Rhododendron

Started by Codruta, November 04, 2007, 09:27:41 AM

Previous topic - Next topic

vernil

Pene, ma bucur ca ii merge bine plantei, a mea sta sa dea coltu' ... Chiar imi placeau florile. Sa vedem, poate la primavara isi revine, ca frunzele i-au picat toate. Dar  mai un rhodo care pare a avea boboci. Asta sta mai ferit, la umbra, are soare doar dimineata. Iar azaleea de gradina e imensa, ii prieste faptul ca am ingropat-o cu tot cu ghiveci.

Mihai

A facut ceva vraji/vrajeli ca altfel nu avea boboci la vremea asta :D :D :D

vernil

Quote from: penelopa on August 22, 2010, 03:39:34 PM
şi cel de la tine, Vernil, deşi e (încă) în ghiveci, a îmbobocit :
http://penelopa.sunphoto.ro/flori_si_animale_2010/20240655

Quote from: Mihai on August 22, 2010, 06:21:17 PM
A facut ceva vraji/vrajeli ca altfel nu avea boboci la vremea asta :D :D :D

Mihai, nu vezi ca e de la mine rhodo, deci a plecat deja vrajit ... dar o las pe Pene sa fie fericita ...  +ham

einsteinitza

A facut, ca se pricepe. Dar oricum, rododendronii-vrajiti, bineinteles- fac acum bobocii, iar primavara cand da putin caldura si soarele, se deschid frumos.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Codruta

Pene, cel variegat tare imi trage cu ochiul :) Pe aici nu am vazut inca variegati :(
Es, are dreptate...si ai mei au boboci de ceva timp.
Vernil, acum doi ani unul din rhodo mei a fost complet chel. Ba am mai si tuns din el de ciuda ca se tot patau frunzele. Nu l-a deranjat, a inflorit in anul urmator.

Codruta

Se pare ca in fiecare an acest rhodo isi aminteste la sfarsitul verii ca nu a inflorit complet :) asa ca ii mai apar cateva floricele  http://codruta.sunphoto.ro/rhododendron/21800181

doina

Ce frumosi rhododendroni ai  +apl ,  Codruta .

Codruta


mariast1

Pt. cei pasionati, in Hornbach Berceni au redus cu 50% pretul rhododendronilor. Si sunt frumosi, produsi de o firma buna, cu 35 de ani de experienta, marca e Griesteder Neuheiten. Sunt hibrizi. Eu am luat azi 6 bucati pt. un gard viu. Vor sta alaturi de hortensii, astilbe, hosta, bergenii... Sper sa nu-mi para rau la primavara.

flordel

Ai idee daca erau altoiti? Pe mine ma interesau daca portaltoiul era Inkarho.

einsteinitza

Pe inkarho scrie mare ca este rod. Inkarho. Nu am vazut pana acum la noi asa ceva.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Mai stii ce mai gasesti prin magazinele astea? Am intrebat si eu fiindca firma asta ii altoieste special sa reziste la soluri calcaroase.

einsteinitza

A fost o discutie pe tema asta mai demult, dar de atunci nu am auzit pe nimeni sa gaseasca aici, dar in Germania sunt frecventi.Nu-i chiar asa departe. +ham
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

La noi n-au ajuns inca rodo de soiuri calcaroase desi unii importatori spun ca ai lor rezista in orice sol(reclama sufletul comertului)
Eu, cu ai mei n-am riscat  si i-am pus in pamant de rodo
Flordel poti incerca si tu,sa stii ca rezista(al mai batran al meu are 8-9 ani in gradina)
Recunosc ca eu am luat exemplare mici (asa se gaseau) si au crescut destul de greu
Eu sunt mai catolica decat papa in anumite probleme si  rodo ii acopar cu scoarta de copac la radacina si cu crengi de brad si coceni partea de deasupra(protejez mugurii in iernile uscate)

einsteinitza

Dar ce bine ar fi sa apara si cei de calcar, ca nu ar trebui sa mai ne facem probleme. De invelit sa stii ca muncesti degeaba, nu trebuie inveliti deloc, stau fara probleme.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Poate,dar mi-e frica de iernile cu vanturi reci si fara zapada
Oricum ii inveles cam la Craciun ca atunci incepe vajul mare
Anul asta o sa invelesc doar ce am plantat anul asta,la primul lor an in gradina mereu ii infofolesc
Pe batrani ,care au deja atatea ierni in spate ii las mai golasi,doar cu scoarta la picioare

einsteinitza

Genti, la mine e mult mai frig ca in Bucuresti si n-au nici o problema.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Te cred,dar eu asa am facut si le-a mers bine,de ce sa risc
Eu am spus ce am facut eu,nu-i obligatoriu sa faca toata lumea la fel(la mine vara sunt spre 50 de grade si iarna  se poate ajunge la -20 si ceva de grade,as zice ca-s variatii foarte-foarte mari)

einsteinitza

Te-am luat, eu am avut -26 ;) :D :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Si la mine au fost asta iarna tot atatea si sufla un vant...........
Iarna trecuta a fost o exceptie,de cand am gradina adica din primavara lui 2000,n-au fost temperaturi asa scazute
De aia am si luat teapa cu clematita Pixie
In mod ciudat rododendronilor le-a mers foarte bine asta iarna cand au stat cufundati in zapada(cateva crengute care au stat afara au fost insa "oparite" de ger)

einsteinitza

Nu e ciudat, zapada e o protectie perfecta.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Eu ii astept pe aia "calcarosi". M-am saturat sa "merg" contra vantului. >:D

Am o Pieris Japonica care stagneaza de 2 ani si arata ca vai de ea. Am mai pierdut un Cornus Kousa care partial cred ca a fost din cauza solului.
As fi vrut niste Rhodo din astia ca lui tata ii plac (bine si mie) si vroiam sa-i fac o placere ca el este mana mea dreapta si ajutorul meu cel mai de pret in gradina.

mariast1

Nu sunt Inkarho. Pe site-ul firmei producatoare scrie ca vand si Inkarho. Si eu caut de ceva vreme, nu am vazut asa ceva in magazine.

einsteinitza

Pierisul e total mofturos la calcar, n-are nici o sansa, dar rodo au. Nu atepta calcarosi.Dar nu cumpara niciodata fara sa verifici numele in nomenclator.Am vazut zeci de ghivece cu rodo rezistenti doar pe la -12 - -15 grade, fara sa fie mentionat pe eticheta.Cauti numele si apoi mergi din nou la cumparat.
Faci o groapa normala, pui pamant de conifere-ca e mai ieftin- si pui planta.Altceva nu faci, nu trebuie sa adaugi nimic. Odata la 4-5 ani il sapi la suprafata si adaugi putin pamant tot de conifere.In rest, apa cu otet. Du-te in Gradina Botanica din Bucuresti, chiar la intrare, dupa aleea care merge de-a lungul gardului pe stanga sunt cateva tufe.Nu le pune nimeni nimic si arata superb.Doar apa cu otet din cand in cand.Nu pamant nou, nu ace de conifere, nimic.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Uitati aici, daca ne strangem mai multi putem cumpara mai multi
http://www.gardendo.ro/reclame/preturi_en_gros_gardendo.pdf
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro