Magnolia

Started by cara, August 13, 2008, 07:52:40 AM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Soulangeana iti mananca sufletul pana incepe sa creasca, dar cand se mareste creste mai repde.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

adrianam

Da, sper sa creasca mai repede, ca mi-e teama ca o calcam in picioare la cat este de mica. Trebuie sa fac un rond de pietre in jur ca sa o vedem.

gabriela jalba

Anul trecut am pus doua : stelata si soulangeana. Cam mari. Au cam un metru. Nu le-am protejat pe iarna,si vad ca au suportat bine. Se pare ca nu vor inflori.
   La susan , am marcata o ramurica. acum vad ca si aia are boboci,asa cum e ,bagata in pamint,vifurile au boboci grasi.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

stefanos

As avea nevoie de un sfat , de m-ar putea ajuta cineva; am de pus in gradina doua magnolii Yellow River si Alexandrina , locurile in care le-as putea pune sunt , unul central si unul oarecum periferic , si nu ma pot hotara cum sa aleg.Nu ma intereseaza neaparat viteza de crestere (atunci cand plantezi asa ceva te gandesti cum va arata gradina in anii ce vin , nu doar in anul armator) , ma intereseaza in general portul fiecarui arbust in parte peste cativa ani.Multumesc!

Radu

Quote from: stefanos on April 03, 2012, 08:34:17 PM
As avea nevoie de un sfat , de m-ar putea ajuta cineva; am de pus in gradina doua magnolii Yellow River si Alexandrina , locurile in care le-as putea pune sunt , unul central si unul oarecum periferic , si nu ma pot hotara cum sa aleg.Nu ma intereseaza neaparat viteza de crestere (atunci cand plantezi asa ceva te gandesti cum va arata gradina in anii ce vin , nu doar in anul armator) , ma intereseaza in general portul fiecarui arbust in parte peste cativa ani.Multumesc!

Magnolia ta (din pura intamplare o cunosc din China) ajunge la 6-7 metri, nitel mai mult daca are conditii : nu prea multa apa, semiumbra spre expunere la soare.  Daca o vrei mai pitica, tot la chinezi am vazut... o blochezi cu o franghie infasurata pe trunchi la 1-1.5 metri de la baza.

stefanos

Care dintre ele ajunge atat de inalta? Yellow River , sau Alexandrina? Cei de la Multe Plante spuneau ca Y.R. creste cam 3-4m , iar Alex cam 4-5. Multumesc!

einsteinitza

Mi-a inflorit una, foarte frumos
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Mihai


paraschivvvv

Es ce splendoare de stelata ai;sincere felicitari.

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

cristinaf

Superba! +apl Cati ani i-au trebuit ca sa ajunga asa?

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

cristinaf

Auzeam in general pareri ca stelata creste greu. Asta e un soi anume sau e cea comuna? Oricum se vede ca-i merge de minune.

einsteinitza

Habar n-am , am primit-o cadou fara eticheta. Am taiat partea de jos fiindca incerc sa o inalt ca mereu da poarta peste ea cand se deschide.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

cristinaf

M-am uitat pe net si am vazut ca se potriveste cu Magnolia loebneri 'Merrill' in ceea ce priveste culoare florilor si a parfumului. Mai ramane de vazut cate petale are, citeam ca 'Merrill' ar avea 15.
Am ramas cu gandul la ea, e foarte frumoasa.  :)

einsteinitza

Daca sta ploaia ma duc sa numar petalele ;) ;;)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro


anasstasia

Eu am zis un NU hotarit magnoliilor, deoarece sint fitoase, cresc si infloresc greu, au nevoie de anumite conditii, insa aceasta este atit de frumoasa, incit ma bucur ca nu stie Es cum se numeste ca plecam in cautarea ei  +ham

cristinaf

Si nu trebuia sa te duci departe, doar pana la CityGarden.  ;D  ;;)

anasstasia


einsteinitza

Anastassia, de unde stii lucrurile astea, sunt aiurea!Magnoliile nu pot fi apreciate la gramada. In primul rand nu sunt fitoase. Rezista si la foarte frig si la foarte cald, desi unele au nevoie de sol ceva mai acid, majoritatea merg si in soluri normale-la mine e lut cu bolovanis, prund de apa si merg de minune.
Susan-preferata mea, creste foarte repede, rezista oriunde, e parfumata si nu creste chiar asa de mare, are forma conica de bradut.
Asta alba-cine o fi-acelasi lucru, parfum divin, primii doi ani a crescut mai incet, apoi ca racheta, erau trei bete de vreo 40cm acum patru ani.Ea saraca a mai fost si taiata in partea de jos, fiindca i-am scos ramurile mari de jos ca sa nu o necajeasca deschiderea portii.
Soulangeana rezista si ea la tot felul de conditii, creste ceva mai greu in primii patru ani, chiar greu de tot, dar daca ai rabdare si nu o bagi in seama ia avant in urmatorii ani.Suporta ger, seceta, lipsa ingrasamantului, nici nu stii ca le ai in gradina.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Din punctul acesta de vedere spuneam ca sint fitoase: cresc majoritatea foarte greu si dureaza pina de bucuri de flori. Am inteles ca este bine sa o cumperi cit mai mare tocmai din acest motiv: cresc lent. Iar cele mari sint scumpe.Cea alba a ta este divina, chiar mi-o doresc.

einsteinitza

Repet, Susan si cu asta cresc foarte repede.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro