Gradina Einsteinitzei

Started by einsteinitza, January 30, 2008, 10:12:32 AM

Previous topic - Next topic

geodezia

iote asa inebuneste omu ..  +ham
Draga Es bafta la examene  :-bd cu pipilu .. acu da-mi o lamurire ca apasai pe toate butoanele si nu imi iese socoteala deloc .. unde apas sa vad noile aparitii vorbesc de topicurii noi ca  sus in greapta arata doar ultimele visite si raspunsurile la postarile mele  .. nu de alta da sa nu anuntati iar fara stirea mea ceva comenzi si eu sa fiu iar pe dinafara  =)) =)) =))

Johana

Geo, sus in dreapta sub numele tau ai scris asa:
   
"Show unread posts since last visit."
In traducere inseamna ca poti vedea postarile necitite de la ultima ta vizita.....

geodezia

pai da acolo am apasat si primavara trecuta si am ramas fara comanda de la sirb ..

soeurmarie

Esti de admirat pt gradina ta dar si de invidiat(stiu ca nu am voie si nu este frumos dar nu ma pot abtine)
Si eu vreau!!!

einsteinitza

Lasa Geo ca te anunt eu de orice comanda, la sarb sau in alta parte, sa se mai stranga lumea din concedii :D Sau din capatul furtunului.
Soeurmarie, cu mare placre, doar sa spui ce. Ai voie, e frumos, orice gradina care creste si bucura trebuie ajutata.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Noroc cu phloxul ca tine gradina colorata, bietii trandafiri cum se deschid imediat se ofilesc.

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

A inflorit si Crocosomia, imi place ca se indeseste frumos si infloreste exact intre perioadele de inflorire la trandafiri O planta frumoasa, cu aer elegant si foarte induratoare.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Crinii turban, ultimii pe baricade.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Frumoase flori, eu am doua modele de flux, dar unul din ele face fainare si arata destul de urat. Crocosomia nu am, dar arata frumos.
Nu stiam ca sunt si crini care infloresc acum, este de retinut fiindca crinii imi plac mult.

paraschivvvv

Imi place f.mult phloxul tau;felicitari.

einsteinitza

Multumesc. Da, insa il tund la sfarsitul primaverii si apoi dupa primele flori si il tin cat de cat sanatos. Mi-am dorit mult phlox in gradina fiindca parfumul lui imi aduce aminte de gradina bunicilor de la Cluj.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabi_gabriella

Es, crocosmia o scoti toamna ? Si mie imi place mult .Si floxul e frumos  +apl

einsteinitza

Nuuuuu, cum sa o scot toamna? Nici vorba , e foarte rezistenta, si ,dupa ce se acomodeaza se inmulteste frumos. Intentionez sa iau si portocaliul acela mai deschis. mple niste zone mai inguste si merge cu orice ca e eleganta.





Intre timp am descoperit ca mi-a facut  fructe Aronia, e primul an, asa ca le astept sa se coaca sa vad cum sunt.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia


rodi

Poate o sa radeti.... habar n-am avut de existenta acestor fructe.,...  +hypno.... ( foarte mult am de invatat... +ham )

paraschivvvv

Sunt f.bune si chiar sunt considerate ca tratament naturist ,ba se poate face si dulceata sau gem din fructe

gabi_gabriella

Quote from: einsteinitza on August 01, 2012, 06:45:19 AM
Nuuuuu, cum sa o scot toamna? Nici vorba , e foarte rezistenta, si ,dupa ce se acomodeaza se inmulteste frumos. Intentionez sa iau si portocaliul acela mai deschis. mple niste zone mai inguste si merge cu orice ca e eleganta.


Nu stiu de ce eu stiam ca se scot.Am avut si eu mai demult dar iarna in beci s-au uscat. O sa caut si eu , ca mereu am vazut, dar n-am luat pt ca am dat-o in bara cu ele
se planteaza toamna sau primavara?

einsteinitza

Sincer, habar n-am. Eu am primit intr-o toamna de la o manastire din Moldova si le-am plantat cum am ajuns acasa.De acolo stiam ca nu se scot. Ieri am vazut la Hornbach mari si frumoase, la ghiveci,c ateva fire, scria mix deci erau mai multe culori.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

soeurmarie


Es,m-ai innebunit cu crinii tai.Si nu numai.Sunt invidioasa,sa stii.Dar te felicit pt gradina ta.Invidie a se citi admiratie!

einsteinitza

Multumesc, va fi si a ta asa in cativa ani. Crini iti trimit si tie putin mai incolo.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Ca tot veni vorba de shabby shick, mi-am rearanjat terasa de la lac, am facut huse noi si am pus godinul mai in interior sa incapa mai multe scaune langa el. A iesit ceva cu aer de leneveala









Iar in materie de bricolaj, aveam o lada buna de lemn pe care scria Danubiana, tineam lemnele langa soba in ea. Am captusit-o cu panza de sac prinsa cu un capsator, ca sa arate mai bine interiorul, am dat-o cu ulei pentru mobilier exterior, sa fie protejata la umiditste, si dintr-o bucata de plexiglas i-am facut capac.Am gaurit capacul cu un cui incins, si am bagat o sfoara alba foarte groasa pe care am inodat-o pe fata si pe dosul capacului. Am obtinut un bumb de sfoara ca sa pot deschide capacul. Acum am deci o masuta cu capac in care pot pune diverse.


www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

ale

e foarte frumos si linistit la tine. mai nou si eu ma uit la aranjamente shabby chic.

einsteinitza

Infloriciuni de toamna, deja ma saturasem de florile scorojite dupa o zi de la caldura. Culorile mai intense, mai nuantate, imi plac mult florile de toamna la trandafiri.
. . . .
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Ce piersicie e Charlotte  +hypno  Nici nu m-as fi gandit ca e ea daca nu ii scriai numele... Fii tu fata buna si pune nume la pozici, te rog  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Stii ca si eu cand aqm descarcat pozele m-am dus sa verific inca odata, prea nu semana, dar el este.
Da, sunt pe fuga, sunt in proiectul consevaraie si pe nas si pe gura =)).
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro