Gradina Einsteinitzei

Started by einsteinitza, January 30, 2008, 10:12:32 AM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Absolut, te astept in vizita
Uite linkul spre albume, alegi ce te intereseaza
http://community.webshots.com/user/einsteinitza
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

Si iarasi ma duc sa ma uit la traaaaandafiri +dns +hug
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

hawky

Ce frumos! M-am plimbat pe saturate prin frumoasa ta gradina. Spune-mi, te rog, Veilchenblau se catara pe un stalp obisnuit, ca pare altceva, mai solid.

einsteinitza

 ;D ;D ;D
Initial am construit o scarita, mai solida ceva, dar scarita. Acum scarita e ingropata in el, iar trandafirul este deja peste tot, pe acoperis, pe pervazul eamurilor, arcuit pe jos, oriunde, o mare caracatita. +hypno
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

hawky

Quote from: einsteinitza on July 11, 2010, 09:31:41 PM
randafirul este deja peste tot, pe acoperis, pe pervazul eamurilor, arcuit pe jos, oriunde, o mare caracatita. +hypno

Splendid! La mine New Dawn si Uetersen sunt asa de prolifici.

einsteinitza

Vargati in gradina ;D
    
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Frunze visinii in gradina
   
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

A ajuns omul sa cultive ciulini in gradina, vai de capul nostru ;D ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Ei, da, dar ce ciulini!!! ;)

einsteinitza

Daca vrei in primavara iti dau.Dar sa stii ca sunt inalti si mari, de-asta le mut in primavara.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Merci, Es, lasă, că am destui ciulini care se agaţă de haine şi căţei. :(

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Claudiu

Quote from: einsteinitza on July 24, 2010, 10:25:55 AM
Mie mi se par superbe, haioase, vesele, mor cand le vad cum se scutura cu ciufurile alea de codite, iar culorile sunt foarte curate, parca sunt bibelouri.


Atentie!!!

Comanda la mine! Ocolind trandafirii prin stanga, directia lacul Eisteinitzei, cu dreptul inainte, Marsh!


sicamin

 +apl   :D o sa-i manance toate broastele  !

einsteinitza

Multumesc Claudiu, mi-ai inveselit gradina, ca era cam sobra.  +dns
Precis ratele merg dand din ciufurile alea de codite din cand in cand. :D Ce ma amuza, sunt teribile :D :D Pot sa manance ce vor, lucrurile se echilibreaza singure, natura stie ce face.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

hawky

Claudiu, da niste cartite nu ai? Sa le arunci la mine, ca tot fac colectie >:D

M-am documentat si am inteles ca ele nu mananca sub nici o forma vegetale dar galeriile lor sunt folosite de rozatoare si ALEA imi mananca mie tooot +ham Dupa ce ca din 5 dalii plantate au iesit doar 3, una care era deja mare si cu muguri florali era ofilita.  Am scos-o si am vazut ca nu mai avea chiar nimic la baza!

einsteinitza

Hawky, de cartite scapi avand activitati prin gradina. La inceput, la noi in gradina era plin, nu mai stiam ce sa fac.Am cumparat aparate, am pus apa in gauri, nimic, cand iti era lumea mai draga murea cate ceva.
Am vorbit cu un gradinar olandez, si el mi-a spus ca trebuie sa ne plimbam si sa ne jucam prin gradina, sa punem copiii sa fuga, sa joace mingea sa spam, deci sa locuim in gradina.E enervata de vibratiile solului, si pleaca.Asa s-a si intamplat, acum nu mai am picior de cartita.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Iar la mine, când am avut câinii liberi prin curte, scurmau prin muşuroaiele lor şi  n-au mai apărut de atunci.

hawky

Quote from: einsteinitza on July 29, 2010, 05:54:39 AM
Hawky, de cartite scapi avand activitati prin gradina. La inceput, la noi in gradina era plin, nu mai stiam ce sa fac.Am cumparat aparate, am pus apa in gauri, nimic, cand iti era lumea mai draga murea cate ceva.
Am vorbit cu un gradinar olandez, si el mi-a spus ca trebuie sa ne plimbam si sa ne jucam prin gradina, sa punem copiii sa fuga, sa joace mingea sa spam, deci sa locuim in gradina.E enervata de vibratiile solului, si pleaca.Asa s-a si intamplat, acum nu mai am picior de cartita.

Da, Es dar eu ce sa fac, sa ma mut la Zabalt  :'( Noi suntem aici 2 zile pe sapatamana, in timpul anului si nu chiar regulat, iar in iulie venim cate 4-5 zile, grupate. Locuim si noi in gradina, fiindca oricum avem de lucru :) dar n-avem pe cine pune sa alerge sau sa bata mingea :'( Si apoi, se pare ca nu ele sunt problema mea ci acele dihanii care se folosesc de galeriile lor  >:D

einsteinitza

Dar daca nu mai sunt galerii, nu mai sunt nici dihanii. Poate trebuie sa mergeti putin mai des, ca sigur sunteti indragostiti de locul acela.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

hawky

Quote from: einsteinitza on July 29, 2010, 04:09:08 PM
Dar daca nu mai sunt galerii, nu mai sunt nici dihanii. Poate trebuie sa mergeti putin mai des, ca sigur sunteti indragostiti de locul acela.

Nu pot mai des, lucrez. Am citit pe un site strain ca ar fi eficiente bilele acelea pentru molii, impinse pe galerie. Viermii pe care ii mananca cartita capata acel miros, care nu ii place si atunci isi paraseste "casa". Ma intreb insa daca ele nu vor dauna florilor mele  :o Nu stiu ce compozitie au. Se pricepe cineva?

penelopa

Eu nu ştiu, dar cred că nu dăunează plantelor dacă nu umpli galeriile cu bobiţele alea.  ;D

einsteinitza

Cred ca nu e asa.Nu stiu sigur, dar uite cum ma gandesc.Stiu ca naftalina-ca din aia sunt facute bilele de molii, se evapora rpede, din acest motiv bilele alea dispar in timp. Cred ca la fel de repede dispare si mirosul de pe viermii care merg pe acolo prin galerie.
Stiu de pe cand era Alex la Antipa, ca naftalina nu omoara insectele ci,avand un miros puternic, ascunde mirosul hainelor cautate de molii, sa nu le gaseasca.Odata gasite, nu face nimic naftalina, poti sa ai cu kilogramul.Deci, daca cartita da de mancare acolo-viermisori, putin ii pasa de naftalina.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Mihai

Asta cu naftalina chiar e buna,imi aduce aminte de ceva....... :D
Nu mai tin minte unde am citit ceva asemanator.

penelopa

Mie îmi aduce aminte de o colegă care a ieşit la pensie de vreo  10 ani. Era singură, n-a fost niciodată căsătorită şi avea mare grijă de lucrurile ei. Iarna, mereu hainele ei miroseau a naftalină. :(