Hibiscus

Started by gabriela jalba, February 19, 2007, 08:05:33 AM

Previous topic - Next topic

Nicol Caloian

Piersicuta mea va multumeste pentru laude dar parte din merite apartin Carei! de la ea il am.  :-*

Ella

Azi "e cu roz" ;D      

ioana_ralu

 :o Este superb.Felicitari

opiadc


          Doamne, azi am dat sa ma uit in albumul tau la hibi, dar realmente am plecat in graba! Ai atatea minunatii acolo,ca a fost prea mult pt mine,m-a luat cu palpitatii la inima, nu am suportat atata frumusete! :D  nici nu ma pot gandi unde ii tii pe toti sa aiba conditii de inflorit!
        Esti o fericita sa poti avea atatea flori extraordinare! ;)

Ella

Bai, eu nu vreau sa va fac rau si am promis, cati butasi or sa fie in iulie, ii aduc pe toti ;)
Opia spune-mi, te rog, daca a ramas vreunul "agatat de inima ta".

opiadc


     Ella draga, mai multi au ramas 'agatati' de inima mea, dar in mod specila mi-au placut Sylvie si cel pe care l-ai postat azi, roz..;si cel alb dublu cu putin negru in mijloc... :D :D :D :D :D si...
      Toti sunt frumosi, dar eu nu stiu ce ti-as putea oferi la schimb! :'( :'( Ca sa se ridice la nivelul a ceea ce ai tu...

Ella

Sylvie este un pic chinuit acum, l-am postat acum ceva timp in urma in faza de mugurasi, vedem pana in vara, dar din ceilalti (roz si alb) am si iti aduc. Nu trebuie sa-mi oferi ceva la schimb. Daca ai stii ce imi doresc cel mai mult, ai rade, sunt plante pe care le are aproape toata lumea in curte si eu, aici, nu le gasesc, imi este mai usor sa cumpar "specialitati" decat sa gasesc o mammillarie gracilis (dar am vazut-o la Myky in curte  ::) :D), leandrii, etc.

Francesca

Ella, leandri iti pot da eu daca doresti, cu mare drag.Numai sa stiu unde ii trimit cind vii in tara. :-*

myky

Quote from: Ella on April 11, 2009, 01:06:44 AM
Sylvie este un pic chinuit acum, l-am postat acum ceva timp in urma in faza de mugurasi, vedem pana in vara, dar din ceilalti (roz si alb) am si iti aduc. Nu trebuie sa-mi oferi ceva la schimb. Daca ai stii ce imi doresc cel mai mult, ai rade, sunt plante pe care le are aproape toata lumea in curte si eu, aici, nu le gasesc, imi este mai usor sa cumpar "specialitati" decat sa gasesc o mammillarie gracilis (dar am vazut-o la Myky in curte  ::) :D), leandrii, etc.
am retinut. :D :D
ella, daca iti mai doreste sufletelul ceva, te rog sa-mi spui pe PM, ca eu nu prea bantui pe toate topicurile, si ai toate sansele sa nu vad, acum am intrat din intamplare la hibi.
asta e valabil pt. toata lumea.

Ella

Aaaaa, eu nu-mi faceam probleme, tu cred ca esti ca mine, un pui se gaseste, de asta nu facusem o cerere oficiala, eram multumita, sa stiu ca ai. Merci! :-*

hai, sa-l vedeti pe asta, azi      


Francesca, multumesc!

vivi23ro

oau , si frumos si destul de maare... unde e emoticonul cu sal(i)varea?? ;D

Ella

Da, a crescut frumos, cred ca au uitat sa-l "opreasca" ;D

Marmoset

 :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o

Orice comentariu e de prisos! Fericito! Norocoaso! La fel ca si celelalte posesoare de astfel de splendori!  :-* :-* :-*

myky

Quote from: Ella on April 11, 2009, 08:56:54 PM
Aaaaa, eu nu-mi faceam probleme, tu cred ca esti ca mine, un pui se gaseste, de asta nu facusem o cerere oficiala, eram multumita, sa stiu ca ai. Merci! :-*

hai, sa-l vedeti pe asta, azi      


Francesca, multumesc!
se gaseste, se gaseste! :-*

Francesca

Quote from: Ella on April 11, 2009, 08:56:54 PM
Aaaaa, eu nu-mi faceam probleme, tu cred ca esti ca mine, un pui se gaseste, de asta nu facusem o cerere oficiala, eram multumita, sa stiu ca ai. Merci! :-*

hai, sa-l vedeti pe asta, azi      


Francesca, multumesc!

Ella, ai niste plante , asa ceva nici la expozitie nu gasesti.. :-*
Deci , pastrez leandrii da? :-*

Ella

Bine, la schimb cu plumeria (stiu ca iti doresti) ;)  (o planta, mica, de anul acesta si cateva seminte mix) Ok?

Continuam pe privat ca luam bataie. ;D

Francesca

Ella, stai linistita ca nu vreau nik....dar oricum iti multumesc mult de tot.ptr oferta...m-am oferit si eu sa iti dau niste leandrii ca am vazut ca iti doresti  si  din fericire am lastari si ma bucur enorm ca pot sa dau cite ceva din ce am, crede-ma.
Iar chestia cu plantele mai faine decit la expozitie nu e aiurea ci e un adevar caci nu am vazut asa flori fumoase niciunde ...le ingrijesti extraordinar de bine si arata de zici ca-s pictate. :-*

Ella

Esti durere :D :D :D stii tu de ce ;D
Laudele, eu le-am luat de bune ::) am inceput si eu sa cred asta. :D :D :D (glumesc)

Francesca

Ella, ia-le de bune ca eu asa le-am spus...nicaieri nu-s plante mai faine ca la tine, doar ai vazut ca si fetele au tot intrebat cum reusesti sa le faci sa arate asa....deci FELICITARI , esti deosebita, bre! :-*

Ella


opiadc

Quote from: Ella on April 11, 2009, 01:06:44 AMDaca ai stii ce imi doresc cel mai mult, ai rade, sunt plante pe care le are aproape toata lumea in curte si eu, aici, nu le gasesc, imi este mai usor sa cumpar "specialitati" decat sa gasesc o mammillarie gracilis (dar am vazut-o la Myky in curte  ::) :D), leandrii, etc.
Multumesc! :) Dar poti continua cu ce ai omis prin etc! ;D La mine in ograda sunt si vreo 60 de cactusi-parca erau mai ulti anul trecut ;D- numai ca nu-i stiu dupa nume...precis am si ceva mammillarii   8)...atat ca eu doar ii ingrijesc...nu-i cunosc...si nici nu ma intereseaza...sunt ai fratelui meu...care e plecat de ...multi ani...dar nu are spatiu sa-i tina...
     Leandru am doar alb si roz...poate am si galben, nu stiu sigu cum e unul primit... :)

Ella

Multumesc Opia, esti draguta! etc. nu inseamna mult, sunt fixata pe niste colectii si nu vreau sa sar prea mult, pt. ca spatiul este limitat, oricat le etajez eu, tot se termina la un moment dat.
Mammillaria gr. o caut de ani, am avut in cateva randuri puiutii, dar mult prea mici sa reziste transportului (2 zile  ::)) si apoi unei iernii de aproape 8 luni, la fel graptopetalum si chamaecereus, sunt plante care in Ro. le aveam la serviciu, ghivece mari, superbe dar am plecat eu, s-au dus si plantele >:( iar cand am plecat am luat pui mult prea mici sa reziste. Ma chinui iar cu un aporocactus, l-am cumparat din piata, tanti il tinea in grajd ;D, eu am luat numai doua firisoare din el si nu-i place aici. Ca si leandrii, sunt plante care ma provoaca, vor mult mai putina atentie decat le ofer eu si totusi nu ma descurc cu ele.

opiadc


           Deci, Ella draga, ce imi zici tu seamana cu un fel de chineza:adica nu inteleg nimic! :D :D   Dar o sa vad ce sunt aia a graptopetalum si chamaecereus, sa vad daca ii am sau daca nu, unde i-as putea gasi! ;D

Ella

 :D :D :D asta-i chamaecereus     si graptopetalum, (ma salveaza Cara  :-*), asta-i   . Pozele sunt facute in decembrie, iar acum arata tot asa sau mai rau chiar ;D si cand ma gandesc la inca o luna de iarna, sigur pana in mai  nu-i pot da afara, este f. posibil sa raman fara ei. >:(  Pt. iarna viitoare am pus monopol pe subsolul casei fiicei mele, poate au sanse :D :D :D

cara

drept sa-ti zic, nu sunt convinsa ca ce ai tu e chiar graptopetalum....
parca dispozitia petalelor e alta...  ::)