Gloxinia

Started by turturica, February 13, 2007, 02:35:26 PM

Previous topic - Next topic

Erwin

Banuiesc ca tigrinele sunt pe primul loc, nu? :))
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

Ella


Erwin

Ella, am pus niste poze cu tigrine. Nu sunt selectate. N-au inflorit toate la mine, dar cam atatea modele de tigrine am eu. Se pare ca-s vreo 30. :D

http://s676.photobucket.com/albums/vv123/erwin_colectii/Tigrine/
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

Ella

Super toate! da te-am batut...eu am peste 40 de mini sinningii. Glumesc!
Erwin, tu stii ca ne-am promis reciproc plantute si eu de obicei ma tin de cuvant. Sa vina primavara!  ;)

Erwin

Eee, eu numa tigrinele le-am pus acolo. Ca de toate am in jur de 50 de modele. Yupiii! :-P
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

Ella

Nu ma provoca!  ;D :D :D :D
(am spus mini sinningii, nu si gloxinii)

opiadc

Eu zic ca esti asigurata de tigrine;oricum aveai de la mine,dar eu n-am atatea modele ca si erwin. Presimt ca veti face niste schimburi reciproc avantajoase. Lol

Erwin

Sigur ca facem! :) La mine are deja o parte pregatite.
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

Ella

Eu ma astept ca Erwin sa nu aiba din toate, de asta "las toate usile deschise".

Erwin

Toate e imposibil. Rusii au o multime de modele de tigrine. Eu am doar cateva de la ei. Si in Singapore au o multime pe care eu nu le am. In special hibrizi creati de Charles Lawn.  Deosebiti.

Dar, am primit si eu vreo 20 seminte de la hibrizi de Charles Lawn. Poate la anul o sa am si eu cateva plante. :))
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

Ella

Seminte am si eu cateva, nu le plantez inca, in acest an nu prea am timp de bibilit plantute din seminte, mai spre toamna, poate.
Eu le am de la un chinez, apare sporadic pe piata dar nu stiu cat de serios este. In Singapore fac sapaturi acum, poate am noroc. Eu cumpar in special din state atat bulbi cat si seminte, la rusi nu am intrare.

sicamin

Ella ,mi-a trecut si somnul ,uitandu-ma la "pepeniera" ta de plantute. :o ! Sa ai noroc sa ti se prinda toate!

Ella

Merci! am vazut ca nu ai somn, de obicei, la ora asta sunt singura pe aici. :D

sicamin

Acum nu mai esti singura  :D. Sant si eu sa mai citesc cateva mesaje despre gloxiniile voastre,ca aveti intradevar cu ce va lauda!

Ella

Ei, daca ma lasi, vorbesc o zi intreaga si nu termin. ;) m-au "prins" rau de tot.  ;D

sicamin

Eu nu pot sa ma laud cu gloxiniile mele ca am doar cateva frunze puse din toamna si care abia acum au facut pui. Sant asa de mici ca au doar 2 frunzulite. Nu stiu exact de care sant  ,asa ca ii astept sa creasca si sa infloreasca  :D ,dar pana atunci le admir pe ale voastre cu mult drag.

Ella

Multumim, Sica! si bafta cu ale tale, sa le vedem inflorite.  ;)

georgette

Ella,Erwin...din cauza voastra ar trebui deschis un topic special: " NUMAI PENTRU DORITORII DE  INFARCT MIOCARDIC" !!!
:D :D :D :-*

kerkyra

Din bulbii mei au inceput sa iasa lastarei. E oare prea devreme?

dyadin

Si ai mei s- au trezit. Sper sa am noroc anul acesta, doarece anul trecut am cam dat-o in bara.

opiadc

Si ale mele s-au trezit mai devreme,cele pe care le-am dus la caldura sunt marisoare deja. Restul au stagnat,acum cresc daca le-am dus la caldura. Daca ele au considerat ca au dormit destul,asta e,nu trebuie sa-ti faci griji...ofera-le caldura si lumina si vor fi ok.

getama

Opia,si ale mele s-au trezit.Ai inceput sa le uzi?
eu le ud cam odata pe saptamana ::).O fi bine? ???

opiadc


          Le ud la cateva zile, urmaresc pamantul sa nu fie foarte uscat.In ceea ce priveste gloxiniile, insa, mereu am preferat sa fie mai uscat decat ud.


getama

Gabi,ai inceput sa le uzi? le-ai schimbat substratul?