Gloxinia

Started by turturica, February 13, 2007, 02:35:26 PM

Previous topic - Next topic

lyana

Sigur Gabriela si acum iti pot da deoarece am frunze puse in apa sa faca radacini (inca nu au) si daca tu vrei iti trimit 1 sau 2 sa prinda la tine radacini...este o gloxinie foarte harnicuta ,creste repede o iubesc mult... deci astept sa-mi spui :-* :-* :D

martipan

Mai,dar la voi s-au apucat serios de treaba gloxinicile!
Mie inca mi se lungesc urechile pe langa ghivece,un bulb inca nu a rasarit (dar mai exista,are radacinute si un mic muguras - mi-am bagat nasul si am sapat,de  :D ) !
Oricum,eu astept rabdator,si anul; trecut tot greu au rasarit,dar a inflorit frumos(la momentul acela aveam 2,numai una a inflorit,cealalta era prea mica).
Sa va infloreasca frumoasele !

martipan

Ei ,Gabi numai de piuit nu piuiam  :D :D :D :D !
Maine imi pun tarate in ciorba,de ! ;D

martipan

Pai mi-am dat seama ca ma alintai,de-aia pusei razatorii aia  ;) !
Iar de bunica,nu cred ca ai putea sa-mi fi :la cata vitalitate ai,e3sti mai tanara decat mine ! :D :D :D :D

Erwin

Quote from: martipan on April 03, 2008, 11:00:24 PM
...la momentul acela aveam 2,numai una a inflorit,cealalta era prea mica...

Martipane, cate gloxinii ai acuma?
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

martipan

Acuma am 4 : kaiser wilhelm , kaiser  friedrich ,una necunoscuta si una,probabil,pink tiger (e micuta tare,abia am primit-o iarna trecuta ,cred ca va creste frumos abia la anul...  :( ). Sper sa le inmultesc numarul ,pt ca sunt tare frumoase si au si atatea sortimente (simple,batute,mini,cu atatea modele si culori  ::)  )

Erwin

Dupa mai bine de 2 luni, un bulb de kaiser wilhelm are un muguras...
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

lyana

Felicitari Erwin sa creasca mare.... :D

Erwin

Exact cand ma pregateam sa-l arunc.
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

Nicol Caloian

Erwin, din comanda comunaeu am avut patru bulbi:2 kaiser wilhem si 2 tigrina red. Cate unul din fiecare a dat mugure si au inceput sa creasca. Un bulb de kaiser a decedat (se maronise in interior) iar celalalt de tigrina inca nu misca nimic dar este inca tare si nu ma indur sa-l sectionez sa vad daca mai este bun. Mai astept ca cine stie, poate, poate.....

ELA

la gloxinii nu am avut noroc pentru ca am udat bulbii cam mult si fiind mai mici fata de cei de begonii,acestia nu au rezistat la inundatie :-[; oricum,eu incerc si la anul si sper ca ma voi descurca mult mai bine!

Nicol Caloian

Erwin, sari repede cu un sfat! Una din gloxiniile de anul trecut a facut din acelasi bulb vre-o sase pui. Stau tare inghesuiti si nu stiu ce e mai bine sa fac:
1 - sa tai pe unii din ei si sa-i pun la inradacinat;
2 - sa schimb ghiveciul cu unul mai mare;
3 - sa sectionez bulbul lasand cate putin pentru fiecare pui (sau macar la cati se poate;
Care ar fi consecintele?

martipan

Nicol,cel mai bine e sa rupi surplusul de lastari si sa-i pui la inradacinat separat,astfelk nu cauzezi stress gloxiniilor ramase (daca ai sectiona bullbul,e riscant-putrezire- si intrerupi vegetatia bulbilor rezultati,iar daca schimbi ghiveciul,deranjezi radacinile si cresterea stagneaza-am facut eu anul trecut prostia,nu au mai crescut si nici nu au mai inflorit-).
Acuma depinde cat de mar5e e si bulbul,ca sa sti cati lastari sa rupi...eu zic ca 3 e numarul numai bun pt un bulb matur,2 ar fi poate chiar mai bine,ca sa aiba cat mai putini "bebelusi" de hranit bulbul si astfel sa obti o crestere mai frumoasa si mai multe flori.
Mult succes!

Fleurf

  Cel mai bine este sa lasi 2 lastari, alfel vei avea flori putine sau deloc. Taie-i pe ceilalti si pune-i la prins. Am si eu una cu vreo 5-6, nici nu pot sa-i numar cat sunt de ingramaditi si cred ca am sa-i tai sa ramana unul mare si unul mic fiindca cei mici sunt in mijloc su nu pot sa-i indepartez. Pastrand si unul mai mic va mai inflori o data mai tarziu.

Erwin

Personal nu cred ca un bulb mare nu suporta cativa lastari. Spre deosebire de begonii, gloxiniile cresc un pic aiurea daca sunt inghesuite. Evident, depinde ce vrei. Vrei o gloxinie cu frunzele foarte frumos ordonate? Atunci lasi un singur lastar. Daca vrei o gloxinie cu mai multe flori, atunci lasi mai multi lastari. Cred totusi ca 6 lastari o sacreasca mult prea inghesuiti. Eu zic sa tai vreo 3 de acolo si sa-i inradacinezi.

Pe de alta parte, o gloxinie cumparata anul trecut in noiembrie (puiut tinerel la vremea aia) a trecut cu bine iarna. Nu stiu din ce cauza i s-a uscat varful la un moment dat. Dar au crescut mai multi butasi laterali. Surprinzator, cresc foarte frumos toti. Pana la urma urmei nu cred ca exista o regula "absoluta".
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

Nicol Caloian

Am inteles. Am sa tai din lastari lasand doar doi iar pe ceilalti ii pun la inradacinat. Multumesc pentru sfaturi.

Nicol Caloian

Uraaaa! A doua tigrina red a scos doua frunzulite, mici ce-i drept dar s-a trezit la viata. Deci am pierdut doar un kaiser wilhem. Sunt tare bucuroasa.

Erwin

Nicol, ne bucuram. Tigrinele sunt mofturoase, cred ca toti am experimentat asta. Dar sigur le scoatem noi la capat.
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

Nicol Caloian

Bine-nteles Erwin. Si la fel de bine inteles, cand vor creste vor fi frunze si pentru altii.

Erwin

Tigrinele luate ultima data de la Metro cresc si la mine. Cele de la birou mai frumos decat cele de acasa. Acasa o tigrina creste cam ciudata. Face niste frunzulite f ciudatele. Sunt prea mici sa le fac poze, dar oricum arata altfel... decat la celelalte. In schimb ce-a dea doua creste "normal".

Tot la birou am o gloxinie Etoile de feu (cred) care are frunzele un pic albicioase. NU pare sa fie fainare. NU stiu ce e sau daca e vreo boala, ca frunzele cresc frumos, dar ca e un luciu mai alb pe frunze.
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

lyana

ma bucur mult pentru voi ca aveti tigrine si va doresc sa aiba inflorire bogata si frumosa ... :D Erwin  daca constati ca gloxinia are vreo boala iti spun din proprie experienta sa o stropesti cu mospilan (un plic la 5 l apa)si se va insanatosi ...nu e nici un pericol sa o stropesti pe frunze :)iti doresc succes ;D

opiadc

         am reusit si eu performanta de a planta bulbii cu fundu-n sus! ;D ;D ;D
    nu stiu cum de, ca eu m-am luat dupa indicatiile voastre! dar bulbii astia doi sunt mai deosebiti, ca fac si muguri si radacini tot pe aceeasi fata a bulbului! ;D
     mi se parea suspect ca nu misca nimic, si am scormonit aseara dupa ei! evident ca aveau amandoi muguri dedesubt! ;D bine ca nu au putrezit!

       sunt marisori deja; cred ca vreau s-o concureze pe albinoasa! :D :D :D

sicamin

Mai putin si incep si gloxiniile mele sa infloreasca (cele din comanda comuna). Desi au fost puse in aceiasi perioada si in acelasi loc ,unele s-au dezvoltat mai repede.
http://s68.photobucket.com/albums/i9/mnescun/?action=view&current=P4120289.jpg
http://s68.photobucket.com/albums/i9/mnescun/?action=view&current=P4120293.jpg
Cele mai codase
http://s68.photobucket.com/albums/i9/mnescun/?action=view&current=P4120295.jpg
In pamantul din ghiveci s-a strecurat o samanta de datura ,care a crescut mai repede. Am sa o mut in alta parte sa vad daca vor creste mai repede gloxiniile. :D

vciupa

Foarte frumoase gloxiniile!
Asteptam sa vedem si florile Sicamin!

Nicol Caloian

Sica, ce frumos au crescut! Ale mele sut mai lenese. o tigrina red abia a scos capul, atre doar doua frunzulite.