Hibiscus

Started by gabriela jalba, February 19, 2007, 08:05:33 AM

Previous topic - Next topic

Codruta

Mada, te-ai straduit foarte bine...sunt minunati toti. Sa-ti traiasca si sa infloreasca mereu!

Nicol Caloian

I-am stropit cu mitigan (solutie), preventiv, asa cum fac in fiecare primavara. Am sa le fac si dus. Poate voi obtine rezultate mai bune.

stefana

Sa stiti ca la paianjenii rosii un dush cu apa f. calda, cca 40 grade C, poate fi util. Nu dauneaza plantei.
Fara explicatie s-au ingalbenit in iarna si frunzele la hibi al meu rosu batut (de la birou). S-a "topit" incetul cu incetul :(. Cand am scos din pamant radacina... era maronie toata.
Mai am insa destui urmasi de-ai lui, ca nu ma induram sa arunc toti lastarii cand il coafam.

mamaruta

Nicol, eu chiar le fac dus, primavara, la toate plantele care sunt sensibile la atacurile paianjenilor si paduchilor: leandrii, hibi, etc. Simt eu ca asa le pregatesc de primavara, de scosul pe balcon.

gabriela jalba

Ai o colectie de hibi suuuuper!!!! La cit mai multi !!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

mamaruta

Merci, fetelor! Gabi, daca vrei ceva, sa imi spui, sa pun la prins. ca tot abia astept sa va vad pe toate la Slanic, sa nu vin cu mina goala.

gabriela jalba

Hibi tai sint mici!! Lasam pe la anul;oricum eu nu am nici unul din pozele ce le-ai pus...
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

mamaruta

Dar unde ii vezi tu mici, draguto? Ba sunt marisori bine, chiar copacei! Pun la prins, zilele astea!

einsteinitza

Mada,ai hibiscusi tare frumosi.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

mamaruta

Vrei si tu? ca sa stiu sa pun la prins!
Sa nu uit sa mai execut hibiscusul -secretara (prietenii vechi stiu povestea lui), sa pun un lastar si pentru mine la prins, dar si pentru voi. Nu am poze personale cu hibi asta, dar am umplut alt forum de lastari de hibi-secretara. E minunat! Poate reusesc sa il prind inflorit la servici (acolo este, in biroul unei secretare) si sa il pozez.

einsteinitza

Da,Mada,am mai avut unul si a murit.Multumesc mult.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

mamaruta

Einstein, fa lista exact cu ce vrei si aduc la Slanic. Profit si eu...nu voi mai avea timp de pachete pana la 1 iunie.....iar de la 1 iunie intru in criza cu BAC-ul...si nu va mai povestesc cate mi-am propus...

penelopa

Mada, desi am zis sa ma opresc cu hibi.... totusi, pune si pentru mine lastari din toti (mai putin din cel rosu).
  :-*

mamaruta

Ok, te notez, pene, si trec la treaba!

AngelEyes

Mada as dori si eu butasi de hibiscus,daca mai poti taia...mi-i poti trimite asa si ii pun eu la prins.M-ar interesa in special cei cu flori duble (culorile piersica,galben-piersica,lila,galben).

Nicol Caloian

DarKarma, butasii pe care ti i-am adus au rezistat?

AngelEyes

Da Nicol,doar unul nu a facut radacini...dar arata f bine  :)

Nicol Caloian

Ma bucur, sa creasca si sa infloreasca frumos!

AngelEyes

Multumesc din suflet,sper sa se prinda toti sa pot da si eu altor persoane care isi doresc  :-*

vivi23ro


vciupa

Inteleg ca esti o mare iubitoare de hibi Vivi!
Sa-ti traiasca si sa faca multe flori!

Codruta

Sunt minunati, Vivi. Sa-ti traiasca!

Fleurf

  Iata ce floare frumoasa a facut hibiscusul meu caruia nu i-am dat deloc atentie nefiind vreun soi deosebit. Nu stiu cat de bine se vede dar arata absolut superb. Promit solemn sa-i schimb pamantul cat de curand!

[attachment deleted by admin]

gabriela jalba

Florile astea ,au totusi un comportament ciudat...cu cit le bibilesti mai mult,cu atit se incapatineaza sa te tina linga ele;iar cele "ramase in uitare" se straduiesc sa faca flori,sa-ti capteze si ele atentia.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Johana

A facut cineva comanda la Nursery Exotica? Ma tenteaza o comanda, dar vroiam sa aflu mai multe amanunte si daca sunt seriosi! Un domn de acolo mi-a trimis niste informatii cu privire la preturi si la ce plante au disponibile!