Hortensia

Started by ELA, January 16, 2008, 11:44:29 AM

Previous topic - Next topic

vernil

Ti-am promis ca iti dau eu un pui de hortensie clasica, din cea care rezista la ger. Astea aparute acum, in comert, sunt fitzoase.
Mie imi place mult sa cresc planta de mica, sa o vad cum creste sub ochii mei, de la an la an. Iar inmultirea hortensiilor  a fost o incercare reusita, dupa ce am vazut astam intr-o gradina din cartier. Am zis sa incerc si eu.

diditel

Quote from: einsteinitza on June 27, 2010, 07:48:22 PM
.Ce nu inteleg eu bine e care merg in gradina si care nu, cand le cumpar la ghiveci.
din ceea ce stiu eu ,toate hortensiile 'merg' in gradina si toate hortensiile "merg" in ghiveci,altfel spus exista cultura la sol(in gradina)si cultura la ghivece,aceasta din urma facandu se(mai ales) in scopul comercializarii plantelor care pot fi determinate sa infloreasca si in extrasezon,de asemenea,prin adaugarea in substat a unor substante chimice in prezenta unui pH acid poate fi schimbata culoarea florii(cel mai adesea albastru)

sicamin

Singura mea hortensie obtinuta de mine prin butasi.Este roz si abia a inceput sa infloreasca.Am pus mai multi butasi ,dar a ramas doar unul  >:(

einsteinitza

Eu stiu ca cele care sunt Hortensia Grandiflora , majoritatea din comert, pe care le cumparam inflorite, nu rezista la ger, rezista doar pana spre -10 grade. Celelalte, care sunt in general paniculata, rezista la ger. Problema e ca de obicei pe eticheta scrie doar Hortensie. ::)

Multumesc Vernil, esti draguta si chiar am sa ma tin de capul tau ;)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Consider pertinentă observaţia lui Dediţel! (Bine ai venit printre noi, Dediţel!).
N-am auzit până acum să existe hortensii care să trăiască numai în ghivece. De obicei, le ţin în ghiveci cei care iubesc mult această plantă şi n-au grădină.

Mihai

Vernil,ma inscriu si eu in cursa......... ;)

vernil

Bine, Mihai, punem un butas acum, dupa ce trec florile. Chiar o sa pun mai multi, poate mai sunt doritori. Descopar ca imi place mult mai mult sa inmultesc florile decat sa le cumpar deja mature. Mai putin la hoya, ca acolo astepti si 2 ani pana vezi rezultatul  :D

penelopa

Şi crezi că Hortensia înfloreşte mai repede?  :)

sicamin

A mea a inflorit in al doilea an,si e tot din butas.

adrianam

Si mie imi plac hortensiile foarte mult, asa ca ma uit de ele prin magazine de fiecare data.
Zilele trecute am vazut de vanzare la 14 lei, hortensii inflorite in ghiveci cam de 1 l. M-am gandit ca arat inca bine si poate se prind in gradina cu atatea ploi. Cand ma uit pe eticheta, scria ca trebuie tinuta la temperaturi mai mari de 18 gr.C.
Asa ca nu toate hortensiile din comert rezista peste iarna in gradina.

Sunt curioasa daca a luat cineva in gradina hortensii din acelea la 1 milion, care ar trebui sa infloreasca toata vara si sunt foarte rezistente la inghet ( la Baumax au si le-au redus parca la 500.000) Eu stau cu ochii pe ele si daca le mai fac o reducere, incerc sa mai iau un ghiveci. Am luat anul trecut unul, l-am plantat in gradina, dar nu am reusit sa le ud suficient, ca s-au uscat pana toamna.
Tot anul trecut am facut cadou la o cunostinta un astfel de ghiveci. Ea a mutat-o intr-un ghiveci mare - o galeata imensa, pe care a udat-o mereu si a protejat-o peste iarna. Zicea ca au inflorit foarte frumos pana toamna, dar eu nu le-am vazut.

einsteinitza

Sipe site-urile care vand plante sunt mai multe tipuri, unele care nu rezista la ger.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vernil

Adriana, incearca sa pui nisip in groapa in care vei planta hortensia, eventual si un pet plin cu apa, dar cu scurgerea in jos. Dupa ce trec florile hortensiilor mele, sigur voi pune mai multe la inmultit. Am remarcat ca daca hortensiile sunt plantate intr-un substrat cu mranita, cresc mai viguroase si infloresc rapid.

adrianam

Multumesc, am sa tin cont de sfaturi!  :)

Trebuie sa duc mai mult nisip la gradina, ca este prea tare pamantul si ar trebui sa pun la fiecare planta pe care o duc acolo.
Banuiesc ca din cauza pamantului prea tare, cei trei crini au ramas pitici- abia au 20 cm si au facut deja boboci.
In schimb in ghivecele de acasa, unde pamantul este afanat, au toti de la 70 de cm in sus.

vernil

Am observat dezvoltarea plantelor in anumite conditii, sigur hortensia creste si infloreste abundent intr-un pamant hranitor si afanat, cum prea bine spui si tu, Adriana. Crinii de gradina, la fel. Singura mare deosebire in privinta lor este udarea, crinii vor mai putina apa, pe cand hortensiile sunt niste "betivane". Spatiul mic de care dispun, copacii din gradina, m-au facut sa caut o solutie de impacare a tuturor varietatilor de flori ce le am. Asa ca am hotarat ca hortensiile sa stea langa clematite, ambele vor apa multa, trandafirii printre ele, iar crinilor le-am rezervat spatii anume (ghivece foarte mari), ca sa pot controla udarea lor.

diditel

revin pe tema hortensiei,numai din dorinta de a lamuri unele chestii si de a nu ramane cu o informatie gresita

Quote from: adrianam on June 29, 2010, 09:18:32 AM
Cand ma uit pe eticheta, scria ca trebuie tinuta la temperaturi mai mari de 18 gr.C.
Adriana nu ma indoiesc de cele citite de tine pe eticheta,dar convingerea mea este ca se referea la temperatura din timpul iernii necesara pentru a inflori in sera desigur(sau casa) dupa care temperatura se reduce la 15 grade pentru ca floarea sa aiba o viata mai lunga...

pe etichete se poate scrie aproximativ orice(ca si pe net dealtfel) dar e bine sa "prelucram" informatia,nu sa o luam ca atare

einsteinitza

Diditel, dar existaa hortensii sensibile la ger, sau toate merg in gradina la noi?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

diditel

exista si hortensii mai sensibile la ger(H.macrophilla comparativ cu H.paniculata) dar pot fi cultivate in gradina fara probleme deosebite,e bine ca in zonele foarte reci sa fie protejata pe timpul iernii (retineti ca nu mi am dat doctoratul in hortensii :D)

einsteinitza

Nici eu in trandafiri :D

Da, de macrophylla stiam si eu.De-aia am intrebat, ca am doua la ghiveci.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vernil

Quote from: diditel on June 29, 2010, 05:23:34 PM
convingerea mea este ca se referea la temperatura din timpul iernii necesara pentru a inflori in sera desigur(sau casa) dupa care temperatura se reduce la 15 grade pentru ca floarea sa aiba o viata mai lunga...
pe etichete se poate scrie aproximativ orice(ca si pe net dealtfel) dar e bine sa "prelucram" informatia,nu sa o luam ca atare

Inca nu am vazut hortensii inflorite iarna, nici macar in sera sau in florarie. Orice e posibil. Iarasi, nu cred ca pe etichete se fac recomandari pentru cum infloreste o planta iarna, cand sezonul ei este vara ::) eventual, acolo se scriu informatii simple, elementare, de ingrijire a plantei in sezon. Dar la chestia cu scrisul orice, pe net, sunt intru totul de acord. ;D

diditel

Quote from: Vernil on June 29, 2010, 10:48:41 PM
Iarasi, nu cred ca pe etichete se fac recomandari pentru cum infloreste o planta iarna, cand sezonul ei este vara ::)
daca planta respectiva se comercializeaza iarna nu vad de ce nu s ar face aceste recomandari
in alta ordine de idei ,nu ma poate convinge nimeni ca exista hortensii care la temperaturi mai mici de 18 gr.dau coltul...de ex la 14 gr.cat a fost zilele astea

einsteinitza

Cred ca era -15 pentru ca altfel poate doar in Africa sa traiasca. ??? ??? ???Dar si acolo noptile sunt reci ???
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vernil

Hortensiile au nevoie de un pamant acid, apa din belsug. Daca le pui intr-un substrat saracit, sigur nu vor rezista. Una din marile lectii ce le-am invatat pe acest forum, pe care o voi scrie acum, sa o invete si altii care poate nu stiu, este ca orice planta de gradina se planteaza intr-o groapa foarte mare, umpluta cu pamantul de care are nevoie respectiva planta. Iar hortensia face parte dintre plantele care au nevoie de pamant de mranita, usor acid.
Ma bucur ca putem dezbate aceasta tema a hortensiilor, sunt plante usor de ingrijit si care te rasplatesc pe masura.

einsteinitza

Mie tare imi plac, multumesc de sfaturi, sunt foarte utile. Deci, cele doua ghivece ale mele vor merge in gradina, si va tin la curent
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

myosotis

Referitor la acel 18grd trecut pe eticheta. L-am intalnit si pe eticheta unui trandafir cumparat de curand. Cred ca este temperatura minima necesara pentru a inflori.

cristinaf

Am si eu o hortensie cumparata si plantata in gradina de aproximativ doua luni. S-a prins si a inceput sa creasca frumos. La transplantare i-am taiat doua flori care erau cele mai mari, ramanandu-i doua micute, practic niste bobocei, dintre care acum a inflorit unul. Desi florile erau de un albastru intens, cea care a inflorit acum este mov.
Pana aici toate bune si frumoase dar voi avea emotii mari la iarna. Citisem ca atunci cand sunt mici trebuiesc protejate si ca metoda se propunea acolo sa fie pusa peste planta o cutie de carton umpluta cu frunze uscate. Am sa incerc sa-i pun si ceva mai multa mranita, poate ii va tine si ea de cald.