Violete

Started by simona2, February 25, 2007, 05:19:45 PM

Previous topic - Next topic

Codruta

Nicol, unde-i suta merge si leul... asa ca daca doresti eu  trimit cu cea mai mare placere mai ales ca, din lipsa de spatiu,  nu am intentia sa tin 2 plante de acelasi fel. Spun intentia pentru ca violeta cu flori mov am 3 si le tin cu toate ca doua de mai bine de un an nu au facut nici o floare ;D Daca pot face pe cineva fericit bine daca nu doar nu o sa le arunc la gunoi.

maryana89

iata si plantutele mele! le-am schimbat pamintul si le-am pus in aceasta jardiniera  vad ca deocamdata sunt bine.   Le pot uda si pe frunze? bine cu timpul o sa mai fac miscari pe la ele caci eu cred ca le-am pus cam dese

[attachment deleted by admin]
http://community.webshots.com/user/maryana89?vhost=community&vhost=community
"Natura si credinta sunt asemanatoare, caci credinta transforma pe om si, prin aceasta transformare, creeaza natura."(DEMOCRIT)

ozimandias

Foarte frumoase plantutele tale.
Violetele nu se uda pe frunze. Se pateaza frunzele si s-ar putea sa si putrezeasca.
In principiu, violetele se pun singure in ghiveci, pentru ca rozeta lor sa creasca frumos si rotunda. Asa, puse in jardiniera, or sa se incurce unele pe altele, iar rozetele nu vor fi simetrice. Si da, sigur le-ai pus prea dese. Dar deocamdata lasa-le asa. Mai muta-le cand vor mai creste.
Bafta!

Codruta

Violeta mea care ar fi trebuit sa fie galbena e roz dar are flori tare interesante. Cand sunt mici florile petalele sunt egale dar dupa ce mai cresc petalele de jossunt mai mari.http://codruta.sunphoto.ro/violete/QQOHJKMOOGTFRZZJWCY

Erwin

Incep sa infloreasca si la mine cele prinse din frunze:

Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

Codruta

Sunt tare harnice, inseamna ca le place ce conditii le oferi. Felicitari pentru ele!
Eu am pierdut un pui de la violeta alba si mi-e frica ca al doilea va urma si el :'(

Erwin

Ar trebui sa am eu mai multi pui. Unul e promis lui Nicol si daca mai am in plus iti dau eu. Numai sa infloreasca sa vedem ce si cum.
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

gabriela iuliana

Superba violeta Codruta :),am si eu una la fel prinsa din funza,e foarte fina si culoarea e atit de frumoasa,e un roz sidefat,abia acum imi infloreste ,cnd reusesc sa-i fac poza o sa o postez aici.

penelopa

Violetele mele,  fiindca nu-mi prea bat capul cu ele isi fac ele de cap.
Una  roz batut  face mereu pui (nu trebuie sa mai pun frunze la prins), alta,  care la inceput a avut flori mov cu alb  am inmultit-o din frunze si a 2-a oara a inflorit numai alb iar acum, in timp ce florile albe se trec.... apar cele alb cu mov
si la mama si la fiica:

[attachment deleted by admin]

penelopa

Sunt curioasa cum se va comporta ultima mea achizitie in materie de violete:

[attachment deleted by admin]

liana

E tare frumoasa!!! Sa faca multe, multe flori!!!

Nicol Caloian

Pene, la fel am patit si eu cu cea care avea florile alb cu mov. Prima floare a fost mai mult alba doar urme de lila dar urmaroarele au inceput sa semene cu cele pe care le avea cand am cumparat-o.
Ultima ta achizitie este ca o printesa, sa-ti traiasca si sa faca pui (poate capat si eu unul  ;D )

penelopa

Am sa pun frunze la prins, Nicol, si daca am noroc... ai si tu  ;)

ps:poinsetiile tale sunt  bine, merci.
Poate  stabilim o intalnire cu fetele din Bucuresti  sa ne dam plantele . ;)

Codruta

Pene, cand am vazut noua ta violeta exact acelasi cuvant mi-a venit si mie in minte (ca si la Nicol) - printesa. Sa-ti traiasca si sa se inmultreasca!

Ai dreptate Gabi Iuliana, violeta e superba dar din pacate nu reusesc sa o fac sa arate si in poza la fel. Am facut mai multe poze si din cauza blitului floarea a iesit alba. Ma bucur ca de cateva saptamani bune e mereu cu flori si inca are boboci.

gabriela jalba

Pene,daca-ti spun sa infingi o frunza in pamint di pritesa si pt mine,cred ca e deajuns.,ce alte laude mai bune.... E super!!!
     DIANAAAAAAA!!!!!!! cind se intimpla comanda aia de violete?
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

penelopa

O sa "infig"  chiar mai multe frunze.

diana

Quote from: gabriela jalba on April 01, 2008, 08:48:13 PM
     DIANAAAAAAA!!!!!!! cind se intimpla comanda aia de violete?
Cu pareri multe de rau site-ul din Cehia s-a inchis :( Am primit mesaj ca Ivana Prchlikova este bolnava si nu mai poate trimite frunze... Nu stiu daca e grav si nici daca vor fi reluate comenzile...Acum sunt in "tratative" cu alte site-uri tot din Cehia.

Fleurf

  Cam ce procent s-a prins din frunzele care le-ai comandat Diana? Ai fost multumita de rezultat?

vernil

Pene, este frumoasa "chimera" ta. Asa se numesc aceste varietati de violete, cu o dunga de alta culaore pe mijloc. Daca incerci sa o inmultesti prin frunza, vei obtine o violeta cu floare foarte interesanta si frumoasa, pentru ca va avea floarea alba, cu margine creata, iar din la mijloc un strop de mov.

diana

Quote from: Fleurf on April 02, 2008, 05:39:44 PM
  Cam ce procent s-a prins din frunzele care le-ai comandat Diana? Ai fost multumita de rezultat?
Fleurf, as putea spune ca sunt  multumita avand in vedere conditiile pe care le-am avut aceasta iarna. Am pierdut multe, foarte multe! 50% le mai am...in diferite stadii...majoritatea inca mici >:( in concluzie, au meritat banii si rabdarea!

penelopa

Multumesc, Vernil, de informatie. Chimera mea ,  inteleg, va avea urmasi  frumosi si interesanti ;)
Dar, daca va  naste pui  alaturi, va inflori la fel ca ea?

floare mica

Quote from: penelopa on April 02, 2008, 09:09:56 AM
O sa "infig"  chiar mai multe frunze.
Pene, daca vrei sa obtii pui din violeta ta "chimera" care sa-ti faca flori identice trebuie sa o inmultesti asa !
Fotografiile te indruma pas cu pas ! 

http://violetbarn.com/blossom%20stems.htm

penelopa

Merci, Floare mica!
Voi incerca si metoda asta.

gabriela jalba

merita incercat pt frumusetea experimentului!!!
DIANA,cum o pui de o comanda,spui,ca fetele de aici ma piseaza la cap...
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Codruta

Am primit de la Dibleys colectia de 8 violete dar 3 dintre ele nu le gasesc pe site-ul lor  ??? asa ca va rog daca stiti, sa-mi spuneti unde as avea sanse sa gasesc niste poze cu urmatoarele violete (macar sa stiu la ce trebuie sa ma astept ;D):
Saintpaulia Otoe, Rob's Heebie Jeebie si Rob's Bamboozi (ultima litera cred ca e i dar pe eticheta pare l)