Gradina Einsteinitzei

Started by einsteinitza, January 30, 2008, 10:12:32 AM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Mihai

Nicio noutate,chiar asa nimic?
Sau ne pregatesti vreo surpriza?

einsteinitza

Pentru ca am cam lasat gradina asta sa faca paianjeni-firesc toamna, - va pun cateva poze de sfarsit de vara, cand semnele toanei incep sa se arate
                   
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sicamin

ES ,toamna in gradina ta ,e foarte frumos  :o :o !!! Merele parca sant pictate ,iar dovleacul acela ornamental din poza 8, (cred) este tare haios. Nu am mai vazut asa ceva. +apl

Rux

Superb totul . Incepind de la culorile toamnei in gradina ta si terminind cu aprecierea pe care o fac referitoare la   sensibilitatea ta ,transmisa prin ultim poza.! Simpla dar de efect  si la obiect.

penelopa

Să fii tu sănătoasă, Rux,  câte efecte de-astea la obiect am şi eu în grădină :D ...... ba, chiar de efect total  ;D, adică, o mulţime de frunze uscate se lăfăie pe jos. >:D
Es, interesant dovlecelul ăla "floare".  +hypno  ( Noroc cu spiritul de observaţie al Sicăi că nu mi-aş fi dat seama ce-i "caricatura" aia! ;D >:D )

einsteinitza

Am o gramada de caricaturi din alea ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sicamin

ES sa ei seminte de la toate "caricaturile"  :D tale ,ca eu nu mai am deloc .Nu apucase sa se coaca ,atunci cand mi ia rupt vecina  :'( .Aveam vreo 5 feluri ,si de la Gomez seminte) si nu mai am nimic.

einsteinitza

Asa fac.Si am si vreo doua plicuri cu caricaturi englezesti nedesfcute, care intra la banca de seminte. ;)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Rux

Da ,Pene ,dar Es  le-a si imortalizat ! Eu chiar nu m-am gandit sa fac o poza la o frunza galbena linga altele verzi .Cam asta-i diferenta ,stii ? Acum nu ca eu sint insensibila ,dar poate  caracteristica sensibilitatii mele este ca nu-i prea "profunda "ca sa nu zic" adinca " "! ;D

In alta ordine de idei ,nu m-am gandit niciodata ca am sa "vanez" efectiv seminte de la diverse plante . Partea buna este ca le iau pentru voi ,ca eu nu prea mai am loc si nu doresc nimic in schimb.(cel putin deocamdata ) asa ca la  marea imparteala  felia mea sa fie mai mica .  :D

einsteinitza

m ramas masca azi mergand spre Bucuresti, Toti visinii, desi mai au doar smocuri de frunze pe varfurile ramurilor, toti au flori :o :o Si la mine au inflorit ici colo, dar in tote gradinile pana spre Ploiesti e la fel.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

hawky

Quote from: einsteinitza on September 14, 2010, 05:04:55 PM
m ramas masca azi mergand spre Bucuresti, Toti visinii, desi mai au doar smocuri de frunze pe varfurile ramurilor, toti au flori :o :o Si la mine au inflorit ici colo, dar in tote gradinile pana spre Ploiesti e la fel.


Nu stiu daca sa zic "nemaipomenit'! si sa ma bucur, un copac inflorit fiind un spectacol in sine sau sa zic "saracii" gandindu-ma la faptul ca se anunta o iarna lunga si rece !?

Mihai

Asta cu iarna lunga si rece ,deocamdata e numai asa o stire data aiurea.
Parerea mea!

Rux

  Mi-a cam dat fiori  stirea asta  cu iarna grea si lunga . Sper sa fie doar o "stire " neconcretizata ulterior.
Es ,scuze dar  daca ai asa gradina frumoasa si de exceptie ... te imbie  si la expunerea parerilor asa  aiurea ...ca a mea ... in gradina ta .

einsteinitza

Doar vorbeai de vremea care vine in gradina. Iarna grea e normala in tara asta, doar noi ne-am lenevi si dezvatat, ca a fost o perioada cu ierni mai blande. Eu imi aduc aminte cum s-au si orpit de cateva ori scolile ca nu aveai cum sa ajungi, era zapada cat casa.. Asa-i aici, dar cativa ani au fost mai induratori.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

costieanuconstantin

frumosi !!! :) +hypno +apl
noi avem unul din acelasi soi ca primul, numai ca e roz ,nu reusesc nicicum sa-i prind culoarea, am sa incerc dimineata pe roua sau seara ,asta daca-l mai prind inflorit pana ne-om intoarce la gradina >:(

Codruta

Es, a trecut ceva timp de cand nu am mai deschis poarta gradinii tale sau a Penelopei dar nu e numai vina mea; nu am mai primit notificari si am crezut ca nu ati avut timp de scris fiind prea ocupate cu lucrarile agricole de toamna :) Azi, din intamplare am dat click pe show new replies to your posts si am descoperit o lista lunga cu topicuri unde nu am mai primit notificari ???
Toamna nu e anotimpul meu preferat dar la tine in gradina e tare frumos...mai ca incepe sa-mi placa si toamna :)

einsteinitza

Ma bucur ca-ti place, inca nu e chiar toamna in gradina, dar te fac eu sa-ti placa, cel putin prin gradinile Romaniei. ;)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Codruta

Daca stau in casa la caldurica si privesc toamna pe geam sau pe computer sigur imi place ;D

sicamin

ES la tine e mai frumos acum ,ca vad ca mai ai si trandafiri infloriti ,pe langa merii incarcati (prunele le-ai cules deja  :D ). La mine inca e amalgam ,si ma pregateam sa-mi pun maine bulbii (lalele ,zambile,narcise,etc ) in gradina din fata casei ,pe langa intrarea in garaj,dar cum a plouat toata ziua ,nu cred ca va fi posibil.
Codruta ,o sa-ti aratam mai multe poze cu "toamna" de la noi  +hug

Codruta

 +hug :-*
Si eu mai am inca trandafiri infloriti si nu numai. Gradina e inca plina de culoare. Chiar si niste gladiole intarziate s-au trezit acum sa infloreasca. Ciudat e ca pana acum gladiolele infloreau mai "in grup" dar anul acesta au inflorit tot pe rand.

hawky

Es, ultimul trandafir din poze e cumva Uetersen? Sunt foarte frumosi toti! Si eu care nu pot merge la gradina mea decat saptamana viitoare abia  :(

einsteinitza

Nu, e Iris Webb, nu iese mereu culoarea, dar daca maresti poza vezi mai bine.
Lasa, ca vei avea o gramada de surprize cand ajungi acolo, nu mai e mult.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

hawky

Quote from: einsteinitza on September 21, 2010, 07:01:34 AM
Nu, e Iris Webb, nu iese mereu culoarea, dar daca maresti poza vezi mai bine.
Lasa, ca vei avea o gramada de surprize cand ajungi acolo, nu mai e mult.

Ai dreptate, am marit acum poza. Sotul meu a plecat azi la Z, asa ca imi "raporteaza" diseara, la telefon, cum stau lucrurile in gradina. Saptamana viitoare sper sa pot merge si eu. Daca nu altceva, macar tufanele si trandafiri ar mai trebui sa am.