intamplare adevarata

Started by lovetulip, April 20, 2008, 08:42:41 PM

Previous topic - Next topic

lovetulip

De regula obisnuiesc (de la ghiocei la crizanteme) sa vin in fiecare zi cu cateva flori acasa.Cand la mine in gradina este un gol de inflorire (se intampla rar) merg prin vecini si tot vin cu o floare acasa.Acestea sunt chipurile cumparate cu ceva de baut sau un borcanel de miere.
  Saptamana trecuta am facut un buchet de vreo 50 de lalele din vreo 18 soiuri si am plecat catre statia de autobuz cu ele sub brat.Asa obisnuiesc sa le aduc acasa.Niciodata nu le ascund de privirile admiratorilor.Am mers 2 km pe jos alaturi de invatatoarea din satul unde am stupina,via,livada si florile.Am asteptat ca persoana respectiva sa arunce o privire spre buchet sa zica ceva de flori.Nimic.Cum poate fi o persoana atat de indiferenta la aparitia in fata ochilor a unui buchet de flori?
  Ajuns acasa m-am mai linistit gasind cateva prietene a sotiei admirand pe cele aduse in zilele precedente.

cara

care zici ca e traseul pe care vii?
ca fac un drum de la brasov sa ma intalnesc intamplator cu tine.  ;D
(te recunosc dupa lalele, fii fara grija!)

gabriela jalba

Dragule,ce lupta s-a dat in ea !!!! n-a zis nimic ori din invidie,ori sa nu crezi ca e o aluzie ca ar vrea,ori o timida,..sint multe motivatii,dar sa nu crzi ca a fost indiferenta.Cred ca a asteptat sa ii oferi.E foarte frumos ca duci flori acasa. Si mie imi aduce si ma bucura.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

penelopa

Eu am probleme cu copilutele de pe strada. Vin la gard cand ma vad prin gradina si-mi cer flori. Cele mai mari si mai frumoase.
Cand o pustoaica de 4 ani a vrut  o zambila olandeza (cea mai  grasa si frumoasa) le-am povestit la toti  copii din gasca cum sufera plantutele daca le rupi florile. Le-am zis ca, a rupe  floarea unei plantute e ca si cum le-ar rupe lor cineva ..... un deget. :D
S-au uitat  cam nedumeriti la mine ( ;D) dar,  de atunci nu mi-au mai cerut flori.

martipan

 :D :D :D Asa pene,bine ai facut !
Ai invatat minte puradoaicele pofticioase  ;D !
Dar cum e aia o zambila olandeza   ??? ??? ??? ?
Nu ai o poza,ca tare curios mai sunt  ;D?

costieanuconstantin

orice lucru dupa care jiinduiesti, pana la urma tot faci rost ;)

penelopa

Zambilele olandeze sunte cele .......... grase si bucalate  :D
Uita-te si tu in "Gradina lui Atila" ca le-a postat chiar pe prima pagina.

gabriela jalba

uita-te si tu in albumul meu la "plante de apartament -2008", ca...de! le-am tinut in casa cit o fo' frumoase!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

martipan

Aha!
Acuma stiu,tare frumoase sunt (am si eu una la tara,e alba,foarte ...bucalata si miroase divin,insa de cati ani o avem,nu s-a inmultit deloc).
Multumesc!

gabriela jalba

...au decedat si albinutele..... :'( :'( Mi-e imi plac tare mult,nu mi-e frica de ele.Adevarul e ca de mult nu -a mai intepat vreo albina.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

penelopa

Nici eu n-am treaba cu albinutele  fiindca  veninul meu e mai tare decat al lor  :D
Dar, Pufica, saraca,  s-a tot jucat cu o albinuta  prin iarba pana cand  i-a umflat boticul  pentru 3 zile. :(

Martapane, imi place zburatoarea aia din avatarul tau  ;)
Seamana cu puii de cucuvea din nucul lu" Gheorghe cand,  pe inserat,  ii apuca catatul (niste chiraieli sinistre) iar eu le pun lanterna in ochii lor holbati.
Poate, daca as trage cu prastia, ar  ţopăi precum  pasarica ta  ;D

costieanuconstantin

daaaa, cati ani are nenea gheorghe ?

lala

Pene,am si eu un vecin nea Gheorghe care are 11 caiini subnutriti si amariti si fac o galagie infernala.Ma latra cand gradinaresc in curtea mea!Poate cand o fi gata gardul or sa ma lase,daca n-or sa mai vada sau nu?

penelopa

Cititi voi in Gradina mea despre Gheorghe.  E Gheoghe...... cel cu gardu".
N-o sa aiba efect gardul, Lala.

E inca tanar, mai Costi! Nici o sansa pentru  prevestirile tinerelor cucvelelor !

lala

Ei inca nu m-am mutat,doar gradinaresc.Cine stie ce ma asteapta cu Gheorghe care tine toti cainii prin curte si gainile inchise intr-o cusca cocotata pe tot felul de troace!Asta e ,fiecare traieste cum crede,macar nu asculta manele.Da e cu ochii pe mine,la ce pun atatea flori,doar nu mananc flori iarna!!! ::) ::) ::) ;D ;D

penelopa

Asta   nu-i  nimic, Lala.
La mine, dupa aproape 5 ani de cand locuiesc aici, inca isi dau multi cu parerea cam-cum ar trebui sa fac:
sa  mai tai din pomi ca sunt prea multi, sa pun ceva porumb  ca sa cresc  neşte gaini si-un purcel  .... etc.

penelopa

O intamplare-minune adevarata:
De Florii, pe cand chefuiam sub bradul  mostenit de la batranii care au locuit aici, Gheoghe vecinu" exclama, dintr-o data, entuziasmat:
-  Vecinăăăăăă, ia uitaţi! V-a inflorit bradu"!
Am ridicat cu totii ochii"n sus si am vazut bradul plin de ......... conuri  tinere ....... roşii.

[attachment deleted by admin]

penelopa

Este pentru prima oara in 5 ani cand vad asa ceva in brad.
Chiar si vecina de vis-a-vis (binenteles, alertata de Gheorghe) mi-a zis ca, de 30 de ani de cand stie bradul asta, n-a mai vazut asa ceva. M-a intrebat daca i-am pus ceva la radacina.
Nu i-am facut nimic rau. Ba, dimpotriva, anul trecut cand a intrat un  utilaj imens in curte sa sape beciul, a atins rau bradul si i-a ranit trunchiul.
Disperta si cu lacrimi in ochi, l-am  doftoricit cum m-a dus intuitia. L-am uns cu balega proaspata de vaca si l-am bandajat cu o bucata de perdea. Am ridicat bandajul abia la inceputul primaverii. Acum, aproape ca nu se mai vede rana.

O fi o dovada de multumire  :o

simonaelena

Draga mea, astea sunt viitoarele conuri. Daca vrei, poti sa le culegi si sa prepari sirop de brad, foarte bun in combaterea tusei.  :-*

lala

Da ,siropul din conuri e mai bun decat cel din muguri!Da cum sa culegi conurile,sunt decorative si asa trebuie sa fie bradul!!!

penelopa

Nici nu ma gandesc sa ma ating de brad!!!!
Chit ca dau in tuse magareasca   :D

simonaelena

Fa un drum la munte atunci!
Cu siguranta vei gasi suficiente conuri.

myky

de la energiile tale i se trage :D

martipan

Quote from: penelopa on May 06, 2008, 02:59:44 PM
Martapane, imi place zburatoarea aia din avatarul tau  ;)
Seamana cu puii de cucuvea din nucul lu" Gheorghe cand,  pe inserat,  ii apuca catatul (niste chiraieli sinistre) iar eu le pun lanterna in ochii lor holbati.
Poate, daca as trage cu prastia, ar  ţopăi precum  pasarica ta  ;D

Mai pene,cum sa zburatacesti saracele bufnitoaie cu prastia ?Vrei sa le zboare penele  :D?
Mie-mi unt taaare dragi bufnitele,preerata mea e striga de hambar,este superba,are o intelepciune in ochii ei mari si adanci,ceva de speriat...bineinteles,mie imi plac pasarile mai presus de alte animausuri,inca de mic m-au atras  ::) !
Foarte frumos bradul cel prolific,insa eu stiu de ce a inflorit :ca si celelate plante,cum ti-am mai zis,creste vazand cu ochiii din pricina aerului mai rarefiat de aeropurtat pe care il aduci tu la cutie  :D :D :D :D !
Sa-ti traiasca avionizatele!

penelopa

Dacă vrei,  îţi trimit si ţie 1 - 2 cutii...... măi, Păsărarule.  ;)