Abutilon

Started by diana, August 26, 2006, 01:08:30 PM

Previous topic - Next topic

Codruta

La capitolul rabdare nu stau eu prea bine ;D Dar megapotamicum am sanse, teoretic, sa-l fac copacel?

Ella

Nu vad de ce nu s-ar putea, dar poate iti spun fetele care au abutilon, eu nu am si nu stiu cat si cum se lemnifica si nici cum creste. >:(

Fleurf

Sigur ca poti sa-l faci copacel Codruta. Eu pe toti i-am facut copacei. Trebuie sa aiba un singur fir sau sa-l rasucesti/impletesti daca sunt mai multe, pui un tutore de care-l fixezi su tai varful cand ajunge la inaltimea preferata. Apoi trebuie sa lasi doar lastarii din treimea superioara pe care trebuie sa-i ciupesti periodic sa-i formezi coroana.

Nicol Caloian

Si in plus de ce ti-a spus Fleur, trebuie sa-ti iei inima-n dinti si sa ciupesti varfurile regulat ca megapotamicum creste pletos mai rau ca o salcie. Al meu (tot de la Fleur  :-*) are ramuri mai lungi decat trunchiul!

Codruta

Varful l-am taiat si de ciupit, ciupesc numai sa am ce. Frunze face din belsug asa ca astept ramurile.
Mai am unul dar cu acela nu pot face nimic... creste tare "imprastiat", in sensul ca are multe ramuri de la baza si sunt prea distantate ca sa le impletesc.

gabriela jalba

Quote from: Fleur on March 28, 2009, 07:35:24 PM
Sigur ca poti sa-l faci copacel Codruta. Eu pe toti i-am facut copacei. Trebuie sa aiba un singur fir sau sa-l rasucesti/impletesti daca sunt mai multe, pui un tutore de care-l fixezi su tai varful cand ajunge la inaltimea preferata. Apoi trebuie sa lasi doar lastarii din treimea superioara pe care trebuie sa-i ciupesti periodic sa-i formezi coroana.
Ai tu un mega,copacel? Pui o poza??? ca al meu e numai vergi subtiri,care le-am infasurat in fel-si-forma. Tot asa face si mai departe : crengute subtiri si pline de ciorchini de floricele.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Fleurf

Uite Gabi am facut azi o poza megapotamicului impletit
http://fleur.sunphoto.ro/abutilon/RBHSJLOICUSSUDQDGCR
http://fleur.sunphoto.ro/abutilon/RTJYIPXIZYVEUMJMUPV
Mai am si cu o singura tulpina, dar cum am inteles ca al tau are mai multe fire l-am pozat numai pe asta.
Ar mai fi trebuit tuns, dar pe el il am la scoala si nu l-am tuns cat trebuie ca mereu imi cere cate cineva lastari  ;D

myky

bai, dar e destul de grosut. cati ani are?

Fleurf

Cred ca vreo 2  ???. Nu mai tin minte bine dar nu cred sa aiba mai mult fiindca ei cresc repede.

myky

si al meu tot 2 are, da nu e asa gros.
la ce temperatura i-ai tinut iarna trecuta, ca daca ii fac copacei, tre sa-i mut la mansarda (pe care sper sa o izolez anul asta), ca in casa nu mai am unde sa-i tin.

Fleurf

Asta a fost la caldura, dar pe ceilalti i-am tinut in mansarda si arata la fel de bine. Am sa le fac eu niste poze si lor.

myky


gabriela jalba

zic si eu ca si Miky : al tai e grosut bine. Al meu e subtire ca o mina de pix.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Fleurf

Cu atat mai bine ca e subtire ca poti impleti firele. Cand i-am format asa tot subtiri erau si ai mei dar ii fixezi de tutore in mai multe locuri.

penelopa

Quote from: myky on March 30, 2009, 05:03:32 PM
bai, dar e destul de grosut. cati ani are?

Băi, ăla grosuţ e ..... băţul !!!  :D

Nicol Caloian

Lizi, ma bucur ca abuti a ajuns in conditii bune. Sa creasca mare si sa-ti faca multe "lampioane".

Codruta

Varful de la un abutilon pe care l-am taiat si l-am pus in apa in 9 martie avea deja radacini in 5 aprilie. Ocupata fiind cu altele l-am lasat in apa si ieri am remarcat ca incep sa-i creasca deja frunzulite noi. Azi il pun in pamant.

doina

Eu am inradacinat abutillonii direct in substrat cu pet in cap .
Am remarcat ca fac radacini mult mai repede decat hibi .

Codruta

Si eu am remarcat ca abuti face radacini mai repede. Hibi (de gradina) tot in apa l-am inradacinat, anul trecut.

IULIA

pt interesati :
la Pitesti am vazut abutiloni deosebiti, la mr.bricolaje.
erau la plante reduse, dar aratau superb.
lampioanele erau mult mai mari, cu un diametru cam de 10 cm la florile deschise la maxim, petalele erau lucioase, LUCIOASE, erau 3 culori, galben, orange-mandarin, si rosu inchis.
superbi. si plantele aratau grozav, scurte, dar bogate rau.
pina in 35 ron buc.
superbi.
cred ca au si in bucuresti, la mr.bricolaje.

liana

A inflorit si la mine un pui de abutilon portocaliu. Creste cu o viteza uimitoare, e prins din toamna si are aproape un metru. Oare cum sa il transform intr-un copacel ramificat daca il tai de la jumatate?

Marmoset

Atat de simpla si de frumoasa e floricica! Superba!  :)

Fleurf

Nu-l taia de la jumatate ca risti sa se usuce. Taie numai 1/4 si vei avea un copecel inaltut care va ajunge bine la lumina pe timp de iarna. Eu i-as taia numai un butas de 10 cm din varf ca-mi plac copaceii inalti  ;)

liana

Multumesc....de asta am si intrebat, anul trecut am avut tot asa un pui mai inalt si l-am taiat mai putin de jumatate si l-am pierdut.
Iar acum nu il mai am pe cel batran si nu imi permit sa mai risc.

Marmoset

Cumpar orice butas de abutilon si hibiscus ce va prisosesc!  :'(