Magnolia

Started by cara, August 13, 2008, 07:52:40 AM

Previous topic - Next topic

marirogo

Multumesc Elena!  +hug
Le-am musuroit bine de tot, Nigra e acoperita aproape in totalitate !
Am si una galbena plantata in primavara, care a crescut aproape 1 m. Sper sa nu sufere prea mult peste iarna nici ea, saracuta. oricum am emotii pt ele, pana la primavara.

Carina

Tu vorbesti serios? Am plantat si eu o magnolie galbena in primavara, dar lenesa mea a crescut maxim 1 cm, nicidecum 1 m  +hypno
Stii cumva ce soi e a ta?

marirogo

Vorbesc f. serios! Si eu am ramas surprinsa cand am vazut ce frumos a crescut, stiind faptul ca cele galbene sunt mai fitoase! Nu mai retin exact care e, dar am luat-o de la Starkl.

Carina

Si eu tot de la Starkl am luat-o, deci sunt acelasi soi. Probabil ceva nu-i convine la a mea, s-a prins dar n-a crescut aproape deloc. Nici nu stiu ce sa-i fac, as muta-o in alt loc dar parca citisem ca magnoliile sunt sensibile la transplantari si n-as vrea s-o pierd. Probabil la tine solul e mai acid, tin minte ca anul trecut ti-am admirat hortensiile pe sunphoto si erau albastre. La mine solul e cam calcaros din pacate  :(

marirogo

Da Carina, in zona mea solul e acid. Eu am transplantat-o deja pe a mea, pt ca o pusesem provizoriu in primavara. Sper sa nu sufere prea mult din cauza asta.

Elena_E

Quote from: marirogo on November 24, 2011, 04:28:01 PM
Multumesc Elena!  +hug
Le-am musuroit bine de tot, Nigra e acoperita aproape in totalitate !
Am si una galbena plantata in primavara, care a crescut aproape 1 m. Sper sa nu sufere prea mult peste iarna nici ea, saracuta. oricum am emotii pt ele, pana la primavara.

Ma bucur mult pentru tine si sa stii ca te invidiez, am si eu o magnolie galbena cumparata acum cateva luni, speeeeeeer sa se dezvolte si a mea asa de bine, am incercat sa-i ofer toate conditiile necesare ( am invelit-o desi soiul Yellow River nu necesita acoperire pe iarna). Doar pentru linistea mea,  ;;)

einsteinitza

Eu nu as inveli deloc magnolia nigra. E foarte rezistenta , dar nici o magnolie nu suporta umiditatea mare, asa ca s-ar putea ca pamantul ala in plus sa ii faca mai mult rau decat bine. In general, e bine sa nu exagerezi cu protectia, poate fi mai rau. Canta-i mai bine in fiecare zi, sa ai cugetul impacat.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

larisa

Es,ai seminte de magnolii?As dori si eu citeva.Cu ani in urma am obtinut plante din seminte dar acum doi ani .mi-a inghetat.As dori sa incerc din nou

einsteinitza

Cred ca mai am, ma duc sa ma uit, daca n au cazut cumva trebuie sa fie.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

larisa

Multumesc,daca au cazut inseamna ca sunt la maturitate.Semintele culese de mine au fost tot de pe jos adunate din parc,le-am tinut in frigider si apoi le-am semanat.am tinut plantele in ghiveci in balcon inchis ,dar cind a fost gerulala mare acum 2 ani mi-au inghetat.Daca as fi fost acasa ,as fi actionat din timp.dar asa ...

gabriela jalba

O ce rau imi pare larisa!! Duminica am fost la agapia.Au o magnolie uriasa acolo,si ma uitam ca pe jos era covor de seminte...De mai ajung in timp util,iti culeg si te anunt.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

larisa

Mersi,mult ,cind mai aveti ocazia ,pastrati-mi  pina vin acasa

einsteinitza

Una din magnoliile mele mici, salvate din Carrefour din raionul de legume >:(, era in weekend sub zapada complet, si plina de bobocei. Ma tot intreb cum au puterea dupa asemenea aventuri sa infloreasca ca niste printese....
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Eu nu am ajuns pana la a mea, ca-i zapada multa in gradina.
Ce-am observat este insa ca mi-a disparut tuia. Vroiam s-o scot in primavara, dar vad ca nu mai e.  ???
Nu m-am dus pana acolo sa scormon in zapada, dar banuiesc ca s-a rupt si-a picat.

gabriela jalba

Am doua magnolii plantate in primavara,si nu le-am protejat,si chiar ma gindesc cum or trece prin ger.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

stefanos

Buna ziua! Anul trecut am plantat in gradina o magnolie Liliflora Nigra , si , uitandu-ma astazi la ea,am vazut ca a inceput sa creasca pe ea un fel de ciuperca(???) , niste coji galben-mustar.Ma poate ajuta cineva cu unsfat - ce anume este , si , daca-i dauneaza , cum pot scapa de ea? Multumesc!

einsteinitza

E un fel de lichen, cred eu......
Curat-o cu mana si apoi cu o perie mai putin dura.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Mihai

Cred ca ai multa umezeala acolo.Pare o ciuperca şi cred ca nu e ceva grav.

MACHO

buna! vreau sa stiu si eu mai multe detalii despre magnolia susan., am luat una acum 2 sapt, nu stiu mai nik despre ele este de vreo 50 cm acum am surprinderea sa vad ca au dat 3 boboci de flori asa visinii.merg la noi in romania? dar, de cealalta, stelata stie cineva ceva? multumesc
:o

einsteinitza

Citeste mai in fata, ca e prezentata si stellata si Susan, mai in amanunt Susan creste repede si-i si parfumata.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

si infloreste si de doua ori pe an.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

MACHO

la  care te refereai gabriela ca infloreste de 2 ori , la cea susan?
pe mine ma mira ca le-am luat in  aceeasi perioada, aceeasi marime au ,dar cea stelata nu are flori, cam ce varsta au? au in jur de 60 cm?

einsteinitza

In functie de soi magnoliile infloresc mai greu sau mai repede. Susan este una din magnoliile foarte infloritoare, care creste repede, isi pastreaza forma conica, ca un bradut, miroase minunat, a zambile si infloreste din nou, incepand din august, dar nu se umple de flori ci din loc in loc,printre frunze.
Are si avantajul ca se numara printre magnoliile mai tarzii,d eci florile nu sunt afectate de gerurile tarzii.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

MACHO

am mai facut o prostie..!!la cele 2 magnolii le-am rupt 2 lastarei de la baza trunchiului, in sensul sa de ai forma coroana in sus, afland mai tarziu ca nu se fac taieri decat cand ajung la cel putin 2 metri, zemuiesc asa continu de atunci, oare patesc ceva??!

einsteinitza

Le-ai rupt cu mana? Cand?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro