Dintre perlele copiilor nostri

Started by Trofin Petrina, March 30, 2008, 10:32:27 PM

Previous topic - Next topic

Trofin Petrina

In seara asta am ajuns la concluzia ca e neaparat sa fie si topicul acesta :) Majoritatea dintre noi avem copilasi si cu siguranta v-ati amuzat macar o singura data de ce a putut sa le treaca lor prin minte  :)

Asta e cea mai proaspata perla  a Lorenei mele  :D

Lorena: "Mama, sa stii ca eu nu vreau sa am nici un sef cand o sa fiu mare.
eu: bravo draga mea, dar de ce?
Lorena: Ca sa nu-i dau banii lui. :))

Si alta despre care mi-a povestit d-na educatoare :
D-na: Copii, unde ati fost voi in vacanta ( de Paste )
Lorena: Dupa soba  :D

( ne-am jucat de-a v-ati ascunselea si ei ii placea sa se ascunda acolo )

Acum treceti iute si voi la povestit !
http://ninutz.sunphoto.ro/

https://www.facebook.com/petrina.trofin


"Nu uita ca descinzi din Dumnezeu, dar ca depinzi numai de tine."
                  Vladimir Ghika

maryana89

Super!
Eu jucam ping-pong cu baiatul meu si bineanteles ca eu eram in avantaj mereu si i-am spus ca nu ma poate bate el pe mine ca el nici nu exista  cand am inceput sa joc eu ping-pong! La care el imi raspunde:
- Femeie, eu te cunosc deabia de 10 ani! :)
http://community.webshots.com/user/maryana89?vhost=community&vhost=community
"Natura si credinta sunt asemanatoare, caci credinta transforma pe om si, prin aceasta transformare, creeaza natura."(DEMOCRIT)

Trofin Petrina

Tareeee  :D  :D

Alta de la Lorena :) M-a rugat intr-o zi sa-i cumpar un suc. Si mi-a spus ca vrea unul cu ursulet . M-am uitat in raft si eu nu am vazut decat Tedi cu ursulet. II zic doamnei sa mi-l dea, il dau Lorenei si ea ma refuza  :D
Motivul???? Ea nu vrea de asta ca il vrea pe ala ( o punguta in forma de ursulet ) ca e ursul tanar  :D.
Si doamna aceea m-a intrebat multa vreme daca vreau un ursulet tanar  :D
http://ninutz.sunphoto.ro/

https://www.facebook.com/petrina.trofin


"Nu uita ca descinzi din Dumnezeu, dar ca depinzi numai de tine."
                  Vladimir Ghika

Oana

un raspuns candid la intrebarea "ce vrei sa te faci cand o sa fii mare" pusa intr-o dimineata devreme....."nimic, ca tine, sau pictorita" :o (precizez am si eu un serviciu ca toata lumea)

cara



a propos de perle, n-o sa uit veci o intamplare cu pruncu' meu:

ma suparase tare cu ceva, nu mai stiu cu ce, si i-am zis ceva de genul: degeaba esti mare, ca uite ce prostii faci!

la care el mi-a spus:

degeaba am capul mare, daca inauntru lui creierul sta lejer!   :D

ozimandias

Perle de la copilul meu.... recentele sunt cu bip-uri, ca e la varsta anumitor intrebari...
Dar haideti sa va spun o "perla" a unui copil de-al meu din clasa I, (cand am fost invatatoare). Ii rugasem sa faca o propozitie cu cuvantul gimnastica. Si un baietel a facut urmatoarea propozitie: O fata sare coarda.

A... si copilul unor prieteni, a avut la scoala, in clasa I, la un test, de scris vecinii numerelor (stiti, se scrie, spre exemplu 3 si in stanga si in dreapta cate o patratica in care copiii sa scrie 2 si 4). Trei coloane de cate patru exercitii cu vecini. Si, copilul, in fiecare patratica a desenat cate un cap. Si s-a chinuit, ca "figurile" sa nu semene, ca doar nu avem vecini care seamana.... Acea lucrare a fost cea mai "tare" pe care am vazut-o in viata mea. Si credeti-ma, ca am vazut... multe...

AngelEyes

Pwahahhaha tari de tot fazele  :D Mai ales cea cu vecinii  ;D

larisa

Da ,e tare .Dar cit s-a straduit bietul copilas sa-si deseneze vecinii!!!!!!!!

ozimandias

Quote from: larisa on May 22, 2008, 07:54:20 AM
Dar cit s-a straduit bietul copilas sa-si deseneze vecinii!!!!!!!!
Asta era si ideea. Ganditi-va sa desenati, cu stiloul, intr-o patratica de matematica... Si, ce-a fost la fel de tare, ca bietul copilas a inteles (cand a vazut exercitiile taiate), ca nu a desenat frumos...  :D

larisa

Apropo de perle si de nedumerirea copilului....
Fiul meu cel mare il dadusem la scoala ,era in clasa 1.pina atunci fusese ferit de toate expresiile urite si de injuraturi .odata,venit de la scoala imi povesteste un film cu Van Dame .Noi nu aveam televizor atunci ,de-abia ne mutasem la apartamentul nostru,asa ca bietul copil povestea ce a auzit de la alti colegi .Si-mi povestea el scene de batai ,si la un moment dat aud ;   si cind ii f... una in bot'.Eu nu-mi credeam urechilor ,il intreb ce a spus ,mi-a repetat ,il mai intreb odata ,iar imi repeta iar cind il intreb a 3 oara ,imi repeta pe silabe si era complet nedumerit de ce nu pricep eu.Tirziu si-a dat seama ca erau prostii ceea ce spunea el ...eu ma uitam la el ,cvu cita naivitate imi repeta si ce nedumerit era ca nu intelegeam

AngelEyes

Ups din graba am scris tare in loc de tari  >:( Se mai intampla....eu inca nu am copilasi sa va povestesc perlele spuse de ei,insa va citesc cu interes  :-*

larisa

Si ai mei nu mai sunt de mult copilasi dar mi-aduc aminte cu placere de cele intimplate cind erau mici .Fiul meu cel mare acum are 23 de ani si pe vremea cind ramanea la bunici cind statea mai mult ne spunea ca ii era dor de noi pe la urechiuse sau pe la burtica ,dupa cum era cazul.In iarna aceasta cind eram in Germania si abia astepta sa ma intorc cit mai repede,i-am amintit de vorbele spuse cind era mic si ce credeti ca mi-a raspuns ?Mi-a zis ca acum ii este dor de la urechi pina la burtica .Am ris mult la aceasta remarca dar mi-am dat seama ca ii era foarte dor de mine

stefana

Larisa, am ras cu lacrimi, de una singura, in fata PCului citind povestea cu VanDamme  ;D :D ;)

larisa

Pai acum rid si eu cind mi-aduc aminte dar atunci intrasem in panica ,tirziu am realizat ca micutul habar n-avea ce repeta .El credea ca tot ce aude poate sa spuna
.

Fleurf

  Sa va spun si eu cum m-a scapat fiu-meu cel mare de un tigan f insistent. Avea pe atunci vreo 10 ani si la usa tot suna mereu un tigan de vreo 14-15 ani care daca-i deschideai o data venea in fiecare zi iar daca-i deschideai in fiecare zi venea de 2 ori pe zi.
Intr-o zi ma intorceam acasa si pe scari am gasit o bucata de paine care mi s-a parut cunoscuta. Intrand in casa imi spune fiu-meu ca a venit iar tiganul. Il intreb ce i-a dat si-mi zice - o bucata de paine, la care eu ii spun ca mai trebuia sa-i dea ceva alaturi de paine. Replica lui a fost: paine a cerut, paine i-am dat. Paine pe care tiganul o aruncase pe scara.
De atunci n-a mai venit niciodata tiganul la usa noastra.   

ozimandias

Sa va arat o lucrare la matematica a fiicei mele:
Nu se poate abtine si la toate testele deseneaza ceva in contezt... A culminat cand lucrarea ei a fost exclusa de la un concurs, fiind considerate semne. Ii spusesem si eu si doamna invatatoare sa nu deseneze nimic... Dar nu s-a putut abtine. Iar cand a aflat "rezultatul" a zis ca probabil nu le-a placut profesorilor ca a desenat prea mic... trebuia sa faca un desen mai frumos!  :D

amalia2008

Frumos, cand e vorba de perlele copiilor, iti amintesti de multe.. eu nu am copii,d ar.. imi amintesc de inele perle pe care le spuneamnoi cand eram mici, dar celmai mult imi amintesc de muletele perle de la scoala, stranse in memoria noastra, de-ale noastre sau ale profesorilor... Va dau un singur exemplu: Eram la chimie, obiectul meu preferat, de care ma leaga cele mai frumoase amintiri si... aveam de calculat randamentul unei reactii, si noi, elevii, mereu uitam ca randamentul reprezinta masa practica impartit la masa teoretica. Le incurcam mereu cele 2 valori. Iar doamna profesoara, ca sa tinem minte ne-a zis sa tinem minte ca p este inainte de t la catalog. Si... de cate ori uitam... ea ne amintea asta. Intr-o ora, cand.. una din colege a intrebat: care e la numarator? Practica sua teoretica?, doamna profesoara a intrebat: cine e primul la catalog? Colega mea, care era prima la catalog a si sarit strigand: EU! Sunt multe de genul asta... le am stranse pe toate,d ar nu incep sa vi le spun, ca...nu va veti mai opri din ras, si.. astea fac parte din amintirile familiei clasei noastre, desi.. sunt multe si ale profesorilor inca in mintea noastra!

rox94ana

 :D.ozi, trebuie sa se dezobisnuiasca ca are de pierdut.

daveco

va zic eu una de va cruciti.
am o colega care are un frate de 38 de ani.mi-a mai zis ea ca e tare de cap saracu', dar asta a pus capac. o suna intr-o zi si o intreaba:
- sor-mea,cum il chema pe tata ,inainte sa se insoare cu mama?
bai, nu-i banc!

simonaelena

Daca tot ati trecut la perle ale adultilor va dau si io una care imi apartine.
La serviciu ne-am mutat de curand  sediul in curtea unei foste fabrici. Biroul este intr-un corp de cladire la etaj, iar magazia undeva prin curte. Ieri, se deplaseaza subsemnata pana la magazie, iar la intoarcere cascam si io gura pe la geamuri sa vad..... evident, care, ce flori mai are.  Vad undeva la etaj o fereastra cu flori, printre care si o orhidee. Fara sa-mi dau seama, ii spun colegei care ma insotea: uite aia au la geam o orhidee! (mi se parea mie cunoscuta, da' m-a luat gura pe dinainte)
Colega face ochii mari si izbucneste in ras. Atunci mi-am dat seama ca ma uitam la etajul unde se afla biroul nostru  :D

Si unde mai pui ca nu-s blonda  :(

rox94ana

Quote from: daveco on December 16, 2008, 10:24:28 PM
va zic eu una de va cruciti.
am o colega care are un frate de 38 de ani.mi-a mai zis ea ca e tare de cap saracu', dar asta a pus capac. o suna intr-o zi si o intreaba:
- sor-mea,cum il chema pe tata ,inainte sa se insoare cu mama?
bai, nu-i banc!

Quote from: simonaelena on December 17, 2008, 09:15:49 AM
Daca tot ati trecut la perle ale adultilor va dau si io una care imi apartine.
La serviciu ne-am mutat de curand  sediul in curtea unei foste fabrici. Biroul este intr-un corp de cladire la etaj, iar magazia undeva prin curte. Ieri, se deplaseaza subsemnata pana la magazie, iar la intoarcere cascam si io gura pe la geamuri sa vad..... evident, care, ce flori mai are.  Vad undeva la etaj o fereastra cu flori, printre care si o orhidee. Fara sa-mi dau seama, ii spun colegei care ma insotea: uite aia au la geam o orhidee! (mi se parea mie cunoscuta, da' m-a luat gura pe dinainte)
Colega face ochii mari si izbucneste in ras. Atunci mi-am dat seama ca ma uitam la etajul unde se afla biroul nostru  :D

Si unde mai pui ca nu-s blonda  :(

:D :D :D :D

ozimandias

Azi am avut sedinta cu parintii (e prima sedinta la care merg fara emotii ca Ana Maria de 2 saptamani nu se duce la scoala si inca o saptamana a fost vacanta  ;D).
Si asa cum se intampla inaintea fiecarei sedinte (care la noi sunt rare) copiii fac o boacana sa se supere doamna, sa aiba ce ne spune. Luni, cativa baieti au comis-o. Doamna le-a spus sa-si anunte ei parintii, sa nu afle la sedinta. Si azi ii intreaba daca au spus acasa. Unu da... unu a uitat... unu a venit mama tarziu ... Unul NU. De ce nu ai spus (intrebarea fireasca a  doamnei). Pentru ca am vrut sa am un inceput de saptamana linistit (raspunsul la fel de firesc al copilului)  :D :D :D


Claudya

cea mai tare faxa traita era acum 2 ani  ::) cand fiicamea Denisa avea 8 ani.eu am ramas insarcinata si trebuia sa-i dau vestea  ;D si i explicam eu ca o sa aiba un fratior sau surioara .ea foarte suparata si plange.eu i spun de ce plangi?? nu te bucuri? dar ea spune.Si mami daca iese negru. :o m-am blocat.am inceput sa rad i explicam ca nu o sa iasa negru. ;D vine seara taicasu si i spune si lui daca iese negru?? El spune daca iese negru ia maicata primul avion si zboara in africa  ;D ;D

Claudiu

Quote from: ozimandias on October 07, 2008, 02:27:04 PM
Sa va arat o lucrare la matematica a fiicei mele:

Nu vad problema ca sa verific rezolvarea, care nici ea nu e prinsa bine in poza.

Quote from: rox94ana on December 16, 2008, 06:14:15 PM
:D.ozi, trebuie sa se dezobisnuiasca ca are de pierdut.

Nu are nimic de pierdut, cu o singura conditie, sa fluiere rezolvarile in doi timpi si trei miscari. In timp va invata cum sta treaba. S-ar putea sa fie si un semna de revolta ca ii e interzis desenul si cauta sa provoace.
Singura conditie intai rezolvi apoi desenezi. Nu stii rezolva sau raspunsul, nu desenezi.

Oricum vad ca toate raspunsurile sunt bifate.

Ozi poate glumesc un pic, da e pacat sa nu o incurajezi. Mare pacat.

Greseala e a invatatoarei trebuia sa-i multumeasca (depinde de varsta copilului) in particular dar sa-i explice cum e cu lucrarile si eventual sa stea de vorba cu ea "intre patru ochi asa ca de la adult la adult" si sa o roage sa nu mai faca pe lucrare "ca desi ea o intelge o pune intr-o situatie neplacuta."  Eventual daca a terminat lucrarea sa aiba o foaie pe care sa deseneze. Copilul se plictiseste daca a terminat. Oricum lucrarea merita pastrata la mapa. Invatatoarea nu e de condamnat. Rareori ai copii care sa iti rezolve si sa-ti si faca un desen reusit. In astfel de situatii se sta de vorba cu copilul. Nu se condamna (mai ales in fata clasei). Se intreaba ce vrut sa zica cu asta si tonul trebuie sa fie ca de la egal la egal. Adica sa nu se simta condamnat din start. Copii au personalitate. Unii si-o manifesta mai altfel.

Pe la magazinele cu articole pentru desenatori si pictori sunt un fel de caiete pentru invatatul dasenului si a picturii. Era unul pe Grivitei, parca, aproape de Gara de Nord. Fa un efort (renuta la vreo orhidee :) ) si ia-i vre-o doua. Eventual ia-o cu tine sa-si aleaga. I se poate dezvolta si placerea cititului in felul asta. Si eventual niste albume de arta. Eventual gasesti pe la anticariate carti cu istoria artei. In felul asta invata si istorie. Eventual manuale de la scolile d arte plastice. Era un manual vechi de Nanu foarte bun. Nu te uita ca copilul e prea mic. Daca stie citi si ii place cu adevarat desenul ii pui o comoara in brate si stimulezi cititul. Se va uita la poze si va citi selectiv pentru ca e mic, totusi va vrea sa aiba cu cine discuta ce citeste. Chiar daca nu vrei sa urmeze o meserie in domeniu, capul se dezvolta mult si pe aceasta cale. In paralel poate fi indrumata spre ce facultate crezi ca e buna. Dar nu-i va strica niciodata sa stie sa se exprime si prin desen.
Chiar daca nu va persevera, desenul ii dezvolta copilului gandirea si nu numai ci si placerea pentru studiu. Fiecare copil are calea lui dar uneori e mai speciala, mai altfel. Eventual fa cumva sa deseneze dupa modele. Poate ajunge si la portrete. Eventual fa-i o mapa. Sa deseneze tot ce a vazut interesant pe undeva. Fie si dupa albume, ilustrate, poze. Eventual e bien sa se discute cu ea desenele. Ce si cum, ce a vrut sa zica , ....

Daca vreti sa sariti pe mine n-aveti decat. Dar incercati si voi sa faceti cu mana liber desenul fetei. Uitati-va la copac cat de reusit e. Nu vad stersaturi (ma insel?) Mana e sigura. Capul catelului e copilaresc. Picioarele foarte reusite ca linii si linia coapsei nu se termina la nivelul corpului. Nu-mi dau seama la coada ce e cu liniile alea. A vrut sa redea miscarea cozii? Daca da e un semn de atentie ce ar trebui sa i-l acorzi.
Un singur lucru, trebuie sa o faca din placere si numai dupa ce termina de invatat. Sa nu neglijeze. Problema asta se poate pune asa ca de la prietena la prietena. E clar ca are o personalitate care si-o impune prin desen. Unii copii apreciaza mult sa li se dea importanta. De fapt care nu?
A invatat singura sa deseneze?
Poate e si un protest ca nu e lasata sa deseneze cat vrea.
Mana la desen e mai sigura decat la caligrafie. Si caligrafia e importanta.

Atentie daca merge la vreun cerc de copii unii profesori (nu vreau sa-i acuz) dar unii sunt plictisiti de cati copii le trec prin mana ca "mamitica lor ii crede geniu" si ar putea fi blazati. Unii s-ar putea sa nu mai simta placere in meseria lor.
Profesorul nu trebuie sa impuna ci sa caute sa dezvolte aptitudinile si interesul pentru studiu.
Scuze daca am deranjat si daca m-am bagat unde nu-mi ... Oricum voi parintii stiti cum e mai bine. Dar cand copilul are talent la ceva merita lasat sa vedeti cum e. Daca nu te opui prea mult si e doar un moft va renunta singur dupa o vreme.
Nu mai insist dar ...
Mare pacat Ozi, mare sa nu o incurajezi macar cu materiale ...