justitia

Started by vickylucia, May 10, 2008, 03:39:14 AM

Previous topic - Next topic

gabriela jalba

Eu i-am pus in apa....O sa incerc in pamint.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

doina

Eu i-am pus direct in pahare cu pamant cu pet in cap. De fapt am avut un butas de aprox 20 cm pe care l-am taiat in doua si am pus ambele bucati in acelasi pahar , varful s-ar putea sa nu se fi prins dar cealalta parte are frunzulite mici de 3-4 mm , inca sta sub pet.  ;D

doina

A inflorit miercuri   :D , nu prea mai trageam sperante ca voi vedea-o inflorita anul acesta.   si azi 

vernil

Felicitari, Doina! Frumoasa planta!

lyana

Superba si gratioasa Doina , o frumusete , sa ai parte de florile ei minunate!!! :-* :-*

martipan

E normal sa se urateasca justitia dupa inflorire ? Adica au inceput sa-i cada majoritatea frunzelor de la baza,ii dau unele noi din varf,dar e cam batoasa,vorba cuiva  ;D ...

gabriela jalba

Marti,sa stii ca asa s-a comportat si a mea,dar a ajuns apoi la a doua inflorire. Acum iar au cazut frunzele si da din virf.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

martipan

Multumesc Gabi,m-ai linistit !

GetaV

Justitia mea este plina de boboci si  acum,unii din cauza caldurii au inceput sa infloresca ,dar este a 3a generatie .Am observat ,ca si vara dupa inflorire,cheleste pt.scurt timp, apoi apar bobocii  si la sfarsit infrunzeste.

myky

dupa inflorire trebuie taiata, astfel se si ramifica.

vivi23ro

are cinava de vinzare butas prins de justitia alba sau roza?la noi nu se gaseste in magazine..

miha

Nu prea e meritul meu...am cumparat-o inflorita...dar tare mi-a placut culoarea ei intensa...


rox94ana

miha, este superbe!

Si Jacobinia mea are bobocei si in curand va inflori. :D

geodezia

Hello veteranele in justitia ,am una crescuta de aproape 1 metru are acum in iarna lastari dati de jos iar in frunte are si acolo   5 crecii ,inteleg ca trebuie taiata ca sa  ii dea lastaris mai mult . cind fac operatia de ciufulire acum sau la primavara si cam cit din inaltime sa reduc . ar insemna ca lastarii din virf sa ii prepun  multam de raspuns

gentiana

Geodezia,cam prin februarie -martie se face "freza"
Ce culoare e ,roz?
Am vazut una rosie si una orange mai in toamna,dar nu m-am invrednicit sa iau si-s suparata pe mine insami

geodezia

este roz dar unde ai gasit culorile alea ca as vrea si eu . alb si im iimagineaz ca cea portocaliu este superba. zimi si mie unde ai vazut poate fac  livrari si in tara . multam de raspuns

gentiana

La o florarie in Bucuresti
Dar n-am fost atat de desteapta sa si le cumpar
Daca mai gasesc prin martie (mi-a promis tanti ca atunci adus si numai roz)iti spun si vedem noi cum ajung la tine(ghiveci sau butas)

vernil

Quote from: geodezia on January 07, 2011, 01:17:11 PM
Hello veteranele in justitia ,am una crescuta de aproape 1 metru are acum in iarna lastari dati de jos iar in frunte are si acolo   5 crecii ,inteleg ca trebuie taiata ca sa  ii dea lastaris mai mult . cind fac operatia de ciufulire acum sau la primavara si cam cit din inaltime sa reduc . ar insemna ca lastarii din virf sa ii prepun  multam de raspuns

Daca ii poti oferi Justitiei tale un ghiveci adanc, mare, sa stii ca  se va dezvolta in continuare si va arata minunat. Lastarii noi vor acoperi zonele fara frunze (de la tulpinile adulte), iar atunci cand va face flori va oferi un adevarat spectacol. Si eu am o Justitie cu flori de culoare ciclam pe care intentionez sa o las sa creasca cat de inalta vrea ea. Acum, planta mea are aprox. 70 cm, iar in vara cand au inflorit cele 6 flori (cate 2 pe fiecare tulpina adulta) a fost o bucurie sa o privesti. NUmai sa fii atenta ca are nevoie de multa umiditate in jur, dar infloreste si la semiumbra. Singurul dezavantaj al acestei plante este ca incepe sa cheleasca iarna, dar primavara isi revine spectaculos.

geodezia

Aha atunci mai jumol din frunte vreo 2 las mai putine ca sa se formeze lastaris pe tulpina aia inalta si las si lastarii bazali . Gentiana daca nu ai justitia roz cind pun montru iti pun si un lastar doi de justitia asta roz -cyclam . a a vut prima data o floare mare domnule mai mare ca un pumn si pe urma din floarea aia au crescut niste lastari care l-a rindul lor au facut flori dar mai mici nu asa impozante ca prima . asa ca rup din lastaris il prepun si fac alte plante care sa faca florile mari . buna idee si cu pusu in aceeasi vaza ca sa creasca ca o tufa mare  asa o sa fac

vivi23ro

eu de justicia nu stiu decit 2 culori roz cyclam si alba mai rara

geodezia

uite ca mai sunt si rosu  si portocaliu acum nu are importanta cite culori are, important ar fi daca le-am avea in colectie .  vivi draga daca vrei iti pun la prins din cea roz sau iti pot trimite butasi pe rontzi cind vine luni la Timisoara ( fara radacina ) . trebuie fie sa te duci la gara pe la ora  8 seara fie a doua zi la facultate la vetrinara  pe calea Aradului .

vivi23ro

GEO sa nu confunzi justicia cu scutelaria.. aia stiu ca e de toate culorile, daca vrei pune la prins  seara sint la lucru oricum mersi mult de oferta

geodezia

justitia este sigur  scutellaria o stiu ca are floarea ca fasolea , iti pun la prins atunci pentru primavara nici o problema . si am vazut parca la gommer asta vara din cea alba si rosie dar nu eram pasionata atunci de ea ca inca nu imi inflorise asa frumos . adevarul ca am avut-o undeva mai la umbra si mi-a facut o floare foarte frumoasa . am amia vut-o acum 7 ani dar cred ca am udat-o prea mult si am pierdut-o .ca ea mai este o floare dar cu florescenta galbena cu virfuri albe care dupa ce ii trece floarea face alti lastari acolo in locul lasat de flaore si florile din lastarii multi devin mai mici . am pierdut-o simpe aceea . nu mai stiu cum ii zice nu belloporonioa ca asta are florile rosii .stiu ca popular ii zicem floarea luminare . foarte frumosa sia ceea . frunzele verzi floeri galbene cu virf alb . 3 culori intr-o singura floare

gentiana

Quote from: geodezia on January 07, 2011, 10:35:13 PM
Aha atunci mai jumol din frunte vreo 2 las mai putine ca sa se formeze lastaris pe tulpina aia inalta si las si lastarii bazali . Gentiana daca nu ai justitia roz cind pun montru iti pun si un lastar doi de justitia asta roz -cyclam . a a vut prima data o floare mare domnule mai mare ca un pumn si pe urma din floarea aia au crescut niste lastari care l-a rindul lor au facut flori dar mai mici nu asa impozante ca prima . asa ca rup din lastaris il prepun si fac alte plante care sa faca florile mari . buna idee si cu pusu in aceeasi vaza ca sa creasca ca o tufa mare  asa o sa fac
Am avut,dar trebuie sa verific daca mai am
In toamna asta ,cu spitalul,am lasat-o pe saraca mama cu mutatul florilor din curte,pe terasa acoperita si apoi in casa
Multumesc mult
Daca te tenteaza sa stii ca am taiat bougile si am butasi in apa,nu stiu daca se prind dar eu incerc
O sa mai am si la taierile de primavara
Am avut in mod sigur justisia  roz si ciclam(2 nuante separate si distincte)
Am vazut inca 2 culori la magazin
Alba ,recunosc ca n-am vazut niciodata(asta nu inseamna ca nu exista)

gentiana

Quote from: geodezia on January 08, 2011, 01:12:55 PM
.ca ea mai este o floare dar cu florescenta galbena cu virfuri albe care dupa ce ii trece floarea face alti lastari acolo in locul lasat de flaore si florile din lastarii multi devin mai mici . am pierdut-o simpe aceea .
Geodezia ,aia e pachistachys
Daca vrei iti pot pune la primavara pui
Am si bellaperone
Sa le vad insa iesite din iarna bine