Bine ati venit

Started by Felix, August 08, 2006, 05:13:12 PM

Previous topic - Next topic

Schnuppe

Bine ai revenit !  Alta data nu te mai grabi !

einsteinitza

 ???

Bun venit! Sper sa te simti bine printre noi!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

zamfira

Chiar o revenire de care ma bucur.

Carina

Si eu, si eu  :)
Imi pare bine ca te-ai razgandit, Rodica

Rux

Vezi Rodica, vezi? :yrk

Ce sa ma facem /zicem ca sa  te simti  bine   aici ?
Eu zic ca deja  te-ai convins   ca esti "acasa"  aici -   forumistic vorbind!

Bine ai revenit!

Rodica Stacescu

  Va imbratisez pe toti/toate! Am fost "aici" zilnic, e greu sa pleci cu totul. Si e urat, e ca si cum ai "spiona", uitandu-te prin gaura cheii! O postura si mai ingrata.  Va multumesc pentru ingaduinta!

gabriela jalba

Eeeeee !!!! Lume  "noua" !!!!! Daca ai venit cu primavara, e semn bun !!! Mai sint ele si nopti cu "-" ( la propriu si figurat ) , dar asa e in viata .
+hug +hug +hug +hug
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Rux

Frumos spus Gabi ,frumos spus! :-bd

Rodica Stacescu

  Gabi, Rux! Va imbratisez pe amandoua! Am venit, dar se pare ca uneori e mai nobil sa ramai "ratacit". Ei, trece... Am vazut azi albumele cu intalnirile forumistilor, asa ca m-am convins ca lumea se simte "acasa" aici si asta e un lucru minunat!

einsteinitza

Nu e "nobil" ! E bine ca ti-ai dat seama ca oamenii aici sunt foarte ok, nu are rost sa pleci! Ai atatea de invatat discutand cu pasionati si ai atatea de oferit discutand cu pasionati!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Schnuppe

As vrea sa spun si eu ceva , cred ca ati luat forumul prea in serios , v-as sugera o anumita detasare si putina relaxare in aprecierea activitatii si relatiilor interpersonale ale membrilor .  

Este greu sa judeci pe cineva dupa cateva cuvinte scrise pe un forum , de asta spun ca mai bine va aplecati atentia asupra temei principale a forumului , gradinaritul .

Inteleg la ce faceti referire in privinta gestului " nobil " dar eu am constatat o anumita labilitate afectiva anormala pentru o persoana ca dumneavoastra si pe un forum de gradinarit si care nu cred ca va face bine deloc . Si nu face bine nici celorlalti care poate se simt vinovati fara sa fi facut nimic !

Sa pleci brusc din motive imaginare si sa revii dup 2-3 zile este cel putin bizar , mai ales ca dumneavoastra erati un membru respectabil , cu postari extrem de bine scrise si cu informatii extrem de bine prezentate pentru cineva incepator in domeniul acesta al gradinaritului si mai ales care nu a avut nici macar o discutie contrara  cu cineva . Mie cel putin mi se pare complet strident .

Vedeti , de asta spun ca socializarea prea intensa intr-un loc care nu este conceput pentru asa ceva , poate naste trairi negative care nu ar fi aparut niciodata intr-o discutie fata in fata , internetul ese un mediu extrem de alunecos si potential inselator si nu va inlocui in veci comunicarea reala .

Sper ca o sa activati mai relaxat si o sa cugetati mai bine daca exista sau nu motive serioase de suparare .  

Si mai sper ca nu v-ati suparat pe mine , eu sunt mai direct si spun lucrurilor pe nume , ma oboseste ocolirea subiectului .

:)

Rodica Stacescu

 1. Nu m-am suparat pe tine si nu am plecat din cauza ta. Si nu judec pe nimeni inainte de a ma judeca pe mine insami. Si rog pe toata lumea sa nu se simta vinovata pentru nimic. Daca e cineva vinovat, acel cineva sunt eu.
2. Nu am aplicatie pentru retelele de socializare si nu particip cu comentarii la asa ceva. Cand am facut prima postare aici pe Forum, am dorit sa spun ca eu am reusit sa inradacinez niste butasi in apa. Mi s-a parut ca sunt luata de mincinoasa, lucru care mi-a displacut total, asa ca am pus poze cu ceea ce reusisem.
3. Apoi am umplut paginile aiurea cu floricelele mele, nu am respectat topicurile si nici nu am mai putut sa le retrag. Poze care am constatat ulterior ca erau importante doar pentru mine.
4. In unele din comentariile mele am descoperit recitindu-le mai tarziu niste greseli de exprimare sau chiar de fond, de care nu mi-am dat seama ca s-au strecurat, eram foarte sigura pe mine cand scriam prostiile. In general detest persoanele care cred ca stiu ceva, dar de fapt nu stiu mare lucru. Devenisem una dintre ele. De aceea am cerut Adminului sa sterga si postarile mele.
5. Am creat mai multe topicuri, care nu au starnit nici un comentariu, nici o apreciere in sens bun sau rau, asa ca am zis ca nu prea intereseaza pe cineva ce postez eu cu atata zel.
6. Am avut impresia, poate gresita, ca musafirii nepoftiti la discutii e mai bine sa se retraga singuri, asa ca am facut-o, fara sa astept invitatii speciale. Nu tot ce se discuta pe un forum intereseaza pe toata lumea.
7. In zilele acelea constatasem ca stau cam mult pe Forum, citind ce scrieti voi, in defavoarea altor activitati si probleme pe care le aveam acasa (unele chiar de mare gravitate). Existau persoane care aveau nevoie de prezenta mea in viata reala si nu intr-o lume virtuala.
8.  Nu doresc sa produc discomfort nimanui cu prezenta mea. Dar sunt un om pasnic. Nu-mi plac amenintarile!
9. Nu am vocatie pentru dramolete.
Pentru ca nu am reusit sa ma desprind si sa nu mai deschid Forumul, am spus ca poate am gresit retragandu-ma. Si da, nu a fost frumos din partea mea ca am revenit. Faptul ca au fost totusi persoane care au apreciat ca mi-am redeschis contul m-a bucurat si le multumesc. Ce e rau in a-ti arata recunostinta?
Cu siguranta, a lua in serios Forumul este un lucru bun. Nu stiu de ce nu ar trebui sa-l iau in serios. Nu ma intereseaza relatiile interpersonale ale membrilor, nu e treaba mea. Si sunt prezenta aici pentru ca uneori mai am si eu cate ceva de spus, chiar daca nu esential. Altfel nu mi-as fi redeschis contul.

einsteinitza

Rodica, am senzatia ca essti mult prea perfectionista, vrei sa fie bine totul din prima. Nu se poate, iar aici, sincer, nu te judeca nimeni pentru asta! Eu , cand scriu repede de pe tableta , fac multe greseli, dec ele mai multe ori nu le corectez ca nu am timp. Nu e o problema, nu a judecat nimeni pe nimeni pentru asta. Am invatat pe aici sa nu fiiu chiar asa critica. Le mai corectez pe parcurs, chiar si in postarile voastre!
Trebuie sa intelegi ca, orice postare, a oricui, are in spate un personaj. Adica pe cineva carenu ti se dezvaluie la adevarata valoare. Unii pentru ca nu ai contact vizual cu ei, nu ai latura aceea a gesturilor, a mimicii, a sunetului vocii, care completeaza o persoana. Altii pentru ca sunt pe forum pentru a fi nu ceea ce sunt ci ceea ce viseaza sa fie in viata reala,s au doar pentru a se umfla in pene pentru ca nu ii vede nimeni. Sa stiic a au fost pe forum si tot felul de astfel de oameni, unii care doar se dadeau mari, altii care, periodic, se suparau si se simteau jigniti, vorbind in privat urat de altii, sau incercand sa inventeze minciuni despre ei doar ca sa raneasca.
De aceea, o postare nu e exact ce pare, trebuie luata putin mai lejer, poate cel care a scris-o avea altceva in minte atunci. Deci, chestia cu minciuna n privinta butasilor e doar perceptia ta, nu cred ca a fost realitatea. Nu stii exact gandul celui care ti-a citit postarea si nici cati au citit-o, au invatat ceva din ea dar nu au avut timp sau chef sa raspunda. Informatia ta este acolo si cand e nevoie cineva o va gasi. Asta deosebeste un forum de o retea de socializare, aici multe din postari sunt informatii, te intorci la ele, sau ajungi la ele mult dupa ce ele au fost postate. La asta se refera Schnuppe  cand spune sa iei forumul mai putin in serios, adica stai bland, esti o valoare aici, ai postat poze  care vor ajuta pe oricine cauta informatii despre un trandafir, ai scris tot ce stiai despre ei, este aur aceasta parte de informatie, dar poate nu va fi apreciata azi ci peste o luna! Sau informatia cu trandafirul in galeata, inghetat, pe care chiar zilele trecute am recitit-o impreuna cu detalierile lui Von despre rezistenta la inghet, forte util totul, chiar daca nu te-a felicitat nimeni poate! Esti ordonata, dai informatii pretioase despre ce ai in gradina, esti atenta la detalii, toata lumea se bucura de prezenta ta!
Poti sa pui trandafirii si la cinci centimetri unul de altul, poti sa ii tii pe toti in galeti cu apa, care e problema? Dar, cand spui ca ii ai la cinci centimetri unul de altul, asteapta-te sa fie cineva care sa iti spuna ca gresesti si ca e pacat , dar nu o considera un afront ci ca pe o dezamagire ca nu poti sa ii pui in valoare.
Nu are importanta cand te retragi si de cate ori revii, nu are sens sa iti faci probleme in plus, toata lumea te-a primit cu drag si nu ai fost niciodata o intrusa sau mai stiu eu ce, lasa exagerarile! E normal ca unii membri sa fie mai familiari , se cunosc  de prin 2006!


www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

2006......eu, Danero, Ati si Vivi.
   Rodica, io chiar nu pricep de ce atita filozofie. Posteaza ce crezi interesant, citeste ce ai nevoie, pa si pusi !!!De foarte multe ori citesc postarile si nu scriu nimic. Asta nu inseamna ca nu ma interesa. Ci ,ori is pe fuga ori n-am ce spune.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

claude

Rodica, eu ma bucur ca ai revenit, desi recunosc ca nici n-am stiut ca te-ai retras, am aflat pentru ca m-a intrebat cineva nedumerit daca stiu cumva motivul pentru care ai plecat, daca am observat vreo postare care te-a jignist sau suparat! Cum au mai spus si altii, ai oferit informatie, ai avut ceva de spus si ai spus, eu in ultima vreme spun mai putine pentru ca de multe oris sunt prea obosita si cu dureri ca sa mai si reusesc sa tastez acel gand coerent care poate reuseste totusi sa se infiripe  :D :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Rodica Stacescu

 Draga Claude, incep sa cred ca am probleme  de comunicare, de cateva zile ma tot disculp pentru ca la un moment dat am ales sa imi desfiintez contul si apoi am revenit asupra deciziei.  Mi se tot explica de ce trebuie sa fiu ingaduitoare cu un anumit  tip de discutii mai "dure", cand de fapt nu asta m-a determinat sa ma retrag . Cand incerc sa explic ca nu e asa, creez confuzie si mai mare,  si "incriminatii" carora incerc sa le iau apararea se simt probabil  "hartuiti"!  As rade de asa interpretare, dar nu cred ca e de ras...  Cred  acum, mai mult decat cu ceva timp in urma, ca locul meu nu e aici. Dar nu-mi voi mai sterge contul, ar fi cu asupra de masura de jenanta situatia pentru mine. Si nici nu mai rapund la provocari  nelalocul lor, nu-mi permite varsta. Cei mai tineri, sunt liberi sa se harjoneasca atat cat vor ei!  Voi continua sa postez "floricele" pe pagina mea de pe SP, voi continua sa ma informez de la cei dispusi sa-mi ofere ajutorul  fara admonestari sau interpretari, pentru ca doresc sa am si eu tufe frumoase de trandafiri, altfel nu-mi pierdeam vremea pe aici! Daca la randul meu pot ajuta cu ceva, voi fi ca intotdeauna ,  gata sa ajut. Daca voi fi intrebata si stiu sa dau un raspuns, o voi face cu drag. In rest, sanatate si spor la flori frumoase!

gabriela jalba

Draga mea,
eu am si mai "o anumita virsta " !!!! Am o propunere: nu mai discutam de ce a fost si n-a fost. Hai sa luam totul de la capat. Eu tin la prezenta ta pe forum, si cica , daca exista macar un singur om pentru care insemni ceva, merita efortul!!!!
Deci, astept postarile tale si pozele tale, chit ca poate n-o sa scriu comentarii. Mizez pe intelepciunea virstei!!!!
O saptamina nemaipomenit de buna !!!
+hug +hug +hug
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

adrianam

Bine ai revenit Rodica!  +hug
Si eu urmaresc forumul mai din umbra, pentru ca de multe ori abia am timp sa citesc ultimele postari, fara a avea timp sa mai scriu  cate ceva. Asta inseamna ca si eu ti-am simtit lipsa!  ;;)
Imi propusesem ca macar iarna, cand nu mai este de lucru la gradina, sa fac ordine in pozele facute in vara si sa postez ce mi se pare mai relevant pentru fiecare trandafir in parte. Dar am facut atatea poze in vara fara sa le etichetez, incat mi-a luat foarte mult timp numai recunoasterea trandafirilor si etichetatul pozelor.
Iar dupa munca de etichetare imi mai lua o gramada de timp si incarcatul in albumele foto de pe internet.
Asa ca nu imi mai ramanea timp de postari.  :(

Rodica Stacescu

 Bine, Gabriela, asa voi face cum spui tu! Cand voi avea ce posta, voi face topic cu trandafirii din gradina mea si acolo am sa pun ce poze cred eu de cuviinta, cine nu vrea sa le vada, poate ocoli topicul "cu pricina"! Multumesc pentru incurajare! Si eu ti-am citit postarile, chiar daca nu am scris comentarii, si am vazut ca locuiesti chiar destul de aproape de Piatra Neamt, orasul meu. Si eu iti doresc o saptamana minunata!

Rodica Stacescu

  Buna seara, Adriana! Raspund cu intarziere, toata ziua am fost la tara, ma apuc sa pregatesc locul unde voi muta in toamna o parte din trandafiri, macar celor de talie mare sa le creez conditii sa se desfasoare. Si eu am aceleasi probleme cu pozele pe care nu apuc sa le etichetez in ziua cand le fac. Daca as poza tufa, probabil ar fi mai usor de identificat, dar sunt soiuri la care florile difera foarte putin unele de altele. Greu deosebesc pe Lady Emma Hamilton de Pat Austin, mai ales daca florile sunt abia deschise, au cam aceeasi culoare, cu cat se invechesc devin mai usor de identificat, una capata usoara tenta rozie, cealalta se ingalbeneste. La fel patesc si cu altele, Jude seamana cu Ambridge , Scepter'd cu Heritage, ca sa nu mai vorbesc de Munstead, William Shakespeare si Falstaff. In vara asta chiar am sa incerc sa le pun alaturi pe culori si sa incerc sa disting prin ce anume se pot deosebi. Noi doua ne stim mai bine de pe SP, ma bucur ca ne intalnim si aici, mai sunt si alte fete cu care tinem legatura de ceva timp, asa ca nu-mi fac probleme prea mari ca as putea fi considerata conflictuala, pentru ca voi stiti ca nu sunt asa.
  Azi am hotarat sa fac iarasi o comanda la Petrovic, tocmai pentru ca am fost multumita de faptul ca la el trandafirii sunt la un pret bun si am garantia ca sunt ceea ce trebuie. Am inceput deja sa fac lista cu ce vreau sa iau pentru gradina de la tara, probabil voi merge pe trandafiri vechi, dar cu remontanta buna si cu parfum. Ma mai uit pe postarile voastre si pe albumele cu fiecare trandafir, ca sa-mi fac o idee. Asa ca am o multime de lucruri mai importante de facut decat sa ma supar pe nimicuri!

geodezia

hei Primula erai tu ? era mai frumos numele de Primula
doamne da de ce ti s-a parut ca nu esti luata in serios ?
ca uite eu am pus la inradacinat cum ai zis tu in apa
ca nu mi-a reusit nu mi-a reusit mie ca eu nu am loava la prins rose de nici un fel si tot incerc si tot incerc toate metodele dar asta nu insemana ca din experienta ta nu invat ceva
de asemnea mi-a palcut sa citesc ce scrii
vorba la Schnuppe mai e  cineva titrat pe aci in domeniu roselor ca eu ce citesc pe foorum ca in rest cine are timp (iar sare la beregata )da asta e fac dupa ureche ca de ..
Na daca eu m-as fi suparat de cite suturi am luat trebuia sa ma reinscriu de zeci de ori da scriu citesc imi intra pe o ureche mai si iese mai si ramine asta e ca doar nu suntem profesionisti facem si noi ce putem
dar zau mie mi-ai parut foarte priceputa si cu stiinta in domeniu
ca vorba la Es no cite greseli de ortografie si alte alea na acu nu stam sa le numaram
eu mai scriu de la servici si maninc la litere ca se uita colegii ce tot bat eu la tastaura cica fac reclamatii la sri la politie etc ..asa ca de mai maninc din litere
acasa ce sa ii faci cind ajung gradina pisoi mincare spalat curatenie goblene flori etc de-abia noaptea pe le 10-11 chair dimineata la 5 mai apuc sa intru pe calculator
doamne ce ai avut in cap sa stergi postarile ?

geodezia

Si sa stii ca eu intram si pe postarile tale despre rose da daca nu putem sa comentez ce sa fac dar de citit citem si aveai si poze cum vrea Schnuppe cu detalii , frumoase etc
na sa nu te mai superi alta data ca e pacat de cit ai muncit sa postezi aci  +hypno

Rodica Stacescu

 Geo, esti o draguta! De ce sa nu poti comenta, eu inteleg bine ce spui si-mi place vioiciunea si pitorescul comentariilor tale, imi aduc zambetul pe fata ori de cate ori intervii in discutii. Esti deosebit de tonica! Toti avem dreptul sa ne spunem opiniile, in felul nostru.

geodezia

dap de rusine mama draga ca nu ma pricep asa ca voi tu Es Schnuppe si daca nu stiu mai dau cu nuca in perete si mi-o iau peste bot de urgenta asa ca am ajuns la concluzia ca mai bine citesc si iar citesc bag la bibilica si invat mai intii si pe urma pun intrebari pertinente nu pe linga subiect
dar la tine se observa ca ai clasa ca stii despre ce este vorba ..na si de ce sa nu invat  +ham +ham +ham
Na si vezi de treaba cu partea de draguta ca am si eu rautatile mele ..na ca doar sunt si eu muiere ... =)) =)) =))
da acolo mai cu perdele  :x :x :x
la mine ofu mare gainile si cocosi matusi ca acolo am ceva de impartit da aici suntem virtuali nu am nimik de impartit cu nima ...  :-bd :-bd :-bd
decit informatii si eventual flori daca ne gasim balariile care ne plac de la unii la altii ..

Rodica Stacescu

  Geo, draga, nu te lasa inselata de aparente! Sunt incepatoare, dar invat repede si usor. Domeniul e foarte vast, cel al rozelor, si nimeni nu-l poate cuprinde, asa ca de competenta sau de atotcunoscatori e greu sa vorbesti. Suntem pe forumul asta pentru ca vrem sa invatam cate ceva, ca sa stim cum anume sa ne ingrijim plantele preferate, daca putem spunem si noi altora cum trebuie sa procedeze sa aiba flori frumoase, fara sa dam peste bot la nimeni, ca nu e civilizat! Generozitatea celui ce stie ceva e mai importanta si mai de pretuit decat parcimonia ( zgarcenia) savantului care tine secretele doar pentru sine si se urca pe un postament de unde nu mai vede pe nimeni in jurul lui!