii. Erau tufe de-astea mai peste tot, pline de fructe. M-a surpins fiindca de obicei dupa cateva geruri fructele se moaie si cad , dar aici erau in plina forma. Nu stiu ce este, cum se inmulteste sau ce se face cu el. ?Daca merg dupa ei -trebuie sa conving soferul ;), atunci iti iau si-ti trimit.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Repet, habar n-am ,dar vad ca nu cresc tufa ci cresc tip pom, are tulpina, toti aveau tulpina.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

doinabacau

   Singurele fructe care raman tari,in urma gerului,ar fi cele ale paducelului.In imagine nu se vad clar,daca e asa,ar trebui sa fie ovale,aproape cilindrice. Paducelul singular atinge dimensiunile unui arbore,dar daca e des,ramane tufa.

flordel


einsteinitza

Doina, oare care-i denumirea paducelului, crataegus?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

dDa, crataegus monogyma mi se pare ca e ala clasic, specia.
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Asta e! +apl +apl
Bravo, acum stiu ce mut in gradina ;) :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Si eu i-am trasat sarcina la tata, in primavara sa mearga sa scoata ceva puiet, a fost la cules de fructe de paducel, le foloseste la ceai, pentru scaderea tensiunii. La 300 m de blocul unde locuiesc parintii mei e o padure de cateva hectare, cu multe chestii prin ea, la primavara trebuie sa dau si eu o raita, sa fac o inspectie, ca n-am fost de ani de zile, poate mai recoltez cate ceva  ::)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

penelopa

Merci, Claude, ca acum stiu ce sa mai fac din fructele paduceilor mei (in afara de sa le mananc eu, ca taaare's bune  ;;)): ceai pentru colegu', care spune ca, de cate ori il enervez eu, ii creste tensiunea  ;D
Pe aici la fructe le spune "gherghine", iar la pom "Gherhinar"  :o ... dar mie tot Paducel imi place  sa-i zic, numai  ca, in cazul asta, nu stiu cum sa le zic la fructe  ??? .... "paducele"?? =))

trandafira

Povestea acestor plantute a caror nume nu-l cunosc, este urmatoarea: locul recoltarii fara radacina pentru primele2 plante- plecand din stanga- Tenerife. Pe a 3a am obtinut-o din seminte, tot de acolo. Cred ca e complicat sa aflu numele celei de-a treia, dar macar pentru primele 2 va rog sa ma ajutati sa le identific.Am observat ca daca le pun mai multa apa se ingalbenesc si nu se simt bine. Cand nu au apa arata excelent.Cea de-a 3 a inceput sa-si piarda frunzele, semintele le-am luat dintr-un copac.

doinabacau

   La multi ani,tuturor,va doresc sanatate si bucurii!

   Trandafira,eu pot sa-ti spun ,cu siguranta,ca prima floare este rhipsalis,un cactus de padure,in timp,va face flori mici,galbene!

gabriela jalba

Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

doinabacau

  Cred ca ai dreptate,Gabriela,nu ma gandisem la arborele cu creioane!

  A doua seamana cu o varietate de sedum,dar...

trandafira

Iata ce mesaj am primit "La cele 3 plante despre care intrebai pe totalmush cred ca este vorba despre 1euphorbia tirucali, 2o specie de sedum si 3o murraya (daca samanta a fost cam ca un bob neted de piper) "
Comparand pozele pe google am concluzionat ca este euphorbia tirucali. Oare nu este acesta arborele de cauciuc? ???

penelopa

Popular, i se mai spune si asa, Trandafira!
Tot popular, li se mai spun si altor euphorbii "arbori de cauciuc:)

gabriela jalba

n-am terminat de scris,ca am primit musafiri...
Deci,exact asa ziceam si eu : tirucalli,sedum si murraya.
Ceea ce numim frecvent,si avem acasa,arborele de cauciuc este synadenium( o euforbie - singura de altfel denumita asa ) si am mai vazut ca si ficus elastica este numit uneori "arborele de cauciuc ".
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=