CONCURS - VIOLETE de la frunze la plante

Started by Erwin, November 18, 2007, 10:18:09 PM

Previous topic - Next topic

simonaelena

Sa inteleg ca e bataie maaaare pe ultimul loc? Am vrut sa spun coada, ca tot aia e, :D si voi intelegeti ce vreti.....

cara

Quote from: simonaelena on January 25, 2008, 08:43:22 PM
Sa inteleg ca e bataie maaaare pe ultimul loc? Am vrut sa spun coada, ca tot aia e, :D si voi intelegeti ce vreti.....


da, se dau lupte mai ceva ca la Rovine pentru "coada"!  :D

sicamin

Fetelor ma faceti sa-mi para rau ca am iesit pe locul 1 ,ca vad ca pentru ultimul loc e "potul " cel mare. ;D

vernil

Gabriela, chiar nu mai stiu ce culoare i-am promis lui Cara ... alba sau galbena ...


Codruta

sica, mai ai o sansa sa iesi pe ultimul loc cu frunzele care au fost in apa ;)

cara

Quote from: vernil on January 25, 2008, 10:29:41 PM
Gabriela, chiar nu mai stiu ce culoare i-am promis lui Cara ... alba sau galbena ...

stiu io: alba!  :D

vernil

Se vede treaba ca sunteti contabile ... ce memorie de elefant ... eu stiam ca am de impartit multe flori ... Sunt cu radacina toate, cum vine caldura, ma reped la posta cu ele. Daca trimit violeta acum, sigur o pierdem.

simonaelena

Quote from: cara on January 26, 2008, 07:54:17 AM
da, se dau lupte mai ceva ca la Rovine pentru "coada"!  :D

Normal, ca Bob Serbin am, da' "coada", nu!

cara

Quote from: simonaelena on January 26, 2008, 02:45:10 PM
Normal, ca Bob Serbin am, da' "coada", nu!

bre, te-am trecut si pe tine pe lista cu-n smoc din coada vulpii, nu mai plange!  :D

simonaelena

Pai copilul care nu plange, nu primeste ....papa, nu-i asa?
Multam mult de tot!

gabriela jalba

mai are balta...cozi?? ,ca tare ar trebuii sa mai fie prolifica.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

cara

Quote from: gabriela jalba on January 26, 2008, 10:02:48 PM
mai are balta...cozi?? ,ca tare ar trebuii sa mai fie prolifica.

cred ca deja-i bearca vulpea mea!  :D


sicamin

Din frunzele puse  prima data in apa, si dupa ce au facut radacini- in pamant abia acum au inceput sa creasca puii. Eu cred ca metoda de a pune direct in pamant frunza ,cred ca e mai buna ,in sensul ca ies plantutele mai repede. La frunzele puse in apa intai au iesit puii dupa 70 zile fata de cele puse in pamant-50 zile.

gabriela jalba

Puse in pamint,cu ceva in cap,nu? Ca a mea e pusa pur si simplu in pamint,fara nimic,si vad ca se simte super ,solo! La cit de bine arata si ce tantosa e, am impresia ca-i mai trebuie o suta de ani sa faca pui! N-are nici o treaba:sta la lumina,caldurica,capata papita, are companie placuta si nu vrea sa faca pui!!!! Deci ,clar!! Imi adjudec ultimul loc. CE???? mai e cineva care e in concurs si nu i-a facut frunzuta puiuti??!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

vernil

Eu, Gabriela! Am frunze cumparate de la cehi si sunt puse in pamant din octombrie ...  ;D nu vor deloc sa faca pui ... Cele care s-au ambitionat sa reuseasca la mine au facut puiuti, insa anemici. Foarte greu se misca, foarte greu ... rabdare multa ...

dorinas

Eu am facut diverse experimente cu frunze de violeta puse la inmultit, si acum ca s-a terminat concursul pot sa vi le impartasesc si voua. Frunzele adaptate la conditiile de la noi ( cele mov de exemplu) puse in pamant (jumatate turba Florimo, jumatate perlit) care nu sunt foarte batrane (nu le rupeti pe cele de la marginea plantei) si care au fost crescute fara ingrasaminte fac cel mai repede pui. Frunzele puse in apa desi fac repede radacini la transferul in substrat uneori mor iar alteori fac din nou alte radacini, ceea ce lungeste perioada de inmultire.Am observat ca la cele cumparate de la magazine de cele mai multe ori frunzele fac greu pui uneori dureaza si 6 luni (cred ca sunt indopate cu hormoni de crestere, atunci cand nu le mai pui hormoni nu stiu sa mai creasca).

vernil

Perfect adevarat ce spui, Dorinas! Orice frunza de violeta adaptata la mine, daca vreau sa o inmultesc, face pui in maxim 2 luni! Cele de la cehi m-au pus la grea incercare, m-am suparat rau pe ele ...
Iar cu frunzele care fac radacini in apa ... o poveste lunga si urata ... fac radacini in apa, dar cand le pun in pamant, se pleostesc definitiv ...
Cel ami simplu este pus direct in pamant, pet in cap, la caldura si uiti de ele ... o saptamana, cand le uzi  :D

sicamin

Este adevarat Vernil,la mine au iesit puii  mai repede ca am folosit frunze din plantutele mele ,care nu au fost indopate cu ingrasaminte. Am insa 3-4 frunze de la o violeta cumparata de la Metro,in octombrie si abia acum a inceput sa dea puiuti.

cara

sper ca nu vreti sa-mi anulati locul doi de la concurs pentru ca violeta mea era autohtona, aclimatizata de vreo suta de ani, da?  >:(


:D

simonaelena

Gabi, ia o pauza!
Am pus 4 frunza la inradacinat, una a murit iar celelalte dorm. Adica nici vorba de pui.

vernil

Cara, ce ganduri ai  ;D ... Faceam schimb de experienta ... ca ne-a pus Erwin la incercare

cara

apoi cred ca daca violeta mea dezradacinata si oropsita nu facea ea pui asa repede daca nu era invatata din mosi stramosi cu vitregiile!  :D
amu am si explicatia vitezei cu care s-a-nmultit!  :D

gabriela jalba

Deci ,a mea,care-i furata dintr-o florarie olandeza,e clar ca-i indopata precum curcanii ,cu cite si mai cite minuni!!! Poate pine la Paste(ca tot pica tirziu),o face ea ceva. Nu tin musai la varietatea ei...,era una alba,simpla,dar ...e o concurenta!!! si ea,ma face de rusine??!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

stefana

Quote from: dorinas on February 05, 2008, 11:56:49 AM
... Frunzele puse in apa desi fac repede radacini la transferul in substrat uneori mor iar alteori fac din nou alte radacini, ceea ce lungeste perioada de inmultire...
Pot sa va spun si eu din experienta mea cu butasii de hoya: e un lucru normal ca radacinile firave dezvoltate in apa sa dispara cu timpul si sa se formeze altele pentru substrat solid. Dar ca sa nu le rup la "transfer" eu adaug in paharul de plastic peste apa, putin cate putin amestecul de pamant ales. Cand nu mai incape, gauresc cu un ac, la baza, pentru a se scurge surplusul de apa si completez, daca mai e necesar, substratul.
Asa am procedat si cu lastarii de passiflora.