Rhododendron

Started by Codruta, November 04, 2007, 09:27:41 AM

Previous topic - Next topic

Mihai

Pene cum se numeste laleaua aceea?
Are miros?
Scuze de off topic.........si sa stii ca imi place arbustul ala!
Cum se numeste? :D

penelopa

Dacă te referi la laleua aia mică, bătută , roşu cu galben, da, e ........... lalea   :D şi miroase frumos!(De unde vrei să ştiu cum o cheamă ?  ;D)
Iar eticheta de la rhododendrom, am pierdut-o. :( Deci, îi voi spune "rhodo variegat"! :)

gentiana

hm...........la mine a si deschis o floricica

penelopa

Deocamdată, la mine doar s-au umflat bobocii! ;)

Codruta

Hip, hip, ura :) Am totusi o azalee...cea la care ii spuneam rhodo rosu http://codruta.sunphoto.ro/rhododendron/pagina2  Trebuia sa fie azalee ca prea ii semana ramurile si frunzele cu cea pe care o are Pene :D

vernil

Codruta, remarc ca ai o gradina foarte frumoasa, pare mare, asa cum o pozezi tu. Iar azaleele arata tare bine!

penelopa

Codruţa, stai că io nu i-am numărat staminele!! :D
Mâine, că acum s-a întunecat. :)

GetaV

bai Pene, ai vazut la aia care vand plante inainte de Otopeni ce rodo cat casa au?Ia sa vezi cat costa ;)Unul de ala chiar mi-as lua :o

penelopa

Io zic să-ţi iei ........... gândul de la ei! :D ;D

gentiana

De ce?
daca are 10mil sau mai mult de aruncat ,de ce sa nu-si ia?
ma intreb unde mai planteaza si altceva in curte,dupa aia

penelopa

Păi, şi-l ţine în ghiveci, deasupra verando-serei!  ;)

gentiana

Daca il planteaza ,poate sa puna masa la umbra lui
Geta ,ai sarit cu privirea peste aia de la ecocultura(parca asa ii zice) care e inainte de Cruci

GetaV

Am stat cu ochii roata ,dar nu ma puteam misca ;DVreau sa-mi fac mansarda >:(si ar fi super la 1000 dar cred ca este mai mult

GetaV

Si am vazut eu undeva un fel de sera peste sera  ;D

gentiana

sunt unii  cu un diametru cam de 1,5m....
am intrebat acu cativa ani,nu mai stiu preturile,oricum la criza asta nu mai pun preturi nerealiste

GetaV

Mai este mult pana departe ,dar unul de ala mare imi voi cumpara

penelopa

E superb! Da', parcă.......... nu era vorba de cadou! Nu mi-ai luat şi mie? Doar n-o să renunţi la al tău. :(

vernil

Quote from: penelopa on May 09, 2010, 05:24:04 PM
E superb! Da', parcă.......... nu era vorba de cadou! Nu mi-ai luat şi mie? Doar n-o să renunţi la al tău. :(

Am luat doua, pe al meu deja l-am plantat in gradina. Trebuie neaparat sa iti aduc si restul plantelor ce le am pentru tine, il rog pe Florin al meu sa vina la tine, la Otopeni, intr-una din zilele astea. Nu cred ca pot ajunge sambata, si vreau sa te bucuri si tu de florile lui.

Ba da, e cadou pentru zilele tale de nastere ce vor urma  :D :-*

penelopa

E un vis florile lui, Vernil! Îmi place tare mult. Mulţumesc!

vernil

Tocmai ce ma intrebam daca iti plac florile lui ! Uite ca functioneaza telepatia intre noi!

cara

pentru cei care isi amintesc cat m-am strofocat sa decid ce fac cu rhododendronul asta toamna anunt ca fara nici o protectie termica, a supravietuit si infloreste:


Ionela

Si mai e si tare frumos!  ;)
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

Visez acum pesemne sau sunt in Paradis?
Chiar sunteti amandoua, asa cum a fost scris ;)
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

Schnuppe