Gloxinia

Started by turturica, February 13, 2007, 02:35:26 PM

Previous topic - Next topic

adda2000

dana ai o colectie minunata

paraschivvvv

Dana minunata colectie ai si dupa cate am inteles ai completata-o cu doua soiuri putin gasite in magazinele noastre.Felicitari!

penelopa

Eu am mai rămas odată cu gura căscată la gloxiniile tale, Dana   :o ........... dar,  cum de au înflorit acum că, parcă........  înfloreau primăvara.  +hypno

DanaT

Paraschiv, nu sunt speciale astea 2 nou achizitionate (poate doar daca le consider deosebite ca-s ale mele), dar mi-a fost mila de ele. Erau la reduceri in Brico si nu le dadea nimeni nici o atentie si nici sanse prea multe.  
Pene, in vara infloresc normal gloxiniile daca nu sunt fortate. Iarna fac nani (ale mele la camara), cand da coltul ierbii incep si bulbii de gloxi sa dea semne ca vor sa reintre in vegetatie, cresc pana in vara si atunci arata ce pot.... Ale mele infloresc de obicei in iulie, august si septembrie. Anul asta momentul de maxim la cele mai multe a fost in prima saptamana din august, dar multe mai au si acum cate 1-2 flori/boboci.
In momentul asta achimenesul 'rupe gura targului' pe la mine prin balcon...

marirogo

Vai Dana, ce gloxinii frumoase ai !!
Felicitari pentru colectie!
Si eu intentionex sa-mi consolidez o colectie, dar sunt la inceputuri:
http://marirogo.sunphoto.ro/Gloxinia

liana

Dana , am ramas fara cuvinte! :o :o :o +rsp

Codruta

La fel si eu :o +apl
Din semintele luate anul trecut am reusit sa am ceva planticele dar nu au inflorit nici una. Exceptie cea care a inflorit anul trecut.

DanaT

Dupa ce am salvat 2 gloxi de la pieire din Brico acum vreo 2 saptamani, weekendul asta am trecut si la achizitii serioase. Dupa o tura de 'plimbare' prin Obi si Hornbach 4 frumuseti s-au mutat la mine in balcon. Sper sa le trec cu bine peste iarna, chiar mi s-au lipit de sufletel...
 




DanaT

Si cele deja ale casei, la ultimii boboci din toamna asta. culorile sunt mai intense decat asta vara
 

 

paraschivvvv

Dana T,frumoase gloxinicele si culori si poze faine;felicitari si la mai multe reusite

Codruta


lyana

Deosebite Dana  +apl +apl +apl ,am achizitionat si eu o gloxi care imi place multtt +dns

DanaT

Gloxnicile mele anul asta au vrut sa-si consolideze statutul de plante favorite asa incat unele au flori si la 1 noiembrie, chit ca eu spuneam de la sfarsitul lui septembrie ca sunt la ultimii boboci. Au inceput spectacolul la sfarsitul lui iunie si il incheie in noiembrie, chiar daca unpic rebegite de frig...
   

Codruta

Dana, dupa spectacolul pe care il vad la tine +apl cum sa mai indraznesc sa intreb de ce gloxiniile mele nu merg la culcare si ce sa fac ca sa le fortez sa se culce? Ale mele nu mai infloresc dar nici nu dau semne de somn. Si eu care speram ca pe cand aduc in casa plantele din gradina gloxiniile dorm deja. Culmea e ca din puii de anul trecut unii s-au culcat. Sper sa nu fie o problema cu ei, bulbii fiind cam micuti. Ce sa fac cu cele mari, din bulbi? Le las in pace? Se paote sa stea toata iarna in vegetatie? Eu le-am rarit bine de tot udarea dar nu ajuta. La fel au facut si hippe anul trecut...degeaba nu i-am udat ca tot verzi si frumosi au fost. 

gentiana

Codruta stai linistita si la mine unele din gloxini sunt tare fatoase si la vreo 2 parca am vazut niste bobocei

DanaT

Codruta, bulbii micuti trec rar peste perioada de somn fara probleme. Nu au suficiente rezerve din care sa se hraneasca cat sunt la nani. Eu pe cei mici ii fortez sa ramana in vegetatie (nu ii bag la intuneric si nici la racoare, ii mai ud din cand in cand). Cu foarte putine exceptii bulbii mici pe care i-am lasat sa ierneze eu nu i-am mai recuperat.
Gloxiniile tale Codruta, care nu vor sa mearga la nani, stau la racoare sau la cald?  Ale mele stau la racoare, de udat nu le mai ud si treptat, treptat trec la hibernare (am deja cateva cu frunzele uscate). Care se incapatineaza si nu vrea vede foarfeca....



paraschivvvv

Dana T superb spectacol acum in noiembrie;felicitari!

Codruta

Deci, mut gloxiniile mai la racoare, nu le mai ud deloc si daca nici asa nu vor somn bag foarfeca in ele? Ale mele stau la caldurica, 20-22 grade.
Ce fac cu cele cu bulb mic care s-au culcat deja? Le las la caldurica, lumina si le ud cate putin sperand ca se vor trezi acum, pana nu e prea tarziu?

gentiana

De ce nu le lasi sa-si urmeze cursul?
De obicei pe cei mici ii lasi in vegetatie,daca s-au culcat stiu ei ce stiu
O sa apara in primavara

Codruta

Din lipsa de spatiu cred ca asa voi face. Voi vedeau eu cati vor rezista peste iarna. Bine ca nu s-au culcat toti.

einsteinitza

Voi gloxinistilor, dar pe unde umbla Erwin, ca parca s-a ascuns? E dat disparut de aici, de la pasiunile lui.... ???
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

E disparut de cateva luni si din functia de moderator

Codruta

S-a dus la culcare impreuna cu gloxiniile :D :D Poate ale lui s-au culcat toate. La mine unele (din semintele de anul trecut) nu vor sa doarma si nici nu le fortez.

Ionela

Erwin, rege al gloxiniilor, esti bine??
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

penelopa

... regele gloxiniilor o fi devenit sclavul vreunei regine  ??? >:D