Gloxinia

Started by turturica, February 13, 2007, 02:35:26 PM

Previous topic - Next topic

martipan

Superba fleur !
20 de culori zici  :o ? Maaaaaama,da nu te joci!Desi ,la cat de frumoase sunt gloxinicile,chiar creaza dependenta  ;D ;)!
Bravo si la mai multe !

Fleurf

  Nu 20 de culori 20 de ghivece! dar am sa fac curand si 20 de culori cu ajutorul vostru :D. Nici nu pot spune ca ma dau asa in vant dupa ele dar fiindca se inmultesc asa usor si iarna fac nani...am tot pus ca mi-a fost mila sa arunc frunzele.

martipan

Aha,am facut iar pe datatorul in bobi,deci in curand chiar vei avea 20 de culori  ;D :D :D :D :D !

Nicol Caloian

Cat ma bucur Erwin ca se dezvolta bine. Poate vor face si flori vara asta.

opiadc

             multumesc de 'pont', fleurf! :-*
        eu am doar vreo 12 ghivece, 9 frunze puse la prins si 36 de puiuti din seminte!
         tot am stat si m-am gandit, ca se zice ca e dificil sa obtii gloxinii din seminte, dar eu am avut 40 de seminte si am 36 de pui; unii sunt mai rahitici, e adevarat, dar cresc si ei;
             le-am semanat pe 29 februarie si se vede cum cresc;asa mici cum sunt, dar se vede diferenta de la saptamana la saptamana;
             pe de alta parte am 2 frunze puse in pamant din noiembrie, adica de 6 luni si inca nu fac nimic; sunt verzi, tari, arata f bine, dar pui nu au ;
            si toate cele pe care le-am inmultit prin frunze au avut un proces foarte indelungat de reproducere; am acum un pui de vreo 3 cm care a iesit dintr-o frunza plantata in august;
          asa ca pana la urma mai imi iau niste seminte de la nickys, ca vad ca au germinat foarte bine; de data asta insa imi iau brocade, adica duble...ca le mai am pe astea si mai am un plic luat de larisa din germania...
              pe la anul o sa trebuiasca sa ma mut la casa, sa am lumina la gloxinii ;D

Erwin

Quote from: Fleurf on April 30, 2008, 03:02:29 PM
le-am mai udat uneori cu macerat de balega cu urzici.

Care e reteta?
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

gabriela jalba

Erwin e foarte frumoasa gloxi !!!!...capat si eu o frunza cind va fi la taiat?
Opia,eu patesc asa cu niste frunze de violete...
Fleurf,daca frunza e maaare potiproceda asa: o tai cam de doua- trei degete dupa codita. Despici codita in doua= doua plantute. Frunzei superioare,ii creezi tu codita,indepartind pe vreo 2-3cm (cint iti permite marimea frunzei) partea verde deoparte si de alta a nervurii principale. Sectionezi putin noua codita longitudinal=doua plantute. Metoda verificata.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Erwin

gabriela jalba, de la care vrei frunza?
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

opiadc

              mai, erwin, da' pe unde umbla ëpurasu''asta al tau de gaseste asa minunatii! :o :o :o

            pot sa primesc si eu frunze? cand s-o putea!
       cu albastru nu am nici una :'( :'( :'(

Fleurf

  Reteta e cat se poate de simpla Erwin: eu pun intr-un bidon de 5 l balega proaspata cam 1/5 si cateva urzici si le las la macerat o saptamana. Diluez la inceput 1/10 in apa de udare si pe masura ce folosesc maceratul completez cu apa sa fie bidonul mereu plin. Pe masura ce scade concentratia maceratului maresc dozajul si  il folosesc 1-2 ori/sapt. Tie un bidon iti ajunge toata vara dar eu am multe plante si rasaduri si il inprospatez mai des. Azi mi-am pregatit intr-un bidon mai mare sa am sa ud rasadurile pe care urmeaza sa le plantez in gradina.

lyana

frumoasa foc gloxinica ta Fleurf si la cati mai multi boboci sa aiba toate florile tale ,...iar ale tale Erwin sunt superbe sa va bucurati de ele :-* ;D

Erwin

opiadc primesti si tu
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

opiadc

Quote from: Erwin on May 01, 2008, 08:39:21 PM
opiadc primesti si tu

            MULTUMESC! :-*

Erwin

Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

vciupa

A mai inflorit una din gloxiniile mele:


myky

frumoasa si asta, dar cea din album este deosebita, movul ala inchis e asa natural sau de la foto.

vciupa

Myky, pot sa iti trimit o frunza de la cea mov.
Sa imi spui daca doresti si de la asta.

lyana

frumoasa gloxinica Nina sa ai boboci multi la ea  :-* .

vciupa

Multumesc Lyana!

Nicol Caloian

S-au deschis bobocii de la gloxinia mov

[attachment deleted by admin]

lyana

 :o oauuuuuu ce frumoasa e Nicol ,e superba -sa-ti faca cat mai multe flori frumoase si cand vei avea frunze de oferit as dori si eu una daca se poate  :-* :-*

Fleurf

 E minunata! Sa-ti traiasca!

vernil

Fleurf si VCiupa, nu v-am uitat. Ma speriasem, am crezut ca s-a inchis forumul acesta! Saptamana asta trimit pachet catre voi, Va rog mult, scrieti-mi adresele pe MP.

Johana

Am si eu o gloxinica inflorita. E cumparata, dar saraca a fost lovita sau de la transport....ca e tare indoita. Are, in schimb 31 de boboci....daca o sa infloreasca toti o sa fie nebunie!!
http://s247.photobucket.com/albums/gg159/JohanaTm/Gloxinii/?action=view&current=Gloxiniemovdubla.jpg

Nicol Caloian

Johana, are o culoare tare interesanta! Sati infloreasca toti bobocii. M-a impresionat si asta: http://s247.photobucket.com/albums/gg159/JohanaTm/Gloxinii/?action=view&current=GloxidelaFoly.jpg
Ai vre-o frunza disponibila?  :-[  ;D