Gloxinia

Started by turturica, February 13, 2007, 02:35:26 PM

Previous topic - Next topic

stefana

Quote from: Ella on October 21, 2009, 05:17:11 PM
Gloxinia "nedefinita" ca si culoare este pe aceeasi tulpina cu cea rosie? 
Acum m-am uitat foarte atent sa nu fi fost vreo alta tulpinita in ghiveci. Nici vorba. In varf planta are 2 "ramuri" iar florile au aparut una pe fiecare ramurica.

opiadc


        Mai cumpar un raft si il pun langa celalalt, acolo au si lumina si caldura! Sper sa nu infloreasca si astea toate doar in cate 2 culori! ::)

Ella

Quote from: stefana on October 21, 2009, 08:17:18 PM
Quote from: Ella on October 21, 2009, 05:17:11 PM
Gloxinia "nedefinita" ca si culoare este pe aceeasi tulpina cu cea rosie? 
Acum m-am uitat foarte atent sa nu fi fost vreo alta tulpinita in ghiveci. Nici vorba. In varf planta are 2 "ramuri" iar florile au aparut una pe fiecare ramurica.

Este nehotarata, la anul s-ar putea sa faca la fel sau sa se hotarasca spre una din culori. Faza tare, distanta...de la rosu, la alb aproape   :o
Daca ar fi planta mea, as sacrifica ambele flori si as pune la prins (separat) tupinile, de dragul experimentului. ;)

gty

 ;D  multam ptr sfaturi
      bulbisorii mai au frunza mama, le puteti vedea in album
      o sa incerc sai pun in pamint cum ziceti
 
  frumoase culori , clar nu a mai ajuns papica si la cea deschisa  8)
  va urez numai bine si spor la treaba

Erwin

Ellsa, ai tu dreptate. Ar putea experimenta...
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

georgette

NU au inflorit la mine..dar poate "mama" lor doreste sa le vada la noua locuinta! ;)
Opi..voila!
http://georgette.sunphoto.ro/flori_de_camera_2009/pagina4

opiadc


         Arata cam chinuite dupa transport, dar si florile erau deschise de mult! ::)
       Bine ca au ajuns plantele intregi, ca boboci mai au ele! :D

Codruta

Nu am reusit sa vad nici o floare de la gloxiniile din bulbi dar, minunea secolului ;D, am o floare...si se pregateste inca una...de la o gloxinie din semintele de la Erwin
http://codruta.sunphoto.ro/gloxinia


opiadc


         Asta da performanta! :D :D
       Ale mele au inca numai vreo 10 cm! ::)

Codruta

Nici ale mele nu sunt mult mai mari mai ales ca nu le-am despartit de frica sa nu le omor. Doua doar le-am plantat in ghivece si in cateva zile nu le-am mai avut asa ca pe restul le-am lasat la gramada...supravietuieste cel mai tare :D Se pare ca le place lupta ;)

Ella

Ale mele sunt pe generatii  :D :D :D

      

Si asta-i activitatea mea din fiecare sambata  ;D

      
:D :D :D  am culcat peste 40 de sinningii, multe sunt dubluri din seminte.

opiadc


           Eu pana acum din seminte am avut maxim 2 culori! ??? La Brocade mov si roz dublu.e drept ca mi-au inflorit numai 5 pana acum si mai am vreo 5.
          In schimb joi am mai pus 26 de paharele cu frunze la prins! ;D Sunt cam 13-14 modele, nu le-am numarat si acum nu mai vreau sa le deranjez pt atata lucru, sa le vad numele ;D
         O sa le vad la primavara. :D Asta mi se pare o perioada f buna pt inradacinare, tot ce am pus de cand s-a mai racorit afara mi s-a prins, spre deosebire de cele din vara, care aproape toate mi s-au topit. ???
        Multumesc inca o data, DanaT si Doina! :-* :-* :-*

Codruta

Ella, tu le culci cu frunze cu tot? Daca bine vad in una din poze in punga sunt si frunze.

Vreau sa va intreb cum procedez cu gloxiniile din bulbi (cumparati)...cele din eminte am inteles ca trebuie sa le las in vegetatie dar nu stiu pana cand. Le ud tot mai rar si frunzele vor incepe sa se ofileasca, se ofilesc ele cand au chef si eu continui sa le ud normal sau mai rar? Inca nu dau nici un semn ca vor sa se culce si nici nu stiu cand ar fi timpul sa o faca.

Erwin

Gloxiniile mai vechi, care deja au bulbi formati, le lasi in repaus. Unele dintre ele vor intra singure in repaus. Vei vedea ca planta se ofileste incet, frunzele se ingalbenesc, se usuca... si atunci o vei uda tot mai putin. Altele nu intra in repaus singure. Pe cele care nu intra singure in repaus, eu le oblig, in sensul ca le tai tulpina si le las 2-3 frunze si le ud mai rar.
Plantele tinere obtinute in anul acesta, fie din butasi fie din frunze, se pastreaza in vegetatie pana toamna urmatoare. Abia toamna urmatoare le vei lasa in repaus.
Plantele obtinute din frunze, au deja un bulb, dar e mic. Si in cazul acesta nu vor supravietui lunilor de repaus.
Plantele obtinute din lastari/butasi de regula formeaza mult mai greu bulb. In aproape toate cazurile,am verificat dimensiunea bulbilor la lastari, iar bulbii erau mici, iar la unii erau aproape inexistenti. Planta avea radacini, dar bulb foarte mic.Daca vei lasa o astfel de planta in repaus, clar ca la primavara nu o vei mai avea.
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

Ella

Quote from: Codruta on October 26, 2009, 09:52:44 AM
Ella, tu le culci cu frunze cu tot? Daca bine vad in una din poze in punga sunt si frunze.


Nu, sunt frunzele puse la inmultit, bulbii sunt in pungutele mici, care merg la intuneric.
In rest sunt de acord cu Erwin. ;)

Codruta

Multumesc Erwin :-* si tie Ella pentru confirmare :)
Pe cele care nu intra singure in repaus cand e timpul potrivit sa le fortez sa o faca? Pot sa o fac acum sau le mai las?

Erwin

Daca sunt inflorite le mai poti lasa un pic... Dupa parerea mea pana la sfarsitul lunii noiembrie ar trebui sa intre in repaus. Daca nu mai au flori atunci taie tulpina si lasa doar 2-3 frunze pe tulpina si le uzi mai rar... nu le mai tii la lumina "in geam"...
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

Codruta

Au avut parte de boboci in perioada cand nu le-a mers bine deloc asa ca normal au cazut toti si flori nu am vazut la ele. Tot atunci au pierdut si o multime de frunze dar le-au crescut altele la loc.
S-a deschis si a doua floare la gloxinia din seminte dar nu am apucat inca sa-i fac poza.

Erwin

Ce culoare e? Fa-i poze sa o vedem. :)
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

Codruta


Ella

Ozark red lighthing
 


Glory Be

   

Ozark rosy tiger



Ugly girl

               continuarea maine  ;)  nu a vrut sa-si arate fatza "urata" azi  :D :D :D de ce or fi numit-o asa, este ffff frumoasa  ::)

CLAUDIA

Uhhh, m-ai zapacit de tot, Ella, cu frumusetile tale. Sa te bucure cu multe, multe floricele.
Pana acum visam doar violete...acum visez mini sinningii. Primul pas e facut cu o conspicua,dar sa vad daca vor mai fi si altii. ???
Cand drumul este presarat cu flori,nu te intreba unde duce.(Anatole France)

http://community.webshots.com/user/claudia_70?vhost=community
http://suzyka.sunphoto.ro/

Ella

Of, Claudia, stii cat de grav este?  :D :D :D

CLAUDIA

Sunt constienta de ..consecinte ;)  dar mi se face un gol in stomac atunci cand le vad asa mici si frumoase .
A mea e la faza unui lastar rasarit dintr-un bulb zdravan 
Cand drumul este presarat cu flori,nu te intreba unde duce.(Anatole France)

http://community.webshots.com/user/claudia_70?vhost=community
http://suzyka.sunphoto.ro/

opiadc


         Ce frumoase sunt, mama, mama! ::) :D :D
         Cred ca in sfarsit a facut si la mine radacini lastarul de Califrnia Gold ca incepe sa creasca; Party Dude s-a prins mai repede. :D :D