justitia

Started by vickylucia, May 10, 2008, 03:39:14 AM

Previous topic - Next topic

vickylucia

e o floare putin pretentioasa si foarte frumoasa ,Eu am justitia de culoare roz si purpurie asa cum se vede in imagine ,dar am inteles ca sunt si albe si galbene .Poate stiti voi mai multe informatii?

lyana

buna dimineata Vickylucia ,ma bucur ca ai deschis subiectul despre aceasta minunata floare-justitia-si mie imi place mult , si ca si tine as vrea sa stiu si eu mai multe din experintele personale ale celor ce detin aceasta frumoasa floare.Te rog frumos daca vrei sa-mi trimiti si mie un lastar din cea roz...plizz :-* :)

vickylucia

sgur iti pot trimite si purpurie daca vrei?Eu mi-as dori hibiscusi[lastari] si streptocarpusi sau ce plante ai?

lyana

Eu cu placere ti-as trimite orice , dar sunt abia la inceput de drum cu gloxi si begonii din cauza spatiului care e mic ,abia in vara iti pot trimite cu placere frunze daca vrei si daca iti plac de gloxi  :D,nu am hibiscus si nici streptocarpusi :-[dar incerc sa fac rost de la o prietena de lastari de hibiscus roz si nush ce culori mai are si sa-ti trimit cu drag  :-* :-*

vickylucia

e bine si gloxinii, eu am mov batut ,simple rosu cu alb,mov cu alb.lasa o adresa

gabriela jalba

M-am uitat si eu pe google acum; Justicia carnea=Jacobinia A mea,care era asa ca in poza(preluata de pe google),se pare ca a decedat,brusc!!!
Fleurf,aia de la tine ce culoare e? Am pus-o direct in pamint,fara nimc in cap,si vad ca merge bine.


[attachment deleted by admin]
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

myky

aia de la mine? :'(
a mea tocmai infloreste, sa-mi zici ce culoare este aia de la fleurf, sa-ti trimit varful cupa ce-l tai. Da de ce a murit??????????

gabriela jalba

Despre ea spun Myky.

Nu stiu ce s-a intimplat...dimineata am gasit-o cu frunzele lasate,tulpina devitalizata si aprope frinta ,cam pe la jumatate ,sub greutatea ciorchinelui de viitoare flori. Am taiat floarea cu o portiune de tija si am pus-o in apa.Si ea si gloxi au picat in aceeasi zi. In apa,florile au inceput sa se deschida,iar"batul" ramas s-a intarit si cred ca e viu.Frunzele....Nici o problema!!! Astept sa vad daca va da muguri noi.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Fleurf

 Cea de la mine e roz Gabi ca numai de asta am.
A mea de cand am scos-o afara si lasat frunzele in jos, dar sunt ferme. Ce sa nu-i placa oare? Nu-i la soare, e adapostita de vant si ploaie.

gabriela jalba

Myky,e aia de la tine;e roz. Alta nu am avut. M-am uitat si in agenda sa vad de la cine o am.Nu pot sa-mi imaginez ce s-a intimplat...
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

myky

pai daca e aceeasi culoare, bafta!

gabriela jalba

ce ma mai rog!! si cred ca o sa reusesc sa salvez ceva din ea. O astept de atita timp!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

vickylucia

Gabi te pot servi eu cu roz si purpurie.O sa-ti trimit nr de tel pe MP ,poate vii in Iasi?

Erwin

Ar trebui sa-mi cumpar si eu o planta. Nu de alta, dar ar fi in ton cu jobu' meu :))
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

vickylucia

te servesc eu, Erwin.Trimite-mi adresa pe MP

martipan

Quote from: gabriela jalba on May 23, 2008, 05:34:37 PM

Nu stiu ce s-a intimplat...dimineata am gasit-o cu frunzele lasate,tulpina devitalizata si aprope frinta ,cam pe la jumatate ,sub greutatea ciorchinelui de viitoare flori. Am taiat floarea cu o portiune de tija si am pus-o in apa.Si ea si gloxi au picat in aceeasi zi. In apa,florile au inceput sa se deschida,iar"batul" ramas s-a intarit si cred ca e viu.Frunzele....Nici o problema!!! Astept sa vad daca va da muguri noi.

Gabi,ce descri tu semnaleaza faptul ca pamantul plantei era complet uscat!Nu trebuia taiata,dupa o udare temeinica,si-ar fi revenit in ghiveci!
Plantaa asta e o betiva,iar daca pamantul nu e ud mai mereu aproape (are nevoie de porozitate si drenaj bun),frunzele se pleostesc iar tulpina isi pierde vigurozitate...eu stiu,pt ca nefiind mereu acasa ca sa o supraveghez,o tot gasesc semi-lesinata si pleostita...la o 1/2 de ora dupa udare multa,isi revine ;) !
Bafta,sper sa mai infloreasca!

gabriela jalba

Marean,n-a tinut!!! Dupa doua zile si nopti de stat in apa,se pleostise din ce in ce mai tare;sa se fringa sub greutatea motului!!!!! Incepusem sa cred ca am inecat-o....Pe moment ,pt mine a fost singura solutie sa o tai de unde se indoise.M-a durut sufletul,c-am crescut-o dintr-o bucatica si tare am maiasteptat-o sa infloreasca cu un pompon mare!!! Tulpina nu este moarta si a inceput sa dea nou.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

blueheart_d

din cate am observat justitia bea multa apa, iara daca un interval mai mare de timp nu este hidratata frunzele se pleostesc rau, dar isi revin imediat. am si eu una si o tin pe soare, care nu pare sa-i dauneze, doar ii usuca prea repede pamantul. are si un puiut care a facut ochi dulci cuiva si l-a luat de langa planta mama. stiind cine l-a "imprumutat" am mers in recuperare si l-am dus langa mamica lui, cu toate drumurile astea nu pare sa-l fi deranjat, iar ieri am vazut ca frunzele nu au vitalitatea normala si totul s-a rezolvat cu un pahar cu apa. floarea nu stiu cand trebuie sa apara pt ca nici anul trecut nu a inflorit.

Fleurf

 Cum se prinde justitia asta ca trebuie sa o tai pe a mea fiindca a crescut prea inalta si i-au trecut florile. Deci e momentul de coafat ;D

gabriela jalba

gabi nu stie!!!!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Fleurf

 Pot sa incerc la o adica cele 3 variante in apa, cu pet si fara pet. Ca tot am 3 butasi  ;D

gabriela jalba

Eu am avut un incident cu a mea...Am tait-o,am pus virful in apa,si nu a mers...Mai zic:poate fiindca i-am lasat motul floral...
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

myky

Quote from: Fleurf on July 27, 2008, 06:57:48 PM
Cum se prinde justitia asta ca trebuie sa o tai pe a mea fiindca a crescut prea inalta si i-au trecut florile. Deci e momentul de coafat ;D
eu am prins numai in apa


mamaruta

Eu am prins-o direct in pamant. Am luat (adica ''furat'') un lastar din Corfu, anul trecut....credeam ca este alba....l-am tinut in pamint, fara PET...si acum a inflorit:
http://i11.photobucket.com/albums/a177/mateuca/Iulie%202008/DSC03935.jpg

martipan

Si eu tot in pamant,fara pet am prins-o pe a mea...cazn am incercat in apa,de 2-3 ori,mi-a murit de fiecare data...
A mea m-a facut tare bucuros,de cand cu istrugerile din casa,am fost nevoit sa exilez destul de multe plante pe balconul unei vecine,si in acest rastimp,jacobinia mea cea dragalasa de vreun anisor,poate mai mult,a inceput sa faca un motisor dragalas,de-abia astept sa infloreasca,va fi prima oara cand o voi vedea inflorita  ;D ::) !