Cum se numeste planta mea?

Started by Corina, August 14, 2006, 03:03:17 PM

Previous topic - Next topic

stefana


vernil

Quote from: Marmoset on April 08, 2009, 03:53:12 PM
Ce planta este aceasta?

http://picasaweb.google.ro/Aubergine.Marmoset/PlanteleMele#5322300834289653234

http://picasaweb.google.ro/Aubergine.Marmoset/PlanteleMele#5322300834492401922

Va multumesc!

E kalanchoe. Gaseste-i un loc luminos, dar daca se poate sa nu primeasca lumina noaptea (de la felinarele de pe strada), ud-o doar cand se usuca pamantul. Infloreste si de 2/an.  :-*

vernil

Stefana, am scris in acelasi timp  :'(

Marmoset

Sarut mana amandurora de informatii!  :) Care va sa zica, dansa e o Kalanchoe! Intamplator, sta chiar intr-un loc unde nu bate lumina noaptea, dar am s-o duc la bucatarie, caci noaptea las permanent veioza aprinsa pentru celelalte bebeluse din balcon!  :-* :-* :) :)

Codruta

Pentru ce bebeluse lasi veioza noaptea? Sunt plante care au nevoie si noaptea de lumina? ???

Marmoset

Quote from: Codruta on April 08, 2009, 10:59:06 PM
Pentru ce bebeluse lasi veioza noaptea? Sunt plante care au nevoie si noaptea de lumina? ???

Bebeluse=peponiera cu plante mici, pe care, din exces de zel (au fost zile mohorate rau cu ceva timp in urma, si erau private de soare) am lasat-o si inca o las aprinsa nonstop.  :)

costieanuconstantin

cum se numesc ,le-a adus cineva de la o nunta din canada !!!!

opiadc


        Deci io zic ca alea nu-s vii! ??? Si daca nu-s vii, nu pot fi identificate aici! ;D ;D :D

ozimandias

Quote from: costieanuconstantin on April 10, 2009, 11:42:26 PM
cum se numesc ,le-a adus cineva de la o nunta din canada !!!!
:D
Asa flori se pun in piept la nunta in Canada?
:D

Codruta


Claudiu

 ???

Specia:  Wedding canadiensis

Genul:   Wedding

Familia: Artificialus

;D

Ella

Eu nu ma mir, aici te poti astepta la orice. ;D dar naturale nu-s sigur :D
Ia, flori de nunta, tot din Canada ;D        si florile astea      sunt identificate, imi apartin :D :D :D


Ella

Eiiiii, vrei zapada si in iulie?   ??? ::)


Ella

 :D de ce?  nu a fost o nunta mare, as spune chiar simpla. Iti aduc poze in vara, cate vrei ;)

Claudiu

Quote from: Ella on April 11, 2009, 09:23:56 AM
Eiiiii, vrei zapada si in iulie?   ??? ::)

Mie imi place primavara si vara. Tort mai este?  ;D

Sa fiti toate fericite.

myky

Quote from: Ella on April 11, 2009, 09:52:16 AM
:D de ce?  nu a fost o nunta mare, as spune chiar simpla. Iti aduc poze in vara, cate vrei ;)
crezi ca avem timp, sunt asa de multe de vorbit, sau ti-ai propus sa stai o saptamana in bucuresti. :)

Ella

Multumim, Claudiu! (tort nu mai este, a fost f. bun, facut de socru' mare, asa-i traditia in familia lor  ::)  )

Myky, ceva timp o sa avem, sper, dar o saptamana chiar, nu cred, dau faliment. :D :D :D

ionut

am nevoie de ajutorul vostru in recunoasterea acestei minunate plante

martipan

Cat de frumos arata,felicitari pt ele !
E un superb ornithogalum dubium !

Francesca

Quote from: Ella on April 11, 2009, 09:14:12 AM
Eu nu ma mir, aici te poti astepta la orice. ;D dar naturale nu-s sigur :D
Ia, flori de nunta, tot din Canada ;D        si florile astea      sunt identificate, imi apartin :D :D :D

Ella draga, florile acelea" identificate "care iti apartin sunt cele mai frumoase dintre toate florile ce le ai.Sa iti traiasca , sa fie sanatoase, iubite, fericite! :-* :-* :-*


Francesca


ionut

Martipane,mii de multumiri,stiam ca incepe cu orni...si atat,acum poate mi spui cate ceva despre planta asta ca tare draga imi este si as vrea sa i asigur cele necesare(oricum raspunsul tau imi e de mare folos)
trebuie sa te felicit pt cunostintele tale in ale plantelor,inca odata multumesc