Cum se numeste planta mea?

Started by Corina, August 14, 2006, 03:03:17 PM

Previous topic - Next topic

ELA

Codruta, ma bucur tare mult ca ti-am fost de folos.....eu am luat multe plicuri cu seminte prin iunie(sunt la reduceri si sunt cam 1 leu -plicul); deci ,daca te mai intereseaza si altceva sa-mi spui si poate mai gasesc la magazinul respectiv(praktiker)!
Oferta ramane valabila si pentru anul viitor, nu are rost sa te chinui sa strangi seminte :)

Myrela

Danero, bulbisorul cu 2 frunzulite este oxalis
http://myrela.sunphoto.ro/
Din IUBIRE ne nastem, pentru IUBIRE traim, doar cu IUBIRE ,,plecam,,.

ionut

stie cineva cum se numeste planta asta?

[attachment deleted by admin]

cara

draga ionut, nu stie nimeni, e nemaivazuta nemaiauzita, sorry!     :D :D :D


(de unde le mai scoti, bre?  ::) )

opiadc

Quote from: carmenn on August 01, 2008, 02:13:00 PM

Ce floare e acesta ?
Se asemana cu floare de Jasmin , dar e mai mare, are frunzele tari si de un verde inchis, creste tip arbust, lemnificat si are multi tepi.

          Poate fi Plumeria;sunt foarte multe feluri, nu-mi dau seama exact daca ea e, da search pe google si uita-te la poze;descrierea in rest i se potriveste foarte bine! ;)

mamaruta

carmenn, planta ta este sigur un jasminum.
Cauta in top tropical:
http://www.toptropicals.com/cgi-bin/garden_catalog/cat.cgi
Tasteaza jasminum si vezi ce planta se potriveste cu a ta.
Sambac nu cred ca este, parca a mea are frunze diferite.
Parca seamana cu asta:
http://toptropicals.com/pics/garden/05/7/7750.jpg   - jasminum tortuosum....sau cu multiflora.

ionut

draga Cara tot mai trag nadejde s-o identifice cineva...

cara

io zic sa nu disperi chiar daca n-o recunoaste nimeni, ca iegzista o metoda practicata din strabuni:

cand pruncul nu creste cum trebe si-i beteag, mama il "vinde" cuiva, pe geam si cumparatorul il da un nume nou.

asadar imi vinzi mie, simbolic, ierbaciunea si-o s-o numim:  Balşaia ovata binee?    :D

ionut

poate ca ar fi mai bine s-o botezam margineea drumensis  :D asa a raspuns un student la intrebarea profesorului despre o planta,si proful a zis super...venisis tomnisis  :D  :D  :D

myky

ionut, parca seamana cu eustoma, dar "nu bag mana-n foc", googaleste si tu si vezi, poate iti dai seama mai bine.

larisa

Quote from: ionut on August 03, 2008, 08:58:31 PM
poate ca ar fi mai bine s-o botezam margineea drumensis  :D asa a raspuns un student la intrebarea profesorului despre o planta,si proful a zis super...venisis tomnisis  :D  :D  :D
tape,tapae .la toamna tataie .
ce ne facem noi cu toate denumirile astea latinesti  :D :D :D :D

myky

larisa, ai reusit sa te conectezi, ma bucur sa te revadd!

larisa

nici nu-ti inchipui ,cit ma bucur eu ,o luna fara voi si am imbatrinit cu un an.

Codruta

Quote from: ELA on August 02, 2008, 11:09:11 AM
Codruta, ma bucur tare mult ca ti-am fost de folos.....eu am luat multe plicuri cu seminte prin iunie(sunt la reduceri si sunt cam 1 leu -plicul); deci ,daca te mai intereseaza si altceva sa-mi spui si poate mai gasesc la magazinul respectiv(praktiker)!
Oferta ramane valabila si pentru anul viitor, nu are rost sa te chinui sa strangi seminte :)
Multumesc Ela de oferta. La asa un pret chiar ca nu merita sa strangi seminte, mai ales daca te chinui ca mine ;D
De interesat m-ar interesa niste seminte de Abutilon dar lasa sa caut mai intai pe aici. Poate reusesc sa gasesc culori diferite si la un pret acceptabil. Am gasit ceva dar erau semintele (culorile) amestecate. De doua ori am pus seminte si in final am doar o planticica. Imi doresc tare mult sa imi fac un copacel de abutilon cu 3-4 culori asa ca trebuie sa gasesc seminte pe culoare.

Myrela

cum se numeste piticuta mea?

[attachment deleted by admin]
http://myrela.sunphoto.ro/
Din IUBIRE ne nastem, pentru IUBIRE traim, doar cu IUBIRE ,,plecam,,.


myosotis

Quote from: ionut on August 03, 2008, 08:08:16 PM
draga Cara tot mai trag nadejde s-o identifice cineva...

Poate fi un soi de Peperomia (obtusifolia  :-\) Sau o Camelia sinensis, tanara  ???

lala

Ceropegia linearis spp woodii sau lantul-inimilor.

ioana_ralu

Quote from: ionut on August 03, 2008, 11:34:43 AM
stie cineva cum se numeste planta asta?
Nu ai poza si cu ea inflorita?Poate e vreo kalanchoe? Sau vreo sora de-a ei?
Nu prea ma pricep eu la denumiri ,dar parca am mai vazut undeva floare cu frunzele asemanatoare

ionut

de cand o am nu a inflorit niciodata,se pare ca este decorativa prin frunze

dorinas

Ionut planta ta ar putea fi o clusia rosea. Cauta pe net si vezi daca seamana.

ionut

Dorinas s ar putea sa ai dreptate,eu le am cumparat in primavara si prin urmare sunt tinere,seamana f bine la frunze,acum nu stiu de se vor face copaci si nici n am curjul de a le lasa afara la iarna
multumesc


myosotis

Seamana cu echinopsis chamaecereus.

vivi23ro

cam ce floare este asta ? creste de 1m si ceva , miroase si este de gradina