Lantana

Started by cara, June 14, 2007, 09:28:52 PM

Previous topic - Next topic

vivi23ro

implica neaparat.. lantana voiajoare nu am...

paraschivvvv

lantana se poate inmulti si prin seminte;semintele sunt destul de mari si se seamna la cca 5cm intre cuiburi udandu-se moderat la inceput pana dau colti, se pun al lumina;cand plantuta este bine ridicata se trece cu substrat cu tot in ghivecele si tot asa pana la maturizare.Cine doreste seminte eu am anuntat la oferte ca am ;am amestec de  galben cu mov si mov separat ;sa ma contacteze.10 seminte 5 lei.Nu necesita un tratament special,o spun din experienta

gty

   aha
multumesc paraschivvv  si ptr surplusul de seminte
le-am pus sa vedem ce iese
      ???

gentiana

Quote from: Nicol Caloian on February 08, 2010, 11:59:57 AM
Quote from: gentiana on February 08, 2010, 11:43:39 AM
nicol aia "mov" e de fapt roz si cu citron?
La inceput e roz cu citron (spre mijlocul florii) apoi pana la sfarsit se face un roz-mov. Daca nu ma insel ii mai spune si planta cameleon  ???  ::) .
mersi!
credeam ca e chiar violet
am citron cu roz si e drept ca daca sta in soare rozul devine spre lila

gentiana

Quote from: vivi23ro on February 08, 2010, 12:00:24 PM
implica neaparat.. lantana voiajoare nu am...
da posta romana binevoitoare? ;)

GetaV

Alba iti dau eu ,Gentiana.

kerkyra

Am "facut rost"  :) de acest lastar de la un pomisor de pe casa scarii, oare o fi lantana (cum sper)?
   

gentiana

kerkyra era lemnificata tulpina?
cand atingi frunzele simti miros ca de lamaie?
atunci e lantana
eu n-am reusit nicodata sa prind in apa,doar in nisip vesnic umed

kerkyra

Tulpina nu este lemnificata, am ales un lastar mai verde, nu stiu daca se vede in poza, mie mi se pare ca aduce un pic cu tulpina impatiensului (desi nu as fragila, dar parca iti da senzatia de transparenta). Un miros are, dar nu stiu cum sa zic ca este. Parca asa mirosea si verbina, am avut mai demult.

vernil

Lantana are frunze aspre, impatiens are frunze netede.

kerkyra

Nu, nu le confund, am impatiens, stiu cum e, incercam sa descriu tulpina lastarului meu, ca nu e lemnificata. Frunza e aspra la lastarul asta.

vivi23ro

lantana seamana cu frunza de urzica, putin paroasa dar aspra

kerkyra

da, cam asa este. si miroase cumva, daca o atingi

vernil

Pai daca nu e lemnificata, sigur iti prinde in apa.

kerkyra

Deocamdata vad ca sta bine in apa, sper sa miste ceva si sa fie ce trebuie    :)

stefana

Eu as zice ca este un miros... amarui, in stilul unor muscate. Bineinteles ca nu miroase a muscata :D
Deci este lantana. Daca stiam ca te intereseaza acum aveai plantuta :)

GetaV

Cel mai sigur lantana este am studiat-o cu ochelarii

kerkyra

Da, cam asa sa zic. Ce bine le nimeresc cand le descrie altul   :). Iti multumesc mult, Stefana, esti o draguta, ca si data trecuta, de altfel. Acum sa vad ce fac cu lastarul asta, daca nu merge cu el, poate apelez la tine. Tot zic ca nu mai am loc, dar cum citesc de cate ceva pe aici, vreau si eu. Si daca tot treceam pe langa pomisor, mi s-a parut a fi lantana si am furat un lastar.
Multumesc mult tuturor pentru ajutor in identificare, acum sa speram ca se si prinde.

gentiana

lantanei i se mai spune verbina de gradina
nu stiu de ce cred ca ai o planta numita "doctorul casei"
frunzele nu par paroase si nici tulpina
daca n-ai simtit mirosul de lamaie ,de fresh nu cred ca e lantana
la grosimea aia ar trebui sa fie lemnificata
oricum butasi ca sa se prinda trebe sa fie semilemnificati
de unde esti?
ca sa stiu daca putem sa ne vedem si iti dau eu butasi de vermion cu galben si roz cu citron

penelopa

Lantana mea portocalie a iernat la rece (cu leandrii, muscatele, camelia etc) in balconul inchis.  Asta toamna am taiat-o destul de tare incat a ramas ca un copacel cu crengute leminificate. Intre timp i-au cazut toate frunzele. Au ramas betele goale. :( Oare va mai inverzi? .... ca la ora asta nu vad nimic verde :( ................. nici, macar cai verzi ;D

GetaV

Daca o aduci la lumina si caldura va inverzi siea si tu  :D

kerkyra

Gentiana, sunt din Craiova, nu stiu daca ne nimerim, dar multumesc pentru intentie  :). Nu stiu daca am mentionat, planta mama, de unde am luat lastarul, era un copacel destul de mare.

stefana

Quote from: penelopa on March 15, 2010, 09:38:28 PM
Au ramas betele goale. :( Oare va mai inverzi? .... ca la ora asta nu vad nimic verde
Eu n-am taiat "betele" si arata la un moment dat ca o furca+niste frunze in varf. Dar a inflorit. Ultima oara daduse frunzulite pe la toate nodurile (gty poate da amanunte despre evolutia lor :D ). Am tinut-o intr-o camera unde mai urca temperatura si la 18 grade.

gty

   da da   ;)   stefana
   o sa fac poza  si sa o arat
   e o frumusica - ce ziceti sa o tund ?

kerkyra

Dupa ce acum catva timp am pus cateva poze cu lastarelul furat despre care va intrebam daca este lantana, acum am pozat si copacelul de unde am luat lastarul, poate imi spuneti daca chiar e lantana.  Intre timp, lastarul a facut radacini, l-am pus in pamant si creste... Ce-o fi, oi vedea   :) Ce ziceti de copacel?