Abutilon

Started by diana, August 26, 2006, 01:08:30 PM

Previous topic - Next topic

vickylucia

Astept sa infloreasca si daca e asa,m-as bucura f mult.Totusi  as vrea sa stiu daca lastarul meu a fost taiat din cel care a inflorit roz la tine sau i-ai primit separat?

larisa

Imi iau consortul ,si amindoi vom reusi .sper sa nu ne ratacim ,ca nu am mai fost de mult singuri :D :D

GetaV

Mirela roz si mov vreau si eu ,chiar daca trebuie sa vin personal sa le iau.

Myrela

Te astept cu tat dragu' :-* 
http://myrela.sunphoto.ro/
Din IUBIRE ne nastem, pentru IUBIRE traim, doar cu IUBIRE ,,plecam,,.

gabriela jalba

Myrela,scrie acolo si un pui roz pt mine. Cica mi-l aduce Larisa!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

larisa

numai sa ajung la ea ,ca normal ca vil aduc.

Nicol Caloian

Fleur, ce conditii trebuie sa-i asigur peste iarna la megaotamicul pe care mi l-ai facut cadou? E din nou plin de gogosele rosii si astept sa-si deschida fustitele.

Fleurf

 Daca poti sa-l tii mai la racoare e ideal. Dar si la caldura ii place, doar ca probabil o sa creasca si mai mult.
Lumina sa aiba din belsug, daca vrei floricele.

Nicol Caloian

Sarumana! O sa stea pe balcon, la fereastra. Caldura vine din bucatarie ca e usa mereu deschisa. Sper sa-i placa.

Nicol Caloian

Uite ca am reusit sa- fac o poza, asa cum arata acum:


[attachment deleted by admin]

rox94ana

este foarte frumos! sper ca si butasii mei sa ajunga tot asa de frumosi!

gabriela jalba

Rox,nu-ti fa probleme,ca asta creeeesteeee,de nu se mai opreste!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

rox94ana

important este sa faca radacini, ca dupa mai vedem noi.

myky

nico, de ce nu-l ' suspendezi'?

Nicol Caloian

N-am cum. Dar o sa ma gandesc si poate-mi vine vre-o idee. Cred ca n-ar fi rau ca e asa de pletoooos! deja am tuns din el dar creste ca voinicul din poveste.

myky

da gauri in tavanul din balcon poti sa dai?
daca da, cand ajungi la mine, sa-mi aduci aminte sa-ti dau niste carlige de agatat( cum am prins eu in pergole, daca ai obs.)

Codruta

Prima gogoasa la unul din Abutilonii primiti de la Myrela :-* http://codruta.sunphoto.ro/abutilon/IBCEHKDRMXVTKOPPMBR
si mai urmeaza inca 3.
Dar tot nu stiu ce fel de abutilon este :( si nu stiu daca trebuie sa-i tai din varf sau nu.

Am doi Abutiloni diferiti, primiti de la Myrela si am mai intrebat o data pe care cum il cheama dar nu mi-a zis nimeni :(
http://codruta.sunphoto.ro/abutilon/AZLZRRWXPYQBSMYUJCK
La cel cu pete galbene pe frunze ii tot cade cate o frunza, doua de cand l-am adus in casa. E normal sa fie asa? Nu i-am taiat pe nici unul ca nu stiu daca trebuie taiati.

Nicol Caloian

Codruta, cel cu "gogosele" este megapotamicum. Am si eu de la Fleur. Al meu e plin de flori si acum si toata lumea se minueaza de cum arata. Megapotamicum are crengile elastice si se face tare pletos daca nu-l tunzi. De nevoie eu i-am scurtat cateva ramuri ca ajunsesera sa atarne pe jos (al meu are ramuri de aproape 2m) si vreau sa spun ca nu numai ca n-a suferit, ba chiar a inceput sa infloreasca si mai si. In plus, se ramifica asa ca n-are ce sa-i strice. Eu il tin pe balcon, in dreptul geamului deci are lumina din belsug iar temperatura mai apropiata de cea din casa (cam 20-22 grade) decat cea de afara. E drept deasemenea ca geamul la balcon e mai tot timpul deschis, dar el nu sta in curent. In privinta momentului propice pentru a-i face freza, nu prea stiu ce sa-ti spun. Eu i-am scurtat ramurile acelea cam acum o luna dar cred ca va trebui sa fac din nou treaba asta pentru celelalte ramuri. chestia e ca nu ma prea indur ca e plin de flori si are boboci pana-n varful ramurilor.
Pe cel de-al doilea (cel cu frunze variegate nu-mi amintesc acum exact cum il cheama dar sigur a postat cineva espre el si poate stie mai multe.

Codruta

Multumesc Nicol :-*
Dupa cum am vazut prin pozele de pe aici ma gandeam eu ca e megapotamicum dar am zis ca mai bine intreb sa fiu sigura.
Intrebam de taiat pentru ca al meu are o tulpina de vre-o 50-60cm, tulpina care sta in sus (doar varful e putin curbat) si imi e mereu frica ca se v-a rupe. Daca al tau are tulpini de 2m sa inteleg ca arata ca o planta "curgatoare"? Daca i-as taia acum varful v-a face ramuri pe tulpina sau la capatul ei?

Cat priveste pe cel de al doilea (cu frunze variegate) la fel are o tulpina de arpox.60cm si nu stiu daca trebuie taiat varful pentru ramificare sau nu. Nici macar nu stiu daca trebuie sa arate ca o tufa, daca e "curgator"ca si megapotamicum sau daca il pot transforma in copacel. In plus imi e frica ca nu-i place ceva deoarece, de cand l-am adus in casa s-au ingalbenit si cazut cateva frunze de la baza.

Nicol Caloian

Codruta, megapotamicul nu l-as numi chiar curgator, mai degraba l-as compara cu o salcie pletoasa. Nu stiu sa spun cat de scurt sa-l tunzi, nici eu nu stiu prea multe. Fleur mi l-a facut cadou in vara si de cand e la mne infloreste incontinuu, de aceea nu m-am indurat sa-l tund scurt. Pe de alta parte imi place asa pletos. Poate o voi face la primavara, cand orice planta isi intensifica procesele vitale. Ramurile pe care le-am scurtat s-au ramificat, deci poti sa alegi modul in care vrei sa arate.
Celalalt, daca i-au cazut cateva frunze cand l-ai bagat in casa, s-ar putea sa nu aiba decat usoare probleme de adaptare.

myky

codruta, eu cred ca este to mega, dar ca are frunzele variegate.

lala

Pai megapotamicum este cunoscut si ca lanterna chinezeasca plangatoare.Cum a spus si Myky exista si variegatum.Codruta,vezi ca are nevoie de lumina chiar si in perioada de repaus,dar daca are si caldura infloreste si iarna.Taierile se fac primavara,ramificatiile batrane se suprima iar cele tinere se taie la jumatate.Eu l-am facut copacel mai scund la 1,2m,dar des si infloreste intr-o veselie. :D :D

Nicol Caloian

Bune sfaturile Lala. deci la primavara daca tot inflorest va trebui sa-mi calc pa suflet si sa-i fac freza. Atuni cine va dori butasi.... o sa am o multime.

lala

Da  Nicol si daca e taiat bine,sunt sigura ca stii, se ramifica puternic.

Fleurf

 Eu toamna cand ii aduc in casa ii tund pe toti, iar primavara doar ajustez coroana. In afara de megapotamicum care suporta si taieri drastice la ceilati nu iau mai mult de 1/3 din lungimea ramurilor. Anul asta ii voi ajusta numai ca din cauza caldurilor mari n-au crescut f mult.