Gloxinia

Started by turturica, February 13, 2007, 02:35:26 PM

Previous topic - Next topic

vernil

Sa stii ca da, Fleurf, ai mare dreptate! Am observat ca plantele se adapteaza mai repede decat ne imaginam noi, oamenii. Din bulbii de anul trecut, 3 deja au inceput sa creasca vertiginos. Oricum,  bulbi ce i-am cumparat acum ii voi duce la serviciu, acolo au soare si temperatura constanta, de la aer conditionat. Seful meu iubeste foarte mult plantele, asa ca nu voi avea probleme.

martipan

Au aparut bulbii ?
Ce bine,ce bine,de 2 saptamani ma tot duc pe la Carrefour si Brico sa ii pandesc cand apar,insa saptamana asta nu erau .
De-abia astept sa dau iama  ;D .

Fleurf

Curajosule! Eu dupa deceptiile din anii trecuti mi-am propus sa nu mai cumpar nici un bulb din comert  ;D
Daca nu ai din asta http://fleur.sunphoto.ro/gloxinii/DKHMPYAHVPJSQMNEKME cu prima ocazie iti ofer una ca eu am mai multe.

martipan

Nu am,nu am ,merci mult  ;) !
Pai eu zieam de bulbi in general,nu de cei de gloxinii, ca aia stiu ca sunt speciali rau >:(  si am evitat sa cumpar.

valentyna

la noi inca nu au aparut bulbii.mi-a spus d-na de la mag ca primesc in martie

ELA

am cumparat ieri,din 'real',bulbi de gloxinii 'tigrina blue'=10lei/2 bulbi;aveau si tigrina red ,kaiser....,din alea cu floarea mare, batuta , diverse culori....plus begonii!

zi_inflorata

Am primit azi o gloxinie, despre care mi s-a spus ca e roz. Are doar cateva frunze si este inca intr-un pahar de unica folosinta. Cam cat dureaza pana face flori?

myky


vernil

La Tria's au adus gloxinii mirositoare. Miros a pepene rosu, proaspat taiat  :D. Si sunt foarte viguroase, cu frunze perfecte si flori pe masura. Culorile sunt alb cu interior ciclam, mov intens, rosu intens. Pretul rezonabil, adica 12 ron.

Fleurf

Eu nu vreau de-alea ca o sa salivez pe langa eleeee! Si mai e mult pana s-or face pepenii  ::)

vernil

Quote from: Fleur on January 24, 2009, 05:45:46 PM
Eu nu vreau de-alea ca o sa salivez pe langa eleeee! Si mai e mult pana s-or face pepenii  ::)

:D :D :D Tineam planta in mana si nu intelegeam de unde vine mirosul ... Stii ca sunt unele parfumuri care au astfel de mirosuri "speciale" ... Prima data m-am gandit ca o fi trecut pe langa mine vreo dama parfumata asa ... Dar vazand ca mirosul persista  :D.
Iti pun o frunza la inmultit, Fleurf, stiu ca iti plac mult  :-* Uite-o cum arata, mai ai asa ?

Fleurf

 Nu, nu am asa! Sarumana!!!  :-* Las-o intai sa se dea in spectacol si pe urma pui frunza  ;)

zi_inflorata

oh, ce frumos! Nici nu stiam ca exista si gloxinii mirositoare. De fapt, nu am citit nimic despre ele pana ieri seara. Exista si gloxinii albastre care miros, vernil?


lala

Quote from: martipan on January 18, 2009, 01:10:40 PM
Au aparut bulbii ?
Ce bine,ce bine,de 2 saptamani ma tot duc pe la Carrefour si Brico sa ii pandesc cand apar,insa saptamana asta nu erau .
De-abia astept sa dau iama  ;D .
Ieri am fost eu la brico si carrefour si nu aveau inca bulbi,numai seminte.

Heidi

In Mures au aparut bulbii la Real, Kauflad. Acest model cu parfum si pe mine ma tenteaza.

Fleurf

Si la Metro Ploiesti erau cateva soiuri de gloxinia, chear si tigrina red, dar m-am lecuit dupa atatea tzepe  ;D

Erwin

Eu am cateva gloxinii care au niste lastari de 4-5 cm foarte alungiti si albiciosi. Ce sa fac? Sa ii rup?

(asta pentru ca ghivecele au stat la intuneric si lastarii au crescut ca nebunii, si pentru ca n-au avut lumina s-au alungit si arata ciudat)
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

stefana

Eu zic sa-i rupi si sa-i pui in apa. O sa faca radacini mai repede decat o frunza. "Clienti" se gasesc :D

Erwin

Nu cred ca se prind, sunt prea mici; sunt doar niste butasi alungiti si far frunze, sau cu frunze minuscule...
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

doina

Erwin eu sunt de parere sa-i lasi asa cum sunt , daca au lumina suficienta ei incep sa se ingroase fara sa se mai lungeasca , frunzele vor creste si se vor colora normal. Vor arata in curand ca niste gloxinii normale  :D

Nicol Caloian

Si eu am doua etiolate rau de tot. Dar ale mele au frunze destul de mari . N-am avut curajul (inca) sa le tai. Am zis sa se mai incalzeasca.


ramona

Am o gloxinica Mont Blanc primita anul trecut care a scos urechile afara si creste bine draguta de ea. Recent mi-am luat bulbi de Prins Albert. Un bulb a dat roade deja. Iata-l:
http://gs94.photobucket.com/groups/l88/DUULJASFM7/?action=view&current=100_1609.jpg
Celalalt stagneaza. acum astept cu nerabdare sa infloreasca sa vad daca intradevar e Prins Albert ca am auzit ca nu intotdeauna gasesti in punga ceea ce scrie pe cutie.

cara

eu am pierdut iarna asta pe Mont Blanc  >:(
si inca vreo 3 alte modele...  :(