TRANDAFIRI

Started by diana, February 21, 2007, 08:51:10 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Da, ma uimeste ce fac unii comercianti ca sa vanda, o poza faduta destept si ce bine e!
Eu ce ai tu eu nu am mai vazut in floare, ci doar pe tija, pe ramura. Este, cred, gala unei insecte. Cand apare pe ramura asta e, repet, in floare nu am vazut-o, e drept ca am vazut-o doar in http://www.helpmefind.com/gardening/l.php?l=21.136012carti de specialitate sau in natura, pe canina. Sigur iti aduci si tu aminte de tufe mari de macesi avand cat un ghemotoc din asta, de obicei uscat...
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

dancoman

Da ,interesant.Este bine ca nu dauneaza pra mult si sincer imi pare ,,un punct de atractie,,pe trandafir, caci fara sa vrei iti arunci privirea si te intrebi ce este.Am intalnit in ani diferiti doar la doi trandafiri din curtea mea,si ambii la floare nu pe tulpina.

einsteinitza

Anas, uite aici trandafiri care au problema asta, cu explicatii. Imi pare rau sa te dezamagesc, dar sincer e ceva urat in realitate. In poza arata bine.

http://forums2.gardenweb.com/forums/load/rosesant/msg051830076224.html
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Dane, eu vad mai mereu cand ma plimb pe dealuri prin zona, pe ramurile mai batrane ale unor tufe izolate de canina. Ani de zile nu am stiut ce este, doar de cativa ani am descoperit. Chiar am taiat una sa vad ce e inauntru, dar nu am reusit sa descopar intrusul, am banuit ca e o diformitate.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

dancoman

Quote from: einsteinitza on December 31, 2012, 10:36:51 AM
Anas, uite aici trandafiri care au problema asta, cu explicatii. Imi pare rau sa te dezamagesc, dar sincer e ceva urat in realitate. In poza arata bine.

http://forums2.gardenweb.com/forums/load/rosesant/msg051830076224.html

am patit si eu la Chippendalle si imi pare hidos.

dancoman

Quote from: einsteinitza on December 31, 2012, 10:38:37 AM
Dane, eu vad mai mereu cand ma plimb pe dealuri prin zona, pe ramurile mai batrane ale unor tufe izolate de canina. Ani de zile nu am stiut ce este, doar de cativa ani am descoperit. Chiar am taiat una sa vad ce e inauntru, dar nu am reusit sa descopar intrusul, am banuit ca e o diformitate.
Eu tot n-am inteles bine ce este!! :D...am inteles ca este de la o viespie(?)dar cum se produce habar nu am.Iti dai seama ca voi fi cu ochii in patru de acum..de fapt am vazut si eu la Canina dar ma gandeam ca este un fel de planta parazit(ca si vascul de exemplu).

einsteinitza

Da, vezi ca le-ai vazut!? ;D
Din fericire nu e nimic grav, nu alare prea des, poate sa tai si sa arzi cuibul cand apare. Nu am apucat sa citesc daca insecta aduce si beneficii, poate de fapt e utila, cu mici necazuri la o floare doua.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

M-am pus  pe cautat :-bd si am gasit un articol interesant, mai ales ca spune ca in principiu ataca plantele sub stres, seceta, carente, etc
http://hedgerowmobile.com/Diplolepisrosa.html
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

 :-bd  Bravo Es!   Ce interesant, nu m-as fi gandit ca anomaliile astea sunt opera unei insecte  +hypno
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Foarte interesant articolul, daca citesti cu atentie vezi cate insecte relationeaza i n cuibul ala, unele bune, altele nu.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Stati ca nu mai inteleg nimic: trandafirii cu blana ai lui Dan  ;D au de fapt aceiasi boala ca la trandafirul Wedding Cake, cel care-mi place mie? Sau sint 2 boli diferite?

Chestii imblanite am vazut si eu la macesul meu:

picture sharing

image sharing

anasstasia

Citesc mai tirziu in detaliu, ca abea am ajuns. Mie oricum imi place trandafirul acela diform  =))

einsteinitza

Trandafirul ala face din cand in cand flori cu anumite diformitati, unora le place altora nu,gusturile sunt diverse si e bine asa. Dupa cum se vorbeste despre el, ca fiind "an oddity", o ciudatenie, e clar ca e ceva altfel. Vara, sau in anumite conditii, si pe alti trandafiri apare deformarea asta a florilor, insa in mod normal ei sunt cu flori jormale. Asta e mai mult ciudat din cate inteleg, desi vad ca aparsi poze cu el cu florile normale.


Ciumafaia aia de pe trandafirul lui Dan e altceva, e gala unei insecte, nu are legatura cu trandafirul de care vorbeai.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Doamnelor si domnilor, ia ziceti, sa iau Rosa "Warm Welcome" pentru in fata casei unde am un suport tip umbrela pentru trandafiri?
Va rog opinii... ;D

Opal

Daca se potriveste de ce nu?

einsteinitza

O chestie din aia palarie tip ciuperca? Hmm e frumos foc si parfumat, insa nu prea cred. Din arbore genealogic are, cred ca are ramurile cam dure pentru asta, iti trebuie ceva foarte moale, care sa "curga".
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Da, e tip ciuperca, numai ca nu-i mare, nici ca diametru nici ca inaltime.
Am vazut ca ramurile sunt destul de drepte, dar nu prea am solutii.
Cel mai bine ar fi mers Red Cascade, dar il are numai Petrovic prin Europa.
Imi trebuie un mini climber, nicidecum ceva mare. Gloriana este iarasi frumos, dar parca numai in Anflia am dat peste el si este extrem de scump sa aduc de acolo numai 1 trandafir. Vine primavara si eu inca n-am solutii... :-\

einsteinitza

Cautam, stai putin, vazusem ceva la R Moore, dar am uitat cum se cheama.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Opal

Flordel ai vreo preferinta de culoare pt trandafir?

flordel

Rosu, portocaliu, ciclam, roz intens, sa nu fie o culoare spalacita... :)

einsteinitza

Asta von Papart unul din cei miai rezistenti trandafiri cu aspect elegant si lejer
Cheers -mie asta imi sta pe creier! Are ramuri moi!
Excellenz von Schubert, foarte florifer dar spinos


Astia sunt si foarte parfumati
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Opal

Pe mine ma lasati cu gura cascata,cum stiti sa-i alegeti
Ma uit pe HMF sa ma lamuresc
Eu am in lucru 2 obeliscuri,as putea sa folosesc sugestiile pt Flordel sau pt obeliscuri se folosesc alt fel de trandafiri
Elfe merge pe obeliscuri,pe arcade?
Pt el am comandat obeliscurile
Daca nu merge ,mi-ai putea sugera altceva?
Swan Lake merge?
Golden Delight?
Sanger nu mai stiu cum ?

flordel

Es, ala Cheers este tare frumos, dar mult prea mare. Mare este si Asta von Papart.
Imi trebuie un mini climber la 200-250. Am avut mai mari si au daramat suportul. Aratau si naspa...
Micut si floricios. :D

einsteinitza

Atunci de ce vrei urcator? Ce urcator are 2 m, de fapt iti trebuie un acoperitor cu ramuri moi care sa fie bagat acolo. Asta vonP nu e mare, il stiu de pe un obelisc al unuia cu care fac eu schimburi in AUstria, Hannes.
Eu atunci ma grandesc la ceva de genul The Fairy..ce zici?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro