Cum se numeste planta mea?

Started by Corina, August 14, 2006, 03:03:17 PM

Previous topic - Next topic

doina

Mie mi se pare ca seamana cu Belloperone.

Nicol Caloian

Si eu cred ca e belloperone. Si-mi aduc aminte ca Vernil a adus la Slanic butasi de belloperone.

cara

da, e frate cu beloperone-ul  meu!  ;D

daveco

daca al tau e baiat ,a mea e fata.hai ne-ncuscrim .macar asa.
chiar,am doua cliente care sunt prietene la catarama.nu misca una fara alta.culmea,s-au incuscrit.fericire mare.dupa x ani ,copchiii au divortat.ele se uita una la alta si zic:acu soro,ce ne facem?divortam si noi ,ori ba?

myky

n-auzi ca e frate si sora, cum sa va incuscriti, e incest :D :D

martipan

Quote from: myky on November 17, 2008, 08:35:29 PM
Quote from: amalia2008 on November 13, 2008, 08:58:15 PM
Stie cineva cum se numeste planta asta? Am primit un raspuns dar, cautand poze pe net, nu seamana, mentionez ca e pufoasa pe runze... si creste foaret repede, nu mi se pare deloc retentioasa!


amalia, planta ta se numeste Aeonium lindley
pentru comparatie ai linkul de mai jos
http://www.lapshin.org/succulent/bsg0.htm
Multumesc mult,Miky,asa am aflat si eu ca am un Aeonium tortuosum de la Opi (merci inca o data pt el) !


gabriela jalba

Daveco!!!! mortala chestia!!! si zici ca "tinar si nelinistit" e poveste......Ciudata mai e si viata...
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

daveco

Quote from: gabriela jalba on November 22, 2008, 07:35:08 PM
Daveco!!!! mortala chestia!!! si zici ca "tinar si nelinistit" e poveste......Ciudata mai e si viata...
culmea e ca prietenele astea doua se iubesc sincer si de muuuuult timp.mie =mi sunt dragi.

vivi23ro

stie cineva ce planta e asta? e cataratoare so la mine nu a inflorit deloc , am primit butas din ea primavara

myky

cam seamana cu fokea ???, daca are si caudex, atunci asta e.

vivi23ro

ce e ,,caudex,,?e mai ciudata planta... desi frunzele sint mai mici la virf e mai groasa , ala e caudexul?mersi de raspuns

dorinas

Caudexul e o tulpina mai ingrosata (ca un butoias).

vivi23ro

nu are caudex si frunzele sint mai zimtate ca o pasiflora

rox94ana


gabriela jalba

Este abia din primavara!!! O sa ingroase cadexul;  eu ti-am trimis-o. Precis e fockea :. Nu stiu de la cine altcineva ai fi putut sa o capeti....Doar de la Ani de la Braila. Eu de la ea am capatat puiul. In poza e tunsa(in luna ian-2008). Acum am iar,un manunchi de butasi cu radacina.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

vivi23ro

de la tine o am.... e asa de lunga ca am puns o incolacita pr sirma... sa o tund? ai cumva poza cu florile ei? daca infloreste...

gabriela jalba

Infloreste. La mine nu a inbflorit niciodata.Cica iarna se tunde si se tine la racoare. Fiindca se intindea prea mult si peste ara am tait-o de citeva ori. Pe mine ma intareseaza sa creasca caudexul!. Googlaieste putin,afla mai multe informatii si scri'le ici,ca nici io nu stiu mai nik de ea.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

vivi23ro

de cautat am cautat eu si inainte dar nu am gasit mare lucru si nici nu prea seamana frunzele cu ce am gasit


Fockea contains about 10 African vines. Easy to grow, they are present in most caudiciform collections. They are grown mostly for the decorative effect of their large caudex. This caudex was used as food by African natives. The Fockea edulis has green, sweet smelling 0.25-0.5 inches wide (0.6-1.5 cm) flowers in late summer. The flowers are pollinated by fruit flies and are followed by grey pods. Fockeas are dioecious, so a male plant and a female plant are needed to produce seeds. Source: decert-tropicals.com.

martipan

Vivi,am citit mai demult ca plantele caudiciforme prinse din butasi nu dezvolta caudex,asa ca o poti lasa insirata pe un suport fara probleme  ;) !

vivi23ro


gabriela jalba

Tin sa te contrazic:eu am primit butas de la Ani.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

myky

iar eu , de la gabi (tot butas, in primavara)


martipan

Quote from: gabriela jalba on November 29, 2008, 10:42:37 AM
Tin sa te contrazic:eu am primit butas de la Ani.
Super,inseaman ca aia de pe situl respectiv de suculente nu stiu nimic  ;D ,mai erau si din S.U.A ,aveam pretentii,era cineva cu ditamai colectia ;) !

myky

aia, stateau bine cu finantele si-si cumparau plante mature :D :D :D :D
astea din romania ( plantele) stiu ca daca vor sa-si perpetueze specia, tre' sa faca de toate :D