Gloxinia

Started by turturica, February 13, 2007, 02:35:26 PM

Previous topic - Next topic

Myrela

http://myrela.sunphoto.ro/
Din IUBIRE ne nastem, pentru IUBIRE traim, doar cu IUBIRE ,,plecam,,.

Erwin

Myrela ce-ai mai facut cu gloxiniile?
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

Nicol Caloian

Una din gloxiniile mele pe care o credeam pierduta am gasit-o cu frunzulite. N-am scos bulbii asta toamna iar acum sunt in dilema daca pot sa umblu la ea ca sa separ bulbisorii. Banuiesc ca sunt si altii pe langa bulbul initial deoarece se vad plantute distincte la o oarecare distanta una de alta. Ce ma sfatuiti sa fac?

Fleurf

 Eu am facut-o anul trecut si le-a mers f bine. incerci sa sa nu-i deranjezi prea mult, eventual tai in bucati coletul cu un cutit printre bulbi. dar s-ar putea sa fie un singur bulb mare care sa aiba mai multi lastari.

liana

si mie mi-au incoltit mai multi lastari dintr-un bulb marisor de gloxinie mov primavara trecuta....am scos-o din ghiveci si am taiat bulbul in doua...am presarat pe taietura praf de carbune pentru cicatrizare ...i-am plantat in doua ghivece si au inflorit frumos tot anul. Nu mi s-a parut ca a suferit prea mult ca am deranjat-o ( cand am umblat la ea nu avea prea multe radacini noi)

Trofin Petrina

Ieri am scos si eu gloxiniile la lumina. Anul trecut am primit niste frunze si le-am pus la prins numai ca in toamna s-au ofilit. Noroc de voi ca mi-ati spus ca au o perioada de repaus altfel le aruncam. Acum se vad deja plantutele care ies din bulbii formati. Sunt tare bucuroasa :)
http://ninutz.sunphoto.ro/

https://www.facebook.com/petrina.trofin


"Nu uita ca descinzi din Dumnezeu, dar ca depinzi numai de tine."
                  Vladimir Ghika

Erwin

Eu am 12 plante iesit din frunzele puse la prin vara/toamna trecuta. Unele is chiar maricele. Si abia astept sa plantez si bulbii ce i-am cumparat. Numai ca n-o sa-mi incapa in balcon toate ghivecel cu begonii si gloxinii :((
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

ELA

ti-am admirat gloxiniile batute din album,  :o

Erwin

Cele duble din album sunt in vegetatie si is la birou si arata foarte bine, dar ca nu au flori acuma. La primavara  punem frunze la inradacinat si mai dam si la cine nu are. :-P
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

Erwin

Gloxiniile mele cele duble cumparate in noiembrie incep sa creasca:
,,

Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

Erwin

Nici eu nu stau bine cu spatiul, dar astea din pozele de mai sus le tin la birou, acasa mai am vreo 10-12 crescute din frunze si inca 2 bulbi primiti de alte culori care cresc... Grea problema cu spatiu'!
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

cristianabv

din bulbul cel mare pe care l-am pus la hibernat in toamna au inceput acum sa creasca iar doua plantute. sunt foarte mici acum dar sunt si f aproape una de cealalta. as fi vrut sa le separ, adica sa tai bulbul, dar nu as vrea sa le pierd. voi ce credeti ca e mai bine sa fac?

myky

eu am rupt unul din lastarasi si l-am pus la prins in apa, am reusit de 2 ori, lastarul avea in jur de 10cm

martipan

Cristiana,nu prea cred ca ai de ce te ingrijora!
Anul trecut am avut 3 plante crescute din acelasi bulb si toate au crescut frumos,au si inflorit!
Acuma,culmea,din acelasi bulb ,vad ca au iesit vreo 4-5 plante,foarte apropiate (anul trecut au fost despartite),asa ca nu stiu cum o sa evolueze...eu oricum vreau sa la las asa,poate vor fi bine  :D !
Bafta!

cristianabv

multumesc, Martipan! sa stii ca si anul trecut am avut 2, tot asa apropiate, dar nu a putut inflori decat un singur boboc, restul s-au uscat de mici. asta, probabil din cauza spatiului..nu stiu sigur. de aceea ma gandeam sa le separ anul asta.

Erwin

Cand cresc lastarii un pic mai mari, daca bulbul e mare ai putea sa-l sectionezi si apoi sa-l dai prin praf de carbune, sau asa cum a spus myky sa tai un lastar doar si sa-l pui la prins. Eu la sf lui noiembrie am rupt din greseala o gloxinie; am pus-o in pamant si s-a prins. Curios fiind daca are bulb format am "sapat"... era un bulb format... mai lunguiet; cand am pus mana pe bulb s-a rupt in doua. Am pus ambele bucati in ghiveci si acum au iesit cate un lastar din fiecare bulb.
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

cristianabv

Multumesc frumos, Erwin! Chiar asa am sa fac  si ma bucur sa aud ca le-a iesit si altora  ;D mai am o mica prb..nu prea stiu unde gasesc carbune.. :P

sicamin

Cristiana daca nu gasesti carbuni ,foloseste scortisoara.

cara

din experienta mea si din sfaturile pe care le-am cerut celor ce cresc de multa vreme gloxinii, numarul de tulpini florifere trebuie decis in functie de marimea bulbului. eu am acum un bulb de 5 cm (diametru) care are nici mai mult nici mai putin de 10 lastari! am decis ca las doar trei. altfel florile or sa fie putine si mici.

cara

pe pozatelea! maine, ca amu e tarziu!

editez (e deja maine! :D) :

nu stiu cat de clar se poate observa in poze, dar pe numaratelea, sunt 11 mugurasi pe acelasi bulb:

[attachment deleted by admin]

Erwin

Eu zic sa le lasi un pic sa mai creasca si apoi pui butasii la prins...
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

cara

ezact asa am sa fac!
si pe urma scot la licitatie, nu?  ;D

Erwin

Am cumparat de la Kaufland azi, 3 bulbi de gloxinii. E adevarat, bulbii sunt mari, dar si pretul e pe masura: 8 lei.
Kaiser Friedrich
Violacea
Etoile de feu
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

vernil


8 ron punga, cu un bulb. S-au scumpit toate florile, cel putin in Bucuresti asa-s preturile.

cara

Quote from: opiadc on February 10, 2008, 04:28:17 PM
          SI EU, SI EU,
     azi cersesc gloxinii! va rog, tot ce-am pus in toamna mi s-au uscat;si am avut multe;le-am plantat direct in banuti de turba, fara sa fie inradacinate.
     metoda functioneaza, dar in altfel de pamant;anii trecuti am avut o multime de pui;acum imi mai traiesc 2 frunze indigo simplu primite de la gabriela jalba;inca nu au pui;ele stau in pamant universal amestecat cu nisip.
       cara, ai si alba? eu am doar alb cu roz dubla si una visinie simpla;si bulbii ce i-am luat acum la comanda comuna;
       va rog frumos :) :) :-* :-* :-*

ok, iti dau alba.  ;D