Gradina Einsteinitzei

Started by einsteinitza, January 30, 2008, 10:12:32 AM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Normal. Desi nu ma refeream la substant lui Mihail, dar substanta mea e brici.
O balega proaspata de vaca, aceeasi parte pamant lutos, apa pana capata consistenta smantanii.Se pune arborele sau arbustul caolo, dupa ce au fost fasonate radacinile, adica taiate putin pentru a corecta rupturile si a stimula cresterea unora noi. Se lasa putin, sa se prinda substanta, apoi se planteaza. Are rol deosebit in a face ca planta sa nu traga pic de aer, datorita lutului, planta absoarbe direct hrana pana cand incep radacinile sa lucreze, radacinile adera mai bine la pamantul din groapa din cauza smantanii. Prindere reusita. :)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

In acest ritm putem construi un manual cu tehnici pentru plantarea reusita!  ;) Eu scriu numai prefata si las expertii nostri sa se desfasoare :-*
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

Ionela

Las' ca ti le modific eu daca tii mortis - dar nu e cazul! Seful a scos optiunea din motive bine intemeiate.
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

gentiana

si la mine operatiunea de superprindere a copaceilor se face cu traditionala balega

myosotis

Balega de vaca contine auxine. Auxinele astea ajuta la inradacinare. In mocirla se mai poate adauga macerat de urzica. Amestecul (balega-apa-pamant-macerat de urzica) poate fi folosit cu succes si la plantarea legumelor cu radacina nuda. Se mocirlesc radacinile, se lasa planta la soare sa se usuce mocirla pe radacini si apoi se planteaza.

einsteinitza

Habar n-avem de chestia cu urzica.
Ce bine ca am mai aflat ceva nou.Urzici am destule prin spate.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Urzicile le papi si pui doar beldiile

einsteinitza

Deocamdata le papa gainile. La mine nu au mare trecere,mama nu suntem vaci! >:(
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

mihail

Corina,in  literatura de specialitate scrie ca nu se foloseste balega prospata,ci una care "sta" de vreo trei ani.
Arde.
Substanta despre care am scris ceva mai in urma este un produs aproape natural, produs pe cale industriala,are certificat de garantie,este ieftina si cu certificat de origine.A fost testata conform normelor europene si garanteaza o prindere de 100% daca sint respectate instructiunile.Totusi,cei care mi-au recomandat-o,au zis ca procentul care reflecta cel mai bine realitatea este de 85-90%.
Evident ca tie,cu experienta ta,nu ai nevoie de asa ceva.

gentiana

nu exista produs natural facut pe scara industriala

mihail

Reformulez: este un produs obtinut industrial cu ingrediente majoritar naturale,ambalat corespunzator,care garanteaza o rata mare de prindere.

einsteinitza

De parca eu as fi impadurit un munte intreg.
E prima oara cand aud ca la smantana aia trebuie balega veche. Balega veche e pentru ingrasarea obisnuita.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Oricum ,da si tu mai multe amanunte e interesant. Cum se cheama, cine o produce, din ce-i facuta....
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

gunoiul de grajd e pt ingrasare,exact cum zici ES
eu cand plantez folosesc balega (vaca,cal sau gainat de pasari) si asta o stiu de mult
nu-mi palce sa folosesc substante chimice  daca nu-i musai

penelopa

Orice grădinar ştie de "tehnica" cu balega proaspătă de vaci la plantatul pomilor sau arbuştilor cu rărdăcină nudă.
Nu m-am gândit şi la trandafiri.  :)  Şi nici de urzici nu ştiam. ;)  Dar nici prea clar nu-mi e  ;D  adică, cum macerat:  zeama sau numai urzicile  tarafleaşă?

myosotis

Am pus toata flescaiala, ca n-am apucat sa-l strecor. Daca stai rau cu nasul, iti trebuie masca. Maceratul de urzici se foloseste si ca activator la compost.

gentiana

 eu o folosesc si la trandafiri,arbusti,copaci
de maceratul de urzica nici eu nu stiam

einsteinitza

Pai Pene, trandafirul  ce e? Un arbust. ;D E drept ca toatalumea il ede ca pe cea special
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

mihail


penelopa

Ce  distracţie, Mihail??  :(
Te distrezi mai bine în altă parte?? :(

Da, Es, pentru mine, trandafirii sunt SPECIALI! :)

einsteinitza

Da pentru mine?? ??? Nu am zis-o ca observatie negativa, ci am observat cu drag. Multa lume gandeste asa, si e foarte bine. Sunt intr-adear speciali
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Codruta

Cum de voi aveti urzici asa de repede? Pe aici nu au aparut inca.

mihail

Daaaa ?
Atunci pentru mine sint Super-speciali si mai apoi arbusti,asa cum i-au categorisit niste neni mai demult.
Cica ar avea o virsta de vreo 35 milioane de ani,trandafirul facindu-si aparitia numai in emisfera nordica.
Evolutia trandafirului are o vechime de aprox.4500 de ani,iar una dintre cele mai vechi referiri este din perioada regelui Sargon,2600 i.Chr.
In China apar texte scrise depre cultura trandafirului prin anii 500 i.Chr.

stefana

Myo, nu stiu cum stau altii cu simtul olfactiv, dar eu am lasat vreo 3 zile infuzia de urzici intr-o sticla printre plante (sa se mai limpezeasca, ziceam eu) si cand am stropit cu ea mi-a mutat nasul :D.
Mihail, daca este super-special pentru tine, ce te distreaza? Ca trandafirul e considerat arbust ?

mihail

Dar,de ce ma intrebi ? Nu-i voie ca sa ia un tonus vesel ?