De unde procuram...

Started by diana, February 13, 2007, 03:46:47 PM

Previous topic - Next topic

Marmoset

Eu mi-as dori macar 2 bulbisori de Pleione, dar pana reusesc eu sa ajung in Hornbach... :'( :'( :'(

ozimandias

Pai au pleione in Hornbach? Ca nu mi-au sarit in ochi?
Daca da, iti iau eu. Dar nu ma pune sa fac pachet  :D

Marmoset

Am zarit cuvantul magic in ultima postare a lui Myosotis!  ;) :D

myosotis

In H. Militari, mai erau 2 pungi cu Pleione cand am fost. Daca nu ma-nsel era 16,xx lei punga cu un singur bulb. Poza avea floarea roz. Nu stiu daca mai exista si alta culoare.

ozimandias

Uite, eu maine ma duc. De gasesc, iti iau?
Da' ma duc in Berceni.

vickylucia

Quote from: D.ANA on February 15, 2010, 07:04:47 PM
Vicky incarca la www.seminte.de eu de acolo am luat si sunt bulbii mari si sanatosi ,astazi i-am plantat in ghiveci
M-am uitat, dar n-au sprekelia!

Marmoset

Vicky, de ce nu zici ca n-ai rabdare sa rasfoiesti site-ul?  ;) Ia uite aici:

http://www.seminte.de/bulbi-flori-sprekelia-formosissima-p-761.html


:-*

vivi23ro

eu as vrea o
HYMENOCALLIS FESTALIS    

Narcisa peruviana Sulphur Queen poate sa imi ia si mie cineva care are in apropiere vreun magazin? pleeesee

D.ANA

pai de ce nu comanzi la ei daca au? eu am luat bulbii sunt mari si sanatosi ,i-am si plantat.

vivi23ro

nici nu stiu daca iau ei comanda pt un bulb..... ma gindeam daca ia cineva direct de la ei...

gabriela jalba

Daca am comandat ceva la topicul asta,cind trebuie sa trimit banii, rog sa fiu anuntata in PM ca stea sigur le citesc in Email. Am sa pun rugamintea mea si la celelalte topicuri de profil,asa ca imi cer scuze ca o sa-l mai cititi si in alta parte.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

D.ANA

da Vivi primesc comanda pt un singur bulb ,de fapt cei albi sunt 2 si cei galbeni 1 numai ca este 9lei expedierea.eu am luat in vara cateva pliculete de seminte .

simonaelena

Pentru cine doreste sa stie: la Baumax au bulbi de tot felul: dalii, crini, canna, gloriosa, gladiole, narcise, si multe altele, astea mi-au ramas in minte.

vivi23ro

mai sti cu cit era gloriosa?

simonaelena

Nu m-am uitat atent la ea, cred ca 12-15 lei, ca eu cu 12 lei am luat canna si erau pe acelasi stand. Mi-am mai cumparat dalii foarte faine, sper sa fie asa cum arata pe plic. Si un crin alb simplu. Mai erau si crini cu floare dubla, dar aia erau la vreo 20 lei

Nicol Caloian

Astazi am intrat in Carfour (Orhideea) si pot sa va spun ca au adus bulbi si seminte de toate felurile si la preturi ok. Ce am vazut deosebit de alti ani, plicuri cu mix de bulbi dar pe culori: albastru, rosu, mov, etc. In punguta erau de ex. gladiole, lalele sau crocusi, dalii si crini, begonii etc. Aveau si butasi patioplant: abutiloni (23 ron), wisteria, coacaz, si multe altele. Deasemenea, violete la 18 lei (roz, albastre, mov, mov-violaceu...)
Dar cel mai mult m-a a atras la unul din standurile de pe esplanada niste exemplare de vanda, una albastra si una portocalie. Vanzatoarea mi-a spus ca a avut si roz si ca o sa mai primeasca saptamana viitoare. Desi tare mi-as fi dorit totusi n-am pacatuit! Erau prea scumpe pentru mine (110 ron)

gomez99

la brico 12 ron buddleja wisteria si alte chetii urcatoare si decorative

cornus alba sibirica variegat !!!!
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

vickylucia

Eu am cumpărat, azi, din Baumax, Ranunculus -6,9lei, Anemone simple şi bătute- 4 lei pachetul, gladiole mix-4.lei, seminţe pasiflora coeruleea foetidis-1leu. Erau şi gloriosa-20 ron, nerine roz cu anemone şi galadiole roz-20 ron, precum şi crini, dalii, gladiole, crini, frezii,etc

vivi23ro

imi poti lua si mie foetida cu 1 leu?

vernil

La Cora din Berceni aveau foarte multi bulbi  cu 20% mai putin decat pretul obisnuit. De fapt, marea majoritate a plantelor erau la reducere, pe mine m-au interesat bulbii.  :D

ozimandias


vernil

Quote from: ozimandias on March 01, 2010, 10:39:56 PM
:-X

Cora nou deschisa, din City Mall. Aveau si hibiscusi de la Patioplant, la 16 ron, insa unii pareau afectati, le picau frunzele. Mai aveau si hortensii, la un pret foarte rezonabil fata de Baumax, insa unele aveau tulpinile rupte  >:( ... Iar bulbii sunt intr=o varietate foarte mare (begonii, crini, ismene, tuberoze, frezii, gloxinii), surprinzator de mare fata de vecinul lor, Baumax ... Si un pret extrem de atractiv, de ex. 2 bulbi de crini de gradina parfumati erau la 9 ron. Ce mai aveau la Cora Berceni, butasi de trandafiri parfumati, cataratori, la fel, pret promotional. Am cheltuit toate economiile pentru gradina ... :D Acum zic stop, pana la vara. Sper sa si reusesc :D

Marmoset

City Mall-ul asta care mai e? Adica, mai bine zis, unde-i locatia exacta?  ???
Orhidee nu aveau?   ::) :-\

ozimandias

Marmo, City Mall este mall-ul acela de la Eroii Revolutiei.  :D Si nu e Cora acolo.

In schimb stiu o Cora la Big Berceni.  ;)

stefana

Cea mai noua Cora este in Sun Plaza :) de langa Piata Sudului.