Acalypha

Started by diana, August 27, 2006, 12:12:24 AM

Previous topic - Next topic

ani

Am si eu doua acalipha: una este "hispanioles" ca  a Carei si una 'hispida". Eu le tund drastic toamna si iarna le pun putina apa. Intotdeauna vara urmatoare sunt pline de 'cozi de vulpe".
"Frumusetea lucrurilor exista in sufletul celui care le admira" David Hume

vivi23ro

Caraaaa, pot sa ma inscriu si eu la pui de  acalipha?la primavara....

ozimandias

Quote from: ani on October 22, 2008, 12:35:45 PM
Am si eu doua acaliphe: una este "hispanioles" ca  a Carei si una 'hispida".
Desi, draga Ani, nu exista posibilitate de comparatie, si eu am doua acalypha  :D. (Cea careia ii spui tu hispanioles eu am gasit-o pe net ca si reptens sau pendula). Vroiam insa sa te intreb, hispida tu o tai? A mea e un bat luuung de vre-un metru, plin de "cozi". O s-o tai? Lastarii ii pun la prins? Daca da, cum? Si la anu' nu va mai fi una, va fi tufa, nu?  ::)

rox94ana


cara

numa' sa-mi amintesti, copila, ca io-s batrana si uit, da?  ;D

rox94ana

sper sa nu iut. multumesc inca o data. :-*

ani

Eu tai si hispida si lastareste frumos. Am pus butasii in pastile de turba, dar se prinde destul de greu.
http://i83.photobucket.com/albums/j311/uruma44/ani_album/acalipha.jpg
"Frumusetea lucrurilor exista in sufletul celui care le admira" David Hume

doina

ce frumoasa e......... :o

cara

faina hispida ta, ani!

reptansul meu se trezeste din morti, am reusit s-o salvez de excesul de apa si de zel al menajerei ;D


ozimandias

Ani, dupa forma frunzelor, mi se pare ca a mea e alt soi de "hispida"  ::)
Cred ca o voi taia totusi dupa ce va termina de...inflorit. Desi-i dau iar cozi si de dedesubt, unde a avut odata  ::)

myky

si mie mi-e mila sa o tai ca e plina de codite, ce fac?

cara

bre, nu le taiati!  >:(
tundeti-le in primavara, asa zice la carte.

myky

da, nu chiar prin primavara da cand o sa termine inflorirea. :-*

Codruta

Mi-am luat si eu 3 plantute din acestea  http://www.bakker-hillegom.nl/r_11883-001/Balkon-en-terrasplanten/Rode-Kattestaart-Kuipplant.htm
Stiti sa-mi spuneti ce fel de acalypha este si ce sa-i ofer? Informatiile gasite sunt tare contradictorii dar cei care o aveti stit mai bine ce i-ati oferit si cum i-a placut. In unele locuri scrie ca la acalypha ii trebuie minim 8 grade, in altele 16. Pe site-ul lui Bakker scrie ca e planta de gradina pe care o aduci toamna in casa dar pe alt site scrie ca la acalypha nu-i place ploaia. Pe unele site-uri scrie ca are nevoie de soare cel putin 5-6 ore pe zi pe altele ca soarele o arde.
Am citit ce a-ti scris pe aici si am inteles ca trebuie sa o tund primavara. Si la soiul pe care il am eu se arunca planta dupa 2 ani?

ani

Codruta, eu tin acalipha pe balcon, in lumina multa. Vrea apa in fiecare zi in perioada calduroasa. Eu o tund toamna si pana in primavara cresc lastari noi, asa ii pastrez forma de tufa suspendata.
"Frumusetea lucrurilor exista in sufletul celui care le admira" David Hume

doina

Eu nu am tuns-o pentru ca este planta micuta , abia am inradacinat un lastar prin septembrie , parca  ::)
Acum este pe balcon cu orientare estica si e plina de moate , dar mult mai mici decat cele din poza  ;D

Codruta

Fiind in balcon e clar ca nu o bate ploaia. Balconul e inchis sau deschis? Care e minima peste noapte atunci cand o scoti in balcon? Intreb asta pentru ca aici sunt foarte putine nopti intr-un an cand minima sa fie peste 16 grade.
Cred ca am sa o las anul acesta in casa si din lastarii obtinuti voi incerca la anul si in gradina. Nu as vrea sa o pierd.

Marmoset

Cara, mama, cu ce-ai descantat lastareii de Acalypha???  :o Ieri facusera radacini in apa, la primul nod de frunze! Eu n-am mai vazut planta care sa mustaceasca asa repede in apa! In 3 zile!  :o :o :o

cara

 :D

voodoo, doar v-am zis!

Marmoset

Voodoo, ne-voodoo, cert e ca eu vineri am ridicat coletul de la tine, asadar, lastareii statusera pe intuneric 2 zile in apa...iar ieri, adica sambata, toti 3 aveau radacini la primul nod!  :o Cara, mi i-ai dat cu toata inima, inseamna ca-i va merge de minune!  :-* :-* Se asorteaza cu coada stramba a lui Putorel al meu...  :D :D

Codruta

Asa arata acum Acalypha mea  http://codruta.sunphoto.ro/acalypha
Ceva totusi nu-i place ca i se cam usuca "ciucureii". Cel din poza e singurul care a reusit sa ajunga asa mare cu toate ca a avut multi. Mai are cale lunga pana sa ajunga ca cei din poza de la Bakker sau de la Cara ;D

doina

Cred ca si acaliphei mele nu-i place ceva este bogata are multe cozi dar nu se inrosesc  :'(
Aveti idee ce poate fi ?

Nicol Caloian

In primavara, la Vaslui, Ani mi-a dat un lastar care acum are cateva "codite":

gabriela jalba

Am vazut-o "nature" pe a lui Cara....Mori !!!!! Poza nu zice nik!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Nicol Caloian

Gabi, la inceput nici nu stiam bine ce e. Abia cand i-au aparut primele smoace rosii m-am lamurit (cu ajutorul lui Ani!  ;))