Gradina Einsteinitzei

Started by einsteinitza, January 30, 2008, 10:12:32 AM

Previous topic - Next topic

Mihai

Daca imi permiti......sa stii ca eu unul ma regasesc in ceea ce ai scris,adica asta e modelul de gradina pe
care mi-l doresc.Natural si un pic salbatic(aici am citat din cineva care STIE CE SPUNE).
Cu respect!

mihail

E-te-na,ai vorbit ca un politician!

Asadar,nu inteleg ce ma intrebi efectiv.Erau doua intrebari.Bine,pe prima cred ca o initeleg,dar a doua ?
Nu te astepta ca sa scriu chestii de alea ca tine, nu am aplecare spre asa ceva si nici nu vad legatura cu subiectul initial.
Copiii mei sint mari,au la rindul lor copii.Sint departe ,in tara nu se mai intorc.In acest moment nu se intrevede posibilitatea unui alt copil.De altfel sint si batrin si nici nu cred ca mai pot."Momentul" asta a trecut.
Copiii fiind exclusi,eu am scapat de calcatul gazonului in picioarele goale.

In rest (incerc ca sa ma opresc,va iesi scandalul cit plopul ) nu agreez pentru mine,stilul tau de gradina.
Avind nevoie de ceva pomi fructiferi am facut livada,dar fara a amesteca conceptele.Livada are o functie precisa si trebuie tratata ca atare (nu-i momentul ca sa explic dpv. tehnic de ce nu-i bun mix-ul tau).
Daca anul trecut eram inclinat ca sa fiu de acord cu "gradina CAP",acum stiu ca este un concept gresit.Nu amestec lucrurile si nici nu-mi pun cada-n bucatarie.
Pt. corason si partea din fundul ochiului mi-am facut o alta gradina,ambele complet separate de casa.Asta se vrea lucrata ,cit de cit,ca la carte.

Tu ai in perimetrul tau 2-3 case cu destinatia de pensiune,poate de aceea este nevoie de o abordare mai prietenoasa,o estompare a "gradinei de productie" si o trecere lina spre "gradina dendrologica".
Nu stiu.
Nu am intereseaza corul celor care vad o gradina si cad in extaz,fara sa analizeze,sa inteeaga.
Acestia,stii foarte bine ca "descopera" niste plante in magazin si se grabesc ca sa le mute in gradina proprie, cazind prada  lipsei de masura.
Nu sint adeptul "gradinei traditionale" (eronat transformata de catre unii din romantica in cotage garden),sau mai curind a unei "gradini de colectie".
Nu ma pot lauda cu o gradina ca a ta,esti cu cel putin 4-5 ani inaintea mea.Imi doresc altceva,putin si bun.Nici nu-mi doresc o mare de trandafiri,putini stiu cit te "costa" asta.
Evit ca sa amestec nefiresc plantele."Gradina dendrologica" va ramine exact asa.
Subtila si discreta.
Un stil clar si precis,facuta cit ma duce pe mine mintea si talentul,neaparat ca la carte.Trebuie sa aiba punctele de interes,volume corecte,arborii si arbustii ornamentali plantati dupa principiile arhitecturii peisagere,dupa criterii precise,minimaliste.Nicio imixtiune.
Repet,ceea ce nu stiu multi,un cotage garden nu este indentifica cu gradina romantica.Prima va ramine un mix,mai mult sau mai putin fericit,de plante cumparate dupa dorintele proprietarilor.
Nu cred nici in succesul unei gradini in care arhitectul peisager a fost altundeva.
Cit de facil se vede diferenta dintre o casa facuta de arhitect si cea a proprietarului sau a constructorului.
A trecut vremea cind credeam ca tot ce zboara este sigur pui refigerat.


Ionela

"Eu raman ce-am fost... romantic!"
Imi pastrez acelasi extaz ;) 

Gradina lui Mihail va fi precisa si ordonata, dupa toate rigorile celor mai titrate lucrari in materie. O gradina demna de respect, absolut deloc generatoare de scandaluri sau controverse, in total acord cu aspiratiile stapanului ei. Gusturile nu se discuta - este dreptul lui Mihail de a o crea asa cum ne-a descris-o si de a o iubi.

Ma retrag sa fac o serenada la Nocturna, nu inainte de a sterge cuvintele de "dragoste" adresate Stefanei.  Multumesc pentru intelegere.


"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

einsteinitza

Exact asta te-am intrebat, tocmai ca sa intelegem drumul fiecaruia. :)
Sigur ca nu agreezi stilul meu-si nu e nic o problema, e normal-dar ai un stilal tau, perfect viabil si de admirat.
Eu nu vorbeam de copiii mei, ci de ai prietenilor si, la un moment dat, de nepotii mei

Ca o mica paranteza, am patit o chestie care m-a bucurat si amuzat. Am o prietena draga care are o fetita de 4 ani. Vine des la Slanic, iar cand venea in vara, noi dezbracam complet copilul si-l lasam sa alerge descult si gol prin gradina.Un copil foarte liber si adaptat.
Prin noiembrie vine din nou la noi cateva zile. Mergem in casa sa puna bagajele si cand iesim afara, fetita-erau  vreo10 grade- alerga goala prin curte.Cand am intrebat-o ce face, ne-a spus ca aici asa stam ;D ;D ;D

Cat priveste pomii fructiferi, de ce sa aiba o destinatie precisa? Doar pentru ca eu culeg toamna un mar nu e si decorativ? Un mar sau un par in floare nu e un spectacol? Oare? De ce zona fructelor e o zona fara interes intr-o curte, unde te duci doar ca sa colectezi ceva?Ce treaba are cada?Un par toamna e un spectacol de culoare! Eu nu vad asa lucrurile.Dar, opinia mea.Nu am suficient spatiu ca sa inchid o zona de gradina plimbarilor si decoratiunilor.


In perimetrul casei nu am pensiuni. Este strict casa mea, cu gradina ei, care nu are nimic din pensiuni. Alea sunt in centru, cu gradinile lor, cu treaba lor. La mine acasa nu intra decat prieteni dragi. E o oaza.

Cum nu crezi in reusita unei gradini unde arhitectul peisager a fost altundeva? Doar niciunul din noi nu-i asa ceva. Toate sunt gradini de amatori, ca la majoritatea aici, facute cu multa pasiune, extrem de multa pasiune, dar amatoristic.
Tu esti matematician, eu sunt filolog. Se vede. ;D E de bine.
Tu alegi exactitatea si geometria, eu visele si parfumurile. Iti admir stilul, chiar mult, dar nu ma pot regasi in el.Din acest motiv, ccand Mihai a pus linkul cu Ciresii, mi-a cazut cu tronc poza casei, din piatra, cu tot felul de ierburi, invaluita in ceata, un fel de salbaticie.
Sa stii insa ca toata aceasta poezea are aceeasi truda, acelasi interes pentru detaliu, aceeasi cautare de informatie. Nonsalanta unei astfel de abordari e poate chiar mai greu de atins in practica. Altfel.in loc de natural, va fi un hatis dezordonat.

CAat despre intrebarea doi, care te incurca, scopul era sa vedem ca si aici avem diverse motivatii, diferite. Eu visez cai verzi pe pereti, un fel de Utopia, pe cand tu ai scopuri precise, bine determinate.Informatie corecta, exacta, detaliata. Eu inca visez. ::)

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

ES eu nu-s nici filolog  si nici matematician(sunt un fel de calo-magar,cu un picior in pragmatismul ingineresc si cu restul corpului in visarea artistilor-cred ca asta mi-ar defini meseria si intr-un fel personalitatea) dar cred ca ai definit cel mai bine tipul de gradinina pe care marea majoritate ni-l dorim(sau asa cred eu)
Ideea de gradina unde numeri 5 fire de iarba si le tai la lungime "n" si pe al 6-lea il lasi ci 1/2 cm mai lung  pt ca asa a hotarata cineva ca e nevoie de o dunga in gazon care sa semnifice trecerea timpului,a apei  sau a orice i s-a nazarit,  mie una mi se pare artificiala si pe undeva groteasca
Sunt gradini de genul asta care vand le vezi poti sa le admiri ordinea si disciplina,ba chiar frumusetea pt o clipa
Nu-s gradini in care sa te simti bine a la long
Asta nu inseamna ca le neg sau le combat,sunt oameni care si le doresc si se chiuie sa le obtina(optiunea lor si n-am nimic de comentat)
Eu, una, stiu ca vreau o gradina pt mine,in care sa mi se bucure ochiul de culoare si nasul de parfum(al florilor, nu a altceva) sa pot intinde sa iau un fruct daca imi doreste inimioara si sa umblu desculta prin iarba cat am chef;sa ma pot tavali cu pisicile si caini prin iarba sau sa fac plaja goala daca am chef,fara sa ma intrebe cineva ceva(probabil ca-s prea ardeleanca si merg pe principiul "curtea mea -castelul meu")

einsteinitza

Da, sigur, dar trebuie sa existe gandire , planuiala, cunostinte, si acolo unde te intanzi sa iei marul. Altfel, n-ai mere in mar. ;)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Şi eu sunt de acord că există o gândire în toate. Chiar şi de moment. Păi, când aduci o plantă sau un pom acasă, doar nu le pui  unde te împiedici, nu?!!   :)   Te orientezi puţin în funcţie de zonele amenajate ale grădinii, de plantele sau pomii care  le vor fi vecini,  de sol, de soare/umbră  etc. Iar asta nu înseamnă că e, musai, să plănuieşti din timp.
Ştiu că aşa e "ştiinţific": să faci, în prealabil,  o schiţă,  o simulare cu ce plante se pretează dar, "luxul" acesta nu şi-l permite oricine.
Cei mai mulţi dintre noi fac rost de plante, în timp, şi nu întotdeauna din cele pe care ni le dorim.  :( Aşa că, ne mai orientăm şi la faţa locului.
Important e ca, în final, să iasă grădina care ţi-o doreşti.

einsteinitza

Asa este. Iar eu pot spune ca, din primele plante, putine au ramas acolo unde le-am pus initial ;D Orice gradina evolueaza. Te inveti tu cu ea si ea cu tine. Iar faptul ca ne dorim tot felul de plante in gradina, e de bine, face lumea mai frumoasa. Si in primavara asta am ceva trandafiri peste schita :D :D :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Daca planuiesti din timp,scapi de ruptul carcii cu mutatul;cu asta sunt de acord ca trebuie sa existe o anume gandire pe zone,pe afinitati,chiar o separare pe zone de cultura(livada,vie,legume,zona de flori si arbusti)

Felix

Pana la urma fiecare alege cum sa-i arate gradina,notiunea de frumos fiind relativa..."Nu-i frumos ce-i frumos, e frumos ce imi place mie"..vorbe ce sunt aplicabile oricand si de oricine :)
"Simplicity is the ultimate sophistication" - Leonardo Da Vinci

gentiana

Cam asa,doar ca trebuiesc respectate niste principii naturale si peisagere
ex . n-o sa punem feriga in plin soare si cactusu la intuneric si umezeala

Ionela

 :D :D :D  Principiile raman valabile, chiar si in "salbaticie" ;)
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

mihail

Corina: nu sint matematician.
Bun acum daca am lamurit aceasta chestiune,trebuie ca s-ti spun ca nefiind arhitect peisagist,mi-am descoperit repede carentele.In prima faza am considerat acest detaliu ca nefiind important.
Dupa un an am realizat "gaurile negre" si m-am pus serios pe studiat.Dar,nici un studiu de pe lume nu compenseaza vizunea arhitectului talentat.Unii dintre ei, termina facultatea si-si atirna diploma de-un holzsurub,altii lucreaza creind...o viata.
O mica parte dintre acestia incep ca sa-si mute activitatea in peisagistica,dupa citiva ani de studiu seriosi.Am avut ocazia ca sa compar aceeasi "amenajare peisagera" executata in paralel de un peisagist si cealalta de un arhitect peisagist.E o mare diferenta.
Revenind,eu dau cezarului ce-i a arhitectului,structuristului,de la caz la caz.Nu le amestec.
Am realizat ca situatia ma depaseste,ca voi termina prin a avea fie o gradina cel putin manelista,fie o ingramadeala de plante cumparate de aiurea.
Nu este suficient numai ca sa cunosti foarte bine planta,sa stii evolutia ei,intretinerea,etc.Total eronat.
Chiar din primele luni mi-am consultat arhitectul,rugindu-l pe acesta ca sa "jongleze" cu volumele,spatiile,zonificarea.

Concluzii: Nu fac greseala de ati judeca gradina dupa niste fotografii.Nu o voi face nici in alte conditii.Ai gradina pe care ti-ai dorit-o,infaptuita dupa anii tai de studiu intens.Te reprezinta.Nici macar nu-i treaba mea daca-mi place sau nu,nu ma priveste pe mine acest aspect.Dar,parca nu asta era subiectul in disutie,nu?
Mi-am scos si-mi voi scoate palaria etern fata de ce ai realizat tu,acolo.
In rest,eram sigur ca nimeni nu va intelege principiile gradinii personale,dar nu-i bai.Mai bine asa.

PS.:mesajul meu nu era deloc "de dragoste".L-am redactat sec si la obiect,fara vreo ironie.Era o invitatie politicoasa/transanta la cumpatare si moderatie.Dar,faca-se voia zeilor.

Ionela

Mihail, cum ai dedus ca nimeni nu a inteles principiile gradinii personale? Stii cum a fost cu Ace of Base? Membrii acestei formatii au explicat denumirea astfel: "In studioul meu sunt as!" Tot asa si in gradina - In gradina TA esti as! Cine te combate? Cine vrei sa inteleaga? Aici e chestiune de placut, nu de inteles. (Inteleg necesitatea experimentelor pe animale, dar nu imi place deloc!)

Mie nu imi place ideea ta de gradina si este doar o chestiune de gust. Proprie si personala, daca pot fi pleonastica. (Desigur, nu vad de ce te-ar afecta in vreun fel. Cainii latra, caravana trece!) Asa cum nu imi place berea, indiferent cat ar lauda-o Es, Gentiana sau tot forumul. Ceilalti sunt liberi sa scrie poeme intregi dedicate berii, nu ii voi contrazice! Cel mult voi scrie o oda in cinstea vinului, mai mult pentru sufletul meu.

Mesajul tau era un atac la persoana.
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

einsteinitza

Mihail, un singur lucur nu am inteles. Ce inseamna ca eviti sa amesteci nefiresc plantele? Aici, m-ai pierdut.
Explica te rog
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Mihai

Probabil se refera la plantele cumparate din diverse market-uri :D.
O adevarata grozavie sa amesteci plantele luate din Obi cu cele luate din Baumax,sau invers.......
o manelizare in toata regula.

mihail

Hi-hi-hi,fiecare cu pasiunile lui,eu sint atit de timid ca nici peste gardul vecinului nu ma uit.
Aleg sa fiu o persoana extrem de discreta,am carente,stiu...

einsteinitza

E gradina la liber.
Mai, dar nimeni nu are pentru mine un Rosa Fillipes Kiftsgate? Vreau si eu un butas
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Io acu il caut sa ma edific cum arata
Vroiam sa te intreb daca ai callicarpa si daca tu o tunzi drastic?

gentiana

Es din ce am gasit eu pare un maces,alb-galbui
asta vroiai?



gentiana

maces alb am vazut undeva,trebuie sa ma gandesc(parca in gradina n-am decat d'ala obisnuit)

einsteinitza

NU E MACES. >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:(
E o specie, adica e ca un maces dar alt ffel, alt soi.Asta imi trebuie. Imi vine sa iau cainii la batut, dar de fapt eu sunt de vina.
Acum nu mai stiu nici de unde sa-l cumpar. Aveau la Eutopia dar e acum o limitqare, trebuie sa cumperi de nu stiu cat de la furnizorul respectiv, mie nu imi mai trebuia nimic de la ala.U, dar nu ma las. Am postat o cerere de butasi si pe Help me find, sa vedem.Poate da cineva.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro