TRANDAFIRI

Started by diana, February 21, 2007, 08:51:10 PM

Previous topic - Next topic

anasstasia

Nici eu. Sa o intrebam pe Es, ea detinind recordul. Ma gindesc doar sa ma bucur de ei. ;)

claude

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Mihai

Quote from: anasstasia on October 14, 2012, 08:39:47 PM
Nici eu. Sa o intrebam pe Es, ea detinind recordul. Ma gindesc doar sa ma bucur de ei. ;)
Totuşi, acum ai un pic de logică. +apl
Vrei sa deţii tu recordul. =)) =))

claude

am mutat mesajul unde ii era locul, la Plantarea trandafirilor
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

lordu

Pina la urma are cineva Nahema?
Daca da, cum vi se pare? Cit creste ?
Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

geodezia

parca pene are nahema

nicol

Si eu il am, dar nu am ce spune despre el deocamdata. L-am plantat in primavara! :)

einsteinitza

Din cate stiu eu Nahema e destul de nou, deci nu ai sanse de date prea multe despre marimea finala. Atuul lui e parfumul, numele i-a fost dat in onoarea unui parfum al lui Guerlain. Ar trebui sa fie reusit, avand in vedere ca e unul din cei 53 de copii ai lui Mary Rose.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

dancoman

Quote from: einsteinitza on October 16, 2012, 02:43:07 PM
Din cate stiu eu Nahema e destul de nou, deci nu ai sanse de date prea multe despre marimea finala. Atuul lui e parfumul, numele i-a fost dat in onoarea unui parfum al lui Guerlain. Ar trebui sa fie reusit, avand in vedere ca e unul din cei 53 de copii ai lui Mary Rose.
Es de unde-i stii copiii(???),parca-ai fi moasa!!! ;D

einsteinitza

Cum de unde, de HMF.
Si scuze, e copil al lui Heritage, m-am ramolit. Heritage a avut numai 38 de copii!  :-bd
Oricum Nahema pare foarte frumos in poze chiar nu il are nimeni? Nu prea stiu nimic despre el in afara de datele oficiale.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Eu l-am cumparat in aceasta primavara, insa a murit  :(

Carina

Al meu n-a murit, dar nici nu pot spune mare lucru despre el, e plantat in primavara si a crescut cam pana la genunchiul meu.
A facut si trei floricele dar n-am reusit sa ajung cu nasul la ele, asa de departe erau ...  ;D Il astept la anul sa-mi arate ce poate

lordu

Cred ca-l iau si eu de la famousroses.
Pe el si pe Andre le notre
Ma mai gindesc   ::)
Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

anasstasia

De curiozitate: citi trandafiri ai comandat in toamna asta?

lordu

Am ajuns la 81, dar am 3 din acelas soi.
27 de soiuri
Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

anasstasia

Hmmmmm, poate fi bine si rau sa cumperi mai multe bucati din acelasi soi. Eu nu as cumpara asa pentru ca vreau sa-mi exploatez spatiul la maxim si sa am specii diferite de rose (cit mai multe). Pe de alta parte, se va vedea foarte frumos daca ii grupezi.

lordu

Am o strategie care poate parea stupida....
Plantez din ei numai ce sint sigur ca o sa ramina in locul respectiv. Restul ii plantez la tara.
Si ma mai gindesc pe parcurs cum sa-i asez, in functie de culori si de perioada de inflorire.

:-\
Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

claude

Partea nasoala cu plantatul provizoriu este ca la transplantarea in locul definitiv pierzi toate cresterile de pana atunci, ca sa aiba sanse maxime sa se prinda trebuie sa scurtezi ramurile, sa nu depaseasca dublul radacinilor, pentru ca altfel radacinile nu pot duce toata masa de lastari si risti sa nu se prinda.
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Niciodata o replantare nu e sigura, cu cat e mai mare cu atat e mai indoielnica reusita. Poate la primele taieri de la tara ii inmultesti si duci puii rezultati acasa.
Oricum, cred ca trebuie sa planuiesti si alte plante, fiindca primavara acolo in gradina va fi cam sumbru, pana prin sfarsiutul lui mai, cand trandafirii sunt taiati si fara frunze.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

cristinaf

Inca unul care mi-a placut si-mi cam pare rau acum ca nu l-am comandat de la Belle epoque. http://www.helpmefind.com/rose/l.php?l=2.4190&tab=36  
Imi place si culoarea, si faptul ca petalele stau infoiate, si e trecut ca fiind si florifer...
In ritmul asta imi fac lista pentru la anul... dar nu stiu unde i-as mai putea pune. :-\
Macar asta e mai micut. :)

Mihaelacph

Charles Aznavour il are si la Eutopia.

cristinaf

Mmm, da. Mi-au telefonat cei de la Paradis verde ca maine imi trimit trandafirii si pomii, si surpriza... mi-au spus ca butasii de Calypso sunt sub standarde si nu au de unde trimite, raman doar celelalte comandate.
Pene, ramane sa-ti trimit doar Eden-ul promis, dar am sa o fac ceva mai incolo, la inceput de noiembrie.
Carina, ramne acum sa-ti transfer eu banii pe Calypso inapoi, sa-mi dai, te rog, contul pe pm. :) Am sa o fac dupa ce primesc coletul, ca cine stie cu ce surprize ma mai trezesc de la ei. (poate mai gasesc butasi viabili... oare ei nu stiau ce au in tarla ??? mi se pare putin ciudat :-\)
Aaa, sau poate sa-i pun in colet, ce zici?

lordu

 +ham

Am si eu o intrebare.
Am plantat la viteza, si unii trandafiri au ajuns sa aiba punctul de altoire la 7-10 cm mai jos de nivelul solului.
Pot sa-i las asa, sau trebuie ridicati?

Merci
Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

claude

Lasa-i asa, e foarte bine  ;)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

anasstasia

Eu asa am facut cu 2 si nu au mai avut putere sa dea de jos. Nu sint morti ca am vrut sa plantez altceva in loc si le-am gasit radacinile intacte, dar nu au avut putere sa razbata. Si e si voba de Acropolis si Heidi Kulm.