Hortensia

Started by ELA, January 16, 2008, 11:44:29 AM

Previous topic - Next topic

flordel

Cu timpul si in conditii favorabile poate 2m. Nu am vazut la noi tufe de paniculata mari. Eu am cateva dar sunt plantate de scurt timp, totusi imi pare ca au potential sa creasca destul de mult.

Carina

Foarte frumoase Ale, iti tin pumnii sa le primesti pe toate. Si paniculatele mele tot de la Eutopia sunt, de primavara trecuta. Vezi ca astia mai au obiceiul sa nu aduca toate plantele daca nu le gasesc la furnizorul lor, eu am incercat sa iau si Vanille Fraise primavara trecuta dar nu mi-au adus-o. Asta ca sa te pregatesc sufleteste  ;D

trandafira

Iata un site interesant :http://www.hydrangeashydrangeas.com/planting.html , unde spune ca daca iarba nu creste, nici hortensia nu va creste probabil, de asemenea: If grass won't grow in the area, hydrangeas probably won't either. Am aflat de ce hortensiei mele nu-i merge bine la umbra unui brad si nu a mai  inflorit anul trecut. In mod sigur trebuie s-o mut pentru ca bradul era mic dar anul trecut toate coniferele din gradina si-au marit dimensiunile apreciabil.

einsteinitza

Trandafira, sub brad nu creste nimic. Bradul are si radacini de suprafata, iar competitia pentru umiditate e acerba. Deci saraca suferea de sete, si probabil de prea multa aciditate.
Daca te uiti in padurile de brad, solul e mereu uscat acolo, ca si cum e ars, si nici macar ciuperci nu cresc.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

BoboROM


Hortensia trebuie sa o pui intr-un loc unde sa aiba soare de dimineata pana la ora 11.00 AM.

flordel

Daca-i bine udata suporta si soare puternic, bunica mea are o hortensie macrophylla langa cismeaua din curte. Vara cum umbla cu apa, cum mai arunca si pe ea. Si are soare toata ziua.
Dar cum zice si Bobo ii trebuie macar ceva soare, preferabil dimineata.

claude

In afara de macrophylla, toate hortensiile suporta bine soarele, sigur, nu de dimineata pana seara, dar paniculatele chiar au nevoie de macar 4 ore de soare pentru a inflori bine.  La mine paniculata Vanille Fraise are soare pana la ora 14 si ii place, a crescut bine si a facut panicule florale pe fiecare lastar nou crescut
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

penelopa

Dar hortensiile aste comune, roz şi albe, de care sunt ? (paniculate, hidrofilate, etc.  =))=
Sau, mai pe înţelesul meu, ele vor soare ?

flordel

Hai mai Pene ca eu nu cred ca tu nu stii ca aia e macrophylla, zau... :D
Toate vor ceva soare, nu vor sa fie parjolite, dar soare da.

claude

Pene, alea vor soare putin, e cel mai bun soarele de dimineata, sau soare filtrat, caldura de la pranz le blegeste imediat. Eu am una care sta la umbra nucului, are soare vara doar maxim 2 ore pe zi si nu cere mai mult. Necazul e ca ingheata, iarna asta mare minune daca nu au inghetat mugurii, desi am imbracat-o in paie si sac de rafie  >:(
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

penelopa

Crezi, nu crez, dar chiar nu ştiam  ;D
Am recunoscut, doar, că nu sunt un guru al plantelor  =))
Merci, deci mi-am mai făcut rost de 2 mutări la primăvară!!! :D

BoboROM

Quote from: claude on February 09, 2012, 01:38:20 PM
La mine paniculata Vanille Fraise are soare pana la ora 14 si ii place, a crescut bine si a facut panicule florale pe fiecare lastar nou crescut

Nu stim ca tu nu ne-ai aratat nici o floare.

claude

Pai nici n-aveam cu ce s-o pozez, abia de 2 saptamani mi-am cumparat aparat foto  +ham   Asa ca sper ca la vara sa am ce poza ca acum am si cu ce  ;D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

BoboROM


Lasa ca aveai telefon sau macar ne spuneai pe unde are roz bombon...

claude

Anul asta au fost urate ca naiba florile, din cauza secetei, nici nu prea am vazut acel roz, au virat urgent spre maro  +ham    Eram asa bucuroasa cand am vazut ca fiecare lastar avea flori, am zis ca va fi o minune  :-\
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

penelopa

Eu nu înţeleg cum "macorphylloasele" astea comune sunt aşa sensibile, când se găsesc prin toate curţile ţărăneşti, an de an tot mai frumoase!!! :o

flordel

Sunt puse in locul potrivit! ;)

BoboROM

Pai depinde de unde ai luat-o si locul pe care l-ai ales. La mine nu este pretentioasa, dar vara cand sunt caldurile alea mari e musai sa o ud zilnic sau macar la 2 zile. Daca mai dai o plasa de bulbi iti zic eu ce si cum  ;D

claude

Pene si eu mi-am pus aceeasi intrebare...eu cred ca problema e cu varietatile astea cumparate de prin garden-center si magazine de profil, asa ca mi-am propus ca anul asta sa fac o incursiune la niste blocuri, unde am vazut niste macrophylle care se descurca bine, sunt acolo de zici de ani, deci o sa incerc cu niste butasi de la ele. Oricum si acolo sunt plasate tot la umbra
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

penelopa

Ce fel de bulbi mai vrei  ;D... ca si eu le ude pe ale mele, vara, cel putin o data pe zi  :) .. si le pun ingrasamant special pentru hortensii primavara ....  ;D
Oricat de potrivit ar fi locul, e acelasi ger iarna pe la noi!!! Asa ca, cum naiba de ingheata la unii, iar la altii nu  :(

BoboROM


Pai de unde ai luat-o???

penelopa

Din gradina  cuiva din Chitila (dar nu e Dan Coman  ;D).
La mine nu-i problema de inghetat (voi sustineti ca genul asta ingheata usor  :P), ci ca nu se dezvolta prea bine si inflorirea este cam redusa.

BoboROM

Quote from: penelopa on February 09, 2012, 04:03:38 PM
nu se dezvolta prea bine si inflorirea este cam redusa.

acuma stii ca tu stai prost cu inflorirea  =)) =)) =))

penelopa

Quote from: BoboROM on February 09, 2012, 04:08:57 PM
Quote from: penelopa on February 09, 2012, 04:03:38 PM
nu se dezvolta prea bine si inflorirea este cam redusa.

acuma stii ca tu stai prost cu inflorirea  =)) =)) =))
+ham... dar, tie!!!

BoboROM

acum poate ne arati originalul din Chitila, sa vedem cum ar trebui sa fie...