De unde procuram...

Started by diana, February 13, 2007, 03:46:47 PM

Previous topic - Next topic

lovetulip

Quote from: simonaelena on January 22, 2010, 09:21:50 AM
Ella. se pare ca ti-o faci cu mana ta! :D Nici nu stii cat mi-am data peste maini cand am vazut linkurile tale!  ;)
Daca vii in Ro si ai drum prin Sb, sa ai grija sa nu afle colegul meu ca tu esti aia care o ajuta pe nevasta-sa sa cumpere seminte  :D :D :D

Aceeasi rugaminte dar e vb de colega.

lovetulip

Ella draga,sa stii ca semintele sunt pentru tata. Deci,le vom face o surpriza prin aprilie.Lui ii place sa le planteze,sa le protejeze, sa le ude si se multumeste si se bucura sa le vada doar ca au scos putin capul din pamant chiar daca planta moare imediat dupa aceea. Am citit ceva despre semintele alese cu putina engleza pe care o cunosc. Poate pe viitor deschide cineva un topic cu zonele de temperatura care am vazut ca se caroiaza Canada si USA. In care zona de temperatura ne situam noi?

Daca sunt prea multe seminte si nu incap intr-un plic,tu decizi la care sa renunti. Multumesc mult.


Garden Plants Seeds       
Cortaderia Selloana Pink Seeds (Pink Pampas Grass Seeds)    1,25 $


Cortaderia Selloana White Seeds (White Pampas Grass Seeds)   1,25 $




Gunnera Manicata Seeds (Dinosaur Food)                       1,30 $
Exotic Flowers and Plants Seeds
Hedychium Ellipticum Seeds (Rock Butterfly Lily Seeds)       1,80 $

Prunus Americana Seeds (American Plum Seeds, Wild Plum)               1,80 $

Trees and Shrubs Seeds                                               
Hibiscus Syriacus Seeds (Althaea Syriacus Seeds, Rose of Sharon Seeds)   1,25 $
 



gomez99

nu stiu cit de tare se va bucura tatal tau de iarba de pampas, da sa vezi ce o sa se bucure vecinii!  ;D
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

ozimandias

Quote from: vio on January 22, 2010, 06:01:44 PM
Ella draga,sa stii ca semintele sunt pentru tata.
Draga Ella, daca nu sti despre cine e vorba, uite: , langa mine e tatal lui Vio.
Ne-a asteptat de ziceai ca vine la dansul presedintele galaxiei.
(abia astept sa-l revad. Si anul asta, si la anul si peste 30 de ani! )

Ella

Da, Ozi, stiu aceasta poza! Nu-mi gasesc acum cuvintele sa-ti spun exact ce am gandit atunci, cand am vazut-o prima data si acum, ca am revazut-o.
Asa este si tatal meu, sa-l vezi ce emotii are si cat se pregateste pt. un eveniment.
Sa le dea Dumnezeu sanatate, sa ne poata bucura cat mai mult cu prezenta lor, abia cand nu-i mai avem realizam ce am pierdut, cat sunt cu noi este normal, firesc...

Ella

Quote from: vio on January 22, 2010, 06:01:44 PM
Ella draga,sa stii ca semintele sunt pentru tata. Deci,le vom face o surpriza prin aprilie.Lui ii place sa le planteze,sa le protejeze, sa le ude si se multumeste si se bucura sa le vada doar ca au scos putin capul din pamant chiar daca planta moare imediat dupa aceea. Am citit ceva despre semintele alese cu putina engleza pe care o cunosc. Poate pe viitor deschide cineva un topic cu zonele de temperatura care am vazut ca se caroiaza Canada si USA. In care zona de temperatura ne situam noi?

Daca sunt prea multe seminte si nu incap intr-un plic,tu decizi la care sa renunti. Multumesc mult.


Garden Plants Seeds       
Cortaderia Selloana Pink Seeds (Pink Pampas Grass Seeds)    1,25 $


Cortaderia Selloana White Seeds (White Pampas Grass Seeds)   1,25 $




Gunnera Manicata Seeds (Dinosaur Food)                       1,30 $
Exotic Flowers and Plants Seeds
Hedychium Ellipticum Seeds (Rock Butterfly Lily Seeds)       1,80 $

Prunus Americana Seeds (American Plum Seeds, Wild Plum)               1,80 $

Trees and Shrubs Seeds                                               
Hibiscus Syriacus Seeds (Althaea Syriacus Seeds, Rose of Sharon Seeds)   1,25 $
 




Vio, normal ca le gasesc loc, ma gandeam ca vii cu o lista adevarata, ca vrei tu irisi, crini sau ce mai au aia pe acolo, asa ce afacere fac eu cu tine?  :D

lovetulip

Quote from: gomez99 on January 22, 2010, 06:15:59 PM
nu stiu cit de tare se va bucura tatal tau de iarba de pampas, da sa vezi ce o sa se bucure vecinii!  ;D

Sunt patit cu vecinii.Crizantemele mele i-au umplut via vecinului de la sud. :D :D   Sunt leacuri pentru cotropitori la farmaciile fitosanitare. :D :D

lovetulip

Ella draga,raman astea. Semintele sunt pt plante exotice. Bun ar fi fost un site unde sa gasim si alte seminte din zone mai nordice. Nu facem afaceri. Stiu ca ai glumit. O sa-i trimit tatei (o fi de varsta mea?) ceva dulce. Scuze pt intrebarea din paranteze dar nu stiu cati ani ai si nici nu am vazut poze cu tine. Dar nu e mai bine sa-l delegi in aprilie din partea ta la intalnirea mushuroiului? Eu zic ca i-ar placea. Ce zici?

gabriela jalba

Quote from: vio on January 23, 2010, 06:58:26 PM
Ella draga,raman astea. Semintele sunt pt plante exotice. Bun ar fi fost un site unde sa gasim si alte seminte din zone mai nordice. Nu facem afaceri. Stiu ca ai glumit. O sa-i trimit tatei (o fi de varsta mea?) ceva dulce. Scuze pt intrebarea din paranteze dar nu stiu cati ani ai si nici nu am vazut poze cu tine. Dar nu e mai bine sa-l delegi in aprilie din partea ta la intalnirea mushuroiului? Eu zic ca i-ar placea. Ce zici?
Vio Ella e de virsta ta-cam 47 si tatal ei e mai invirsta ca al tau,si f f f bolnav.
Daca o sa ai mai multe seminte de iarba ,impartim si-ti dau si eu la plata. Daca nu,astept la anu,ca oricum vor fi sa umpli tot satul. Si rizomii....
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Ella

Quote from: vio on January 23, 2010, 06:58:26 PM
Nu facem afaceri. Stiu ca ai glumit.

Normal ca am glumit!  :D

Quote from: vio on January 23, 2010, 06:58:26 PM
Dar nu e mai bine sa-l delegi in aprilie din partea ta la intalnirea mushuroiului? Eu zic ca i-ar placea. Ce zici?

Cu cata placere ar veni...nu mai poate, suntem multumiti ca se invarte prin gradina si se bucura de fiecare zi in care vede ca a rasarit soarele. Multumesc pt. invitatie!

Quote from: vio on January 23, 2010, 06:58:26 PM
Ella draga,raman astea. Semintele sunt pt plante exotice.

Am priceput si notat!  ;)



Quote from: gabriela jalba on January 23, 2010, 08:00:52 PM
Daca o sa ai mai multe seminte de iarba ,impartim si-ti dau si eu la plata. Daca nu,astept la anu,ca oricum vor fi sa umpli tot satul. Si rizomii....

Gabi, stai linistita, iti cumpar si tie, da-mi exact denumirea a ceea ce vrei.

gabriela jalba

Ella,multumesc,dar io ziceam lui Vio de iarba.Nu imi lua,ca daca am o pun,si mi-am mai umplut o data gradina de graminee decorative,de nu stiam cum sa scap!! Asa 2-3 seminte le pun intr-un ghiveci...ma mai descurc.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=


mamaruta

Nasa....Ella e mult mai tanara  :D


lovetulip

As fi vrut Ella draga seminte de iris si hemerocallis dar au din soiurile banale. M-am indragostit asta vara de crinii de o zi fara sa-i fi vazut vreodata live in gradina. Mi-am luat intreaga oferta de la Anthesis(53 soiuri).  Am dat 10 lei pe o radacina dar am vazut pe niste siteuri,preturi de mi-a taiat pofta de a mai achizitiona. Cum poate oare o radacina de hemerocallis sa ajunga la 200$?  Cred ca un raspuns pertinent ar da marii colectionari  de aceste minunate plante.

http://www.eurocallis.com/

D.ANA

Draga Vio, tu te indragostesti cam repede  :o. si florile ca si femeile sunt cam...costisitoare si trecatoare.Din pacate :'(

D.ANA

Vai Doamne ,ce frumuseti pe site-ul tau  ::) ::) :ocat de conservator ai fi nu ai cum sa nu-ti placa asa ceva.

lovetulip


ELA

si preturile sunt accesibile .....

ELA

de la kaufland am luat  cateva plicuri cu seminte de flori, parca am vazut si codita soricelului colorata( sau astea le-am vazut la praktiker?);eu mi-am luat  seminte de matthiola incana(micsunele,mixandre),vandute  cu preturi diferite, in functie de furnizor:la Starsem -  costa 1.3 lei/plic( am luat un mix ) iar la Kertimag  costa 1,7 lei/plic(  roz si alb );am vazut regina noptii -mix de culori-,aquilegia,clarkia,portulaca si multe altele ...daca intereseaza pe cineva pot sa ii cumpar, ma gandesc mai ales la fetele care nu au prin apropiere magazine cu oferta atat de bogata in seminte de flori ,plus ca sunt mult mai ieftine decat daca s-ar lua de afara!

myosotis

La Obi sunt primule toate culorile, cu 1,99 lei, seminte Starsem cu 0,99lei/plic, seminte Agrosel cu 1,7 lei/plic, Castan comestibil (copac ajunge la 15-20m), la ghiveci 34,99 lei, arbusti fructiferi la ghiveci  14,5 lei.

myosotis

Hornbach - oferta de bulbi si radacini - lacramioare roz, sprekelia, pleione, crocosmia, crinum Powelli, diversi "lillium" alb si roz cu floare dubla, bujori (paeonia lactiflora) 6-7 soiuri, roz, rosu, alb; dalii minunate; crin regal, iris ensata in doua culori; iris germanica alb, galben, si in doua culori; hemerocalis galben cumijloc maro-roscat; nerine roz, ismene, eucomis, eucharis, phlox floare in doua culori alb cu roz intens , preturi intre 10,99 (iris germanica) si 19,99 (hemerocalis).

GetaV

Am trecut si eu pe la Hornbach si cel mai mult mi-au placut daliile ,o oferta bogata si niste soiuri super.

vickylucia

 Eu îmi doresc sprekelia, dar nu ştiu dacă o s-o găsesc în Iaşi!

D.ANA

Vicky incarca la www.seminte.de eu de acolo am luat si sunt bulbii mari si sanatosi ,astazi i-am plantat in ghiveci