TRANDAFIRI

Started by diana, February 21, 2007, 08:51:10 PM

Previous topic - Next topic

gentiana

eu imi recunosc limitele si mi-e ca da spun ca am taiat din trandafiri si am pus la prins se va gasi un user sa-mi sara in cap pt asta ;)

Mihai

Quote from: gentiana on October 13, 2010, 05:51:57 PM
eu imi recunosc limitele si mi-e ca da spun ca am taiat din trandafiri si am pus la prins se va gasi un user sa-mi sara in cap pt asta ;)

Nicidecum,eu astept sa vad daca iti reuseste experimentul.Lucru care ar fi foarte interesant.
Si nu te mai simti nedreptatita,ca nu ai de ce.Sincer!

vikcelmic

Si eu i-am facut urmasi lui Gertrude inca de prin septembrie la inceput  :D. Am luat  o tulpina florifera sanatoasa si am si sectionat-o  ;D. Am preparat substrat cu perlit, i-am inmuiat in substanta de inradacinare, dar i-am tinut in casa si au dat frunzulite. Pana la urma i-am pus in gradina si Dumnezeu cu mila. Un butas de Nostalgie cu ceara a dat frunze si el. Parca vad ca la primavara ii inlocuiesc....cu gazon , ca ma las de trandafirit.

gentiana

ORIBIL!
puteai si tu sa zici ca pui panselute
Acum,fara gluma trandafirii sunt frumosi si daca si vara e mai racoroasa pe latine or sa le mearga excelent
sectionat pe verticala?
io tai butasi de pe care s-a uscat floarea ,fac o groapa pun 3-4 butasi in groapa pun pamant special pt trandafiri,ii ud si le pun petul in caqp si  de obicei in vara urmatoare infloresc macar o floricica

vikcelmic

Nu, sectionat oblic, cam la 45 grade. Si eu le-am pus pet-uri, urmeaza si niste pamant mai la lasarea gerului. Nu renunt la trandafiri, macar mai experimentaz si eu un an doi, ca dincolo de carti, acum treaba se face pe viu  :D)

Ionela

Vik, n-apuc eu sa tin pasul cu Es :D :D :D ceea ce-i perfect +dns

Ia sa vad cat mai ordonez asta seara...  +ham
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

einsteinitza

lasa ca maine somezi ca am un pui bolnav >:(
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

pui ?
trandafir sau de ala de gaina?

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Aoleu!
Asta e chiar grav,nici prin cap nu-mi trecuse
Sanatate puiului!

einsteinitza

Bucurosi le-om trece toate ;)
Multumim.Acum doarme.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

Quote from: einsteinitza on October 13, 2010, 08:55:46 PM
lasa ca maine somezi ca am un pui bolnav >:(

Pai cum?? Raceala?? Sa se faca repede sanatos +hug
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

Schnuppe

Quote from: vikcelmic on October 13, 2010, 05:08:13 PM
Eheei, acum de-o vrea  ;D Dupa relatarile lui despre englezesti, am comandat de la DA himself, Golden Celebration, Munstead Wood si Summer Song, numa' cate una bucata ca m-a usturat buzunarul. Sper sa nu regret  :-\

Sa vezi ce superbutasi o sa primesti , sant uriasi ! Se prind 100% . Eu l-as fi comandat pe Molineux dar si Golden Celebration arata foarte bine .

flordel

Astazi n-am rezistat, am plecat sa cumpar Candlelight. Am ajuns in ultima clipa inainte sa inchida oamenii si am plecat acasa cu China Girl. Era inflorit si era o frumusete. Un galben superb, puternic dar nu orbitor si petalele usor franjurate. Fara miros dupa nasul meu.

gentiana

Flordel,l-ai luat de la agronomie?
Trebuie sa-mi fac si eu drum pe acolo

einsteinitza

Genti, ia-ti si kiwi, au kiwi de gradina rezistenti la ger, eu am si mancat unul din plantatie. Sunt extrem de dulci, am vazut si livada de...kiwi :o, cu fructele pe ramuri.
Si sunt mari plantele, intra deja anul viitor pe rod.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Am avut  unii care cica erau altoiti cu femela si mascul pe aceeasi tulpina si au decedat
Acum nu mai iau kiwi,la anul poate
Eu vreau copacei,piersic cu frunzele rosii si cativa trandafiri care sa mearga la baza TH(sa nu mai creasca buruiene si sa acopere tulpinile)
Inca nu m-am lamurit cam ce ar trebui sa iau
Clar e ca imi trebuiesc niste acoperitori dar trebuie sa fie in ton cu TH si asta imi pune probleme
Pt zona cu TH lila ,frez si un soi de frez-violacei  imi trebuiesc unii albi sau galben pai(sa sa nu fie Judit sau Schiwitten)
Imi poti recomanda niste acoperitori parfumati?
Cred ca merg si unii unt sau crem(ar fi diferenta cromatica mai mica)

einsteinitza

Nu pot, ca nu stiu acoperitori parfumati.In afara de Rusticana,n-am acoperitori.
Oricum, trandafirii de la agronomie sunt frumosi.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Da ii stiu de cativa ani pe cei de la agronomie
Am luat destule plante  de la ei
Am si niste trandafiri de la ei,sa vad pe unde sunt etichetele
Cu Rusticana am o problema desi e un trandafir frumos

sannamaria

na sa va arat trandafiri mei ! dar sa nu radeti de mine  :-\ ca fata de ce aveti voi ...asta e nimic ..
deci th-ul care creste ca nebuna[are 10 ani]  :

Sissi

rozul care trebuia sa fie orange :

Kosmos ,care face flori foarte frumoase ,a fost plantat in primavara

cel grena [are tot 10 ani]


na va mai arat si maine ca acum juniorul meu ma asteapta sa jucam ''nu te supara frate'' acum vreo doua saptamini am gasit jocul asta prin pod ,era a sotului , si acum pina se plictiseste de joc......... ;D scuze pt off

einsteinitza

Bafta, poate castigi si tu, macar un joc ;D
SplendizI, inca sunt frumosi si infloriti, ce pacat ca la noi a fost lapovita saptamana trecut >:(
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sannamaria

am pierdut si nu ma mai joc  >:D
sper sa nu vina lapovita si la noi  ::) desi nu mai are mult !

Schnuppe

Imi place Kosmos , e foarte frumos ! Cum arata tufa in ansamblu , este mai compacta sau a dat niste lastari lungi ?

vikcelmic

Quote from: Schnuppe on October 13, 2010, 09:22:05 PM
Eu l-as fi comandat pe Molineux dar si Golden Celebration arata foarte bine .
Acum mi-e ciuda de Molineux, dar na, am luat si eu dupa dimensiuni: GC este tufa mare, flori cupa gigantice, sare in ochi, deci ies mai ieftin ;D. Glumesc. Oricum toate soiurile sunt cele mai din descrieri. Plus ca vazusem ca fac parte, ca si Summer Song,  din grupul leander, despre care citisem ca sunt rezistenti. Deci era inca o bila alba.
Si eu spre intr-o prindere buna, de asta am luat si micoriza, zilele astea lucrez la ingrasarea pamantului cu ceva mranita cersita pe la rudele agricultoare cu state vechi.
Ca tot am vb de ingrasare, crede cineva in aportul de K din cojile de banane? :-\

Mihai