Kalanchoe

Started by gabriela jalba, February 27, 2007, 02:35:38 PM

Previous topic - Next topic

gabriela jalba

Eu l4e-am lasat prea mult in frig si curent(cimp deschis) si au chelit de frunze total. Am ramas cu niste bete. Una,plantata in gradina sub un visin,si la care m-am gindit sa renunt(ca are toata lumea), E bine mersi! si infloreste in permanenta.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Fleurf

 Si ale mele au stat in frig iar una azi am luat-o de afara dar sunt pline de frunze grase si sanatoase.  Azi le-am dus la scoala ca anul trecut n-au vrut sa infloreasca la mine dar cea pe care am dus-o acolo a fost plina de flori.

gabriela jalba

Fleurf,cred ca ai avut noroc;ori n-a fost prea frig,ori au fost aparate de ceva.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Fleurf

 La mine n-a fost prea frig pana acum 3 zile si a fost asezata la adapost langa casa.

doina

Kalanchoea mea sta tot pe balcon neizolat , dar pe geamul de la sufragerie. Daca am vazut eu bine se intrezaresc bobocei.  :D

amalia2008

De mica am avut o pasiune pentru plantele astea, mi-au placut la nebunie, am avut mai multe, le-am pierdut intr-o iarna, acum nu mai am niciuna, va vine sa credeti? Azi am descoperit forumul asta, datorita uneia dintre fete care mi-a zis despre el si sunt foarte bucuroasa sa va vad florile, minunate, acestea si cercelusii sunt pe primul loc in topul preferintelor mele, iar pe locul 2 begoniile!

rox94ana

la mine nu mai vrea sa infloreasca. pot sa-i fac ceva?

Nicol Caloian

Nici la mine nu dau semne ca ar vrea sa faca flori. anul trecut am avut festival la kalanchoe dar anul asta... E drept ca le-am cam neglijat si se pare ca vor sa se razbune  ;D.

amalia2008

Azi am achizitionat o kalanchoe batuta, cu flori roz deschis. Sunt foaarte fericita de ea, va voi arata si poze saptamana viitoare cu ea, e superba, mi eimi place foarte mult. O sa am si cateva intrebari, in legatura cu ea, ca sa fiu sigura ca ma port cum trebuie cu ea.Deocamdata plec din localitate pentru 2 zile si revin apoi cu forte proaspete! O sa vreau sa o inmultesc si inca nu am inteles, dupa ce am citit tot ce ati scris voi aici, daca pana la urma acest tip de kalanchoe se poate inmulti asa, normal, prin tijele florale... abia astept sa revin peste 2 zile, sa vad ce mai fac cu ea... Vreau sa o inmultesc, ca s afiu sigura ca nu o pierd, cum mi s-a mai intamplat!

lyana

  Kalanchoe se inmulteste foarte usor prin ruperea de lastari de la planta mama si apoi se pun intr-un pahar cu apa .
     In timp relativ scurt vor aparea radacini albe si cand vor creste de 2 cm plantezi lastarii intr-un ghiveci mic pentru inceput , iar la primavara , daca el creste il muti intr-un ghiveci putin mai mare  :) sa-ti traiasca , sa te bucuri de florile ei frumoase Amalia :-* :-*

doina

Kalanchoe se poate inmulti si prin frunze dar procesul este lung . Eu am niste frunze puse in apa si apoi in pamant de la sfarsitul lunii august si numai una mi-a facut o mica planta. Mai am 3 care sunt prinse sigur pentru ca le-am pus din pamant dupa ce au facut radacini dar nu vor sa scoata nici o planta la interval  >:(

Fleurf

 La kalanchoele mele pe tulpini au aparut radacinute cam de 1 cm lungime. Oare daca tai lastari cu radacini din astea aeriene si-i pun in pamant se prind?

Nicol Caloian

Cred ca se prind. Oricum, nu strica sa incerci. Doar daca n-ai lastari suficienti si t-e teama sa nu-i pierzi. Dar si asa, se gasesc destui pe la noi.

lala

Da Fleur,am gasit si eu scris pe undeva ca ar fi chiar una din metodele de inmultire!

blueheart_d

am primit si eu in primavara un puiut de kanachoe clopotel si a crescut ca bezmeticul. uneori l-am scapat din priviri si s-a mai intins peste alte ghivece, si cum a simtit pamant pe la "incheieturi" a scos radacini. acum l-am pus in pozitie de drepti si vad ca da niste bobocei prin varf. sa fie oare o specie cu crestere mai mult pe inaltime?

gabriela jalba

Nicol,sezonul lor la floare e dupa anul nou. M-am uitat acum in album la mine; ce frumuseti am avut!!!!      http://good-times.webshots.com/album/563719886yMGlSn   Am mai ramas cu usoare urme.....Sa vad daca o sa mai am cu ce ma lauda....
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

amalia2008

Azi am inceput un experiment, cu o planta pe care o am de mica, dar nu stiam ca face parte tot fin familia Kalanchoelor, care sunt preferaele mele, alaturi de fuchsii. Se numeste: Kalanchoe daigremontiana. Vreau s avad cat dureaza cresterea ei si cand apare primul puiut pe frunza, am de gand sa o pozez cat de des pot, astfel incat apoi sa am observatii clare. Daca vreti sa vedeti detalii si fotografii pe parcurs, voi atasa fiecare fotografie si voi scrie la cate zile e. Deocamdata, abia azi am pus puiutul. Fotografii vedeti in albumul cu acelasi nume din cadrul albumului meu mare. Vizionare placuta! A! Si daca e cineva care doreste, va pot da puiuti, dar dupa ce ii inradacinez, inradacinez la comanda! A! Si in albumul plante de apartament, am poze cu kalanchoele mele multicolore, abia achizitionate. Voi incerca sa atasez si aici pozele, ca s ale vedeti mai repede!
Puiutii pusi azi la inradacinat:



Kalanchoele achizitionate ieri:

lyana

Amalia felicitari pentru asa flori frumoase , superbe  :) , super culori la kalanchoe dar mi-a placut mult begonia elatior care e preferata mea ...sa-ti traiasca toate florile tale sa te bucure cu linistea pe care ti-o ofera zi de zi !!!!! :-* :-*

myky

amalia, presupun ca prin calorifelul ala nu trece caldura.

gabriela jalba

Cea mai faina kalanchoe a mea,ca frunzis!!!, a facut fainare. Am dat eu cu spray...dar,frunzele care dej fusesera afectate au cazut toate. A ramas saraca cu ceva moturi in virful tijelor. Isi va reveni,ca acum doi ani am mai trecut cu ele printr-o epidemie de fainare si tot am reusit sa le salvez.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

doina

Am citit pe undeva ca ar trebui periodic , la 2-3 ani sa intinerim Kalanchole , pentru ca se degarnisesc de frunze la baza si se lemnifica. Deci Gabi , daca nu-ti place cum arata betele tale pastreaza lastari de varf .  :D

gabriela jalba

Doina,betele mele au 20cm,ca ele sint din lastari de la cele vechi.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

doina

Daca sunt atat de mici plantutele tale , Gabi , trateaza-le , asteapta sa faca flori si apoi taie-le si scapi de betele degarnisite de frunze  ;D

amalia2008

Quote from: myky on November 18, 2008, 09:07:01 PM
amalia, presupun ca prin calorifelul ala nu trece caldura.


Eee, prin caloriferul ala trece caldura, dar... nu le tin acolo! Le-am pus acolo doar pentru sedinta foto, ca sa fie toate la un loc.  In rest, sunt puse prin alte locuri, dar am vrut sa le fac o poza la toate, de asta le-am pus acolo! Am inteles ca nu au voie la caldura mare, si asta datorita voua, ca nu stiam! M-am documentat inainte si cand le-am adus, le-am pus acolo, le-am pozat, apoi.. gata, la plimbare cu ele!

Nicol Caloian

Au aparut bobocii la una din kalanchoele mele. Inca nu pot sa-mi da seama daca e rosie sau portocalie. la celelalte inca nici o miscare. Mai ales ca doua din ele au crescut etiolate si nu cred ca voi vedea flori la ele.