Clerodendron

Started by simonaelena, November 14, 2007, 10:50:17 PM

Previous topic - Next topic

penelopa

Quote from: georgette on September 13, 2009, 07:30:50 PM
Quote from: penelopa on August 19, 2009, 10:10:25 AM
Pentru Jorjet am prins 2 lăstari (împreună) sub pet în 2 săptămâni.  ;)
Wau! Si eu abia acum aflu!  :-* :-* :-* nici n am mai intrat aci sa nu fac tensiune cand vad frumusetea de clero!
Cum se  prezinta cei doi "impricinati"?

Arată super numai că se cer în ghiveci mai măricel . Acum sunt într-un păhăruţ de unică folosinţă.  :)

vivi23ro

mie  la clerodendrum thompsoniae mi au cazut toate frunzele.. si voua vi se intimpla la fel?

penelopa

Quote from: vivi23ro on October 19, 2009, 01:37:25 PM
mie  la clerodendrum thompsoniae mi au cazut toate frunzele.. si voua vi se intimpla la fel?

Mie mi s-a întâmplat anul trecut (în toamnă). Crezând că l-am pierdut, am vrut să-l arunc. Atunci m-am gândit să mai fac un esperiment: l-am tăiat drastic (am lăsat câte 2 noduri pe cele 2 crăcuţe) şi am lăsat ghiveciul la căldură şi lumină. Din primăvară au ieşi  din noduri lăstari noi care, au înflorit toată vara. Anul ăsta e plin de frunze. Dacă nu pică, tot îl tai.  ;D

vivi23ro

daca l ai tinut la caldura , l ai si udat nu?

penelopa

Sigur! L-am tratat ca pe orice plantă în vegetaţie.

Nicol Caloian

Quote from: penelopa on October 19, 2009, 04:06:42 PM
Quote from: vivi23ro on October 19, 2009, 01:37:25 PM
mie  la clerodendrum thompsoniae mi au cazut toate frunzele.. si voua vi se intimpla la fel?

Mie mi s-a întâmplat anul trecut (în toamnă). Crezând că l-am pierdut, am vrut să-l arunc. Atunci m-am gândit să mai fac un esperiment: l-am tăiat drastic (am lăsat câte 2 noduri pe cele 2 crăcuţe) şi am lăsat ghiveciul la căldură şi lumină. Din primăvară au ieşi  din noduri lăstari noi care, au înflorit toată vara. Anul ăsta e plin de frunze. Dacă nu pică, tot îl tai.   ;D
Si ce faci cu lastarii?  ;D

penelopa

Ia ghiceşte, Nicol! ;D 
Am înţeles. Se face.  :)

vivi23ro

asta chiar e pacat de aruncat...

doina

Philipinum-ul meu iar vrea sa infloreasca  :D si mi-a stricat planurile de taiat drastic , o sa  il las sa vad si eu florile si sa le miros la mine acasa si abia apoi , il voi tunde drastic.

gabriela jalba

si la clero meu ii pica frunzele. Dar verzi;nu se ingalbenesc. Cred ca am sa procedez ca Pene.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Marmoset

Atentie, Clero Thomsoniae si Phillipinum sunt ca un magnet pentru paianjenii rosii, iar Ugandese pentru lanosi! Daca-i pica frunzele verzi, e posibil sa-l mushte ceva!

vickylucia

Eu am patit-o cu lanosii, de la hoya s-au extins si la alte plante.Cum sa scap de ei?

GetaV

Betisoare inmuiate in juma -juma apa si alcool si luat fiecare planta atacata .Se repeta pana la disparitie ;D

vickylucia

Asta stiu ,dar as dori un insecticid, ca sa stropesc toate plantele!

GetaV

Vyky cauta la daunatori ,a scris Claudiu f. multe

doina

Mi-a inflorit clerodendronul philipinum  :D :D :D :D , miroase superb.

vivi23ro


vernil

Quote from: doina on December 28, 2009, 12:51:32 PM
Mi-a inflorit clerodendronul philipinum  :D :D :D :D , miroase superb.

Please, al meu ce fel de clero e ? Si nu miroase  >:( ...  iar florile sunt putin verzi 
http://vernil.sunphoto.ro/DIVERSE/SWASCPYGPKAVMBDSBAY
 

stefana

Mariana, eu zic ca este Clerodendrum thomsoniae (tot iti place Hoya thomsonii  ;) )

doina


vivi23ro

thompsonii la care sint florile pe trecute atunci ramine numai cu cele albe

vernil

Quote from: stefana on December 28, 2009, 02:53:07 PM
Mariana, eu zic ca este Clerodendrum thomsoniae (tot iti place Hoya thomsonii  ;) )

Merci, Stef! Poate nu ma crezi, dar azi ma gandeam cum sa ajung la Romstal Pipera, ca acolo era pepiniera cu H.Thompsonii. Si da, ma cunosti bine, ador H. Thompsonii. Si ea pe mine  :D

gabriela jalba

Am un Thompsonii si nu-i merge prea bine. E prima iarna cu el,si cred ca nu ma port bine.... Pot sa tai un bat din el sa pun la inradacinat? Are ceva ca-i iarna? Si asa sint doar doua betegase si unul are 3 frunzuci.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

vivi23ro

eu nu am incercat iarna ca nu mai am ce sa tai am pus la prins vara si s a prins.. i l am dat lui Sica, mie ca acum incep sa cer eu ca al meu nu mai e decit bat... si la mine prima iarna

M10

Buna ,
As vrea sa am si eu aceasta superba floare clerodendrum thompsoniae alb  cu  rosu . Are cineva de vanzare vreun un lastar sau ceva seminte ? Platesc ! Am incercat sa cumpar din afara seminte , dar nu gasesc. Ca planta nu are rost sa cumpar de prin Malayezia sau USA , ca nu rezista la transport atat de lung .  Eu sunt din Piatra Neamt , prin zona nu am hypermarket-uri gen HORNBACH .. A ramas sa apelez doar la bunavointa voastra .

MULTUMESC