CONCURS - VIOLETE de la frunze la plante

Started by Erwin, November 18, 2007, 10:18:09 PM

Previous topic - Next topic

gabriela jalba

Ceva asemanator procedez si eu cind le duc in ghiveci. Pe fundul ghiveciului pun pietris,apoi un strat de pamint. Fac un amestec gros de apa cu pamint ,asez plantuta,si incep sa torn grosciorul facut.Operatiunea o fac in chiuveta de la bucatarie,si apa se scurge in timp ce pun pamintul.Numai apas cu nimic!!! Am mai rupt radacinute si m-am invatat minte.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gabriela jalba

am descoperit ca a facut pui si frunza mea
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Nicol Caloian

Băftoas-o! Cara a recunoscut ca face incantaţii woodo dar tu ce le faci?
În "pepiniera" mea, pe care v-am aratat-o cu ceva postări în urmă încă nu mişcă nimic. E drept însă că frunzele arată f. bine şi ca sunt puse după ce s-a declanşat concursul.

vernil

Mai bine mai tarziu decat niciodata  ;D. Eu am frunze variegate de la cehi din octombrie, stau batoase si nemiscate de atunci. Ma uit la ele si-mi amintesc de femeile rele din viata mea ... ca barbati rai nu au fost  :D ... si ma gandesc ca imi pot permite sa pierd cateva frunze, chiar si de violete "simandicoase" ... cumpar altele

sicamin

Bravo Gabriela! 
Mai este cineva care asteapta sa-i mai iasa pui din frunze puse pentru concurs?
Puisorii la frunzele mele cresc frumos doar ca mai incet. Eu le-am descoperit sa aiba lumina mai multa si probabil ca nu le place fara PET in cap ,ca se obisnuise cu el. ;D

cara

pai eu le-am luat pet-ul din cap cum au dat frunzele!  8)
nu stiam ca tre sa le mai tin in sera....
(chiar ca ma'sa o fo vitregita tare si planta mea mosteneste genetic rezistenta la traume!  ;D )

simonaelena

Eu mai astept, Sica!
Macar m-am ales cu "coada"

Shalymar

De ce sa nu continuam concursul cu frunze de gloxinii si castigatorii sa primeasca cate un pui de strepto sau cate o violeta?
Asa stimulam schimbul de plante intre noi prin pui sau prin alte plante diverse!
Poate mai aveti si voi alte idei? :P ;) ???

Nicol Caloian

Cred ca n-ar fi rau, mai ales ca e o perioada buna pentru inmultit violete si gloxi. Ei, ce ziceti? Mai incepem inca un concurs? Afi interesant, alaturi de concursul cu intrebari.

cara

io ma inscriu la castigat violetele oanei si-ale lui erwin!  ;D

gabriela iuliana

 :)Ma iau de mana cu tine Cara,daca imi permiti ;D ;),as face orice sa cistig concursul numai sa primesc puiuti de la plantele Oanei sau de-ai lui Erwin. :)


lyana

si eu vreau sa ma inscriu alaturi de voi la concusul despre violete , astept doar startul :-* ;D

Oana

Pai atunci sa fac o lista de sponsorizari, nu? Haideti ca ma uit pe balcon la ce disponibil de frunze am si revin. Voi.....pana atunci puneti la cale concursul.

Nicol Caloian

Cred ca regulile care au fost instituite de Erwin la debutul topicului sunt valabile in continuare, cu actualizarea termenelor. Citez:
"Am placerea sa va anunt deschiderea unui nou concurs "Violete - de la frunze la plante".
Incepand de azi, 18 XI 2007, timp de o saptamana asteptam inscrierea concurentilor.
Concurentii isi vor procura frunze de violete, pe care le vor pune in apa la inradacinat, sau direct in pamant in 26 XI 2007.
   OBLIGATORIU: fiecare concurent va trebui ca luni, 26 XI 2007, sa "depuna la dosar" poze cu frunzele puse in apa sau in pamant. In fiecare saptamana, concurentii vor trebui sa ne "arate" poze ca sa vedem evolutia frunzelor. Va fi declarat castigator concurentul care va obtine primul o plantuta.
As vrea sa va rog sa fiti cinstiti si sa nu va folositi de "metode neortodoxe" ca sa castigati.
  Premiu: din partea mea castigatorul va primi o begonie curgatoare (butas inradacinat in anul acesta).
Desigur de-a lungul concursului vom discuta despre violete, despre cum se comporta frunzele, etc etc etc...
Declar concursul deschis. Succes!
P.S. Violeta, adica violeta africa, adica Saintpaulia. :-P "

Propun urmatoarele date:
Data de incepere a inscrierilor - 12.05.2008
Incheierea inscrierilor: - 18.05.2008
Data postarii pozelor cu frunzele participante (startul concursului) - 19.05.2008

E convenabil?




Nicol Caloian

Sponsorizez cu o violeta bicolora (alb cu lila).

[attachment deleted by admin]

Shalymar

Eu pentru violeta asta sunt in stare de orice, o sa suflu in frunze ca sa iasa cat mai repede :-*

lyana

Da Nicol din parte mea e ok sa postam poze cu frunzele participante pe 19 mai... abia astept ,la ce premii superbe sunt... ;D :-*

Fleurf

  Ce ar fi sa organizam si o sectiune pt gloxinii cu aceleasi reguli.

gabriela iuliana

Deci sa inteleg  ca va fi concurs :D ,dar cu de care frunze de vio sau de gloxi ???,caci vreau si eu sa ma inscriu(mi-a ramas gindul la violeta lui Nicol) ;D

lyana

Gabriele Iuliana , din cate am inteles eu - in primul rand va fi concurs de frunze de violete , dar Flori a propus sa fie si pentru frunze de gloxinii si eu sunt de acord sa fie cu amandoua  ;D :-*

gabriela iuliana

Multumesc de raspuns Lyana,eu la cel de violete vreau sa concurez ;D,caci frunze de gloxii am primit citeva si le-am pus la prins in data de 09.05.2008,iar altele nu mai am de unde procura. :) :-*

simonaelena

Va anunt ca ma inscriu si eu la violete. Nu cred ca trebuie sa va faceti griji, am participat la alte concursuri si am "castigat" ultimul loc.

Myrela

Vreau sa particip si eu la concurs, ca sa castig... experienta :D
Acuma sa vad daca pot sa fac rost de frunza [ cu cate se poate participa? cu una sau cu mai multe?]  , pana duminica, da?
Am vreo 5 violete , cred, anemice si vai de ele, nici gand sa infloreasca, asa ca nu as vrea sa particip cu frunze de la mine  ??? voi ce ziceti?
http://myrela.sunphoto.ro/
Din IUBIRE ne nastem, pentru IUBIRE traim, doar cu IUBIRE ,,plecam,,.