Ce plante v-au inflorit?

Started by turturica, March 02, 2007, 08:44:08 AM

Previous topic - Next topic

emilia68

Esti draguta draga Carina, multumesc!  :-*

Sa infloresca si la tine cit mai curind..sa te incinte cu cit mai multe flori!

myosotis

Quote from: emilia68 on December 20, 2011, 04:32:15 PM
Multumesc dragele mele pt. aprecieri...nu sant ele micute...dar mie imi place sa le alint!  :D

myosotis, da primul e Amber Suzanne! L-am cumparat in toamna aceasta ...avea deja boboci formati cind l-am primit.
I-au cazut din boboci...dar ma bucur totusi ca unul s-a deschis ca sa-l pot admira!  +dns

+apl mie  :D ca l-am nimerit. Se vad rezultatele  =)) citesc toata ziua la magazinul lui Gommer.
Are crem (galben) pe margini sau e numai un efect din aparatul de fotografiat  ???

emilia68

Bravo tie!  +apl +apl Chiar ca se vad rezultatele.. :-bd
Asa e si in realitate cum e in foto, are crem galbui pe margine!  :)

vivi23ro


Rux

Mai Vivi ,mie ultima "floricica "imi place ce-l mai mult ! Sa -ti traiasca!

vivi23ro


Rux

 :D  Eu ma refeream la fetita ta !

vivi23ro

aa da acolo sint de acord... o sa mai actualizez acum cind sint in concediu pozele .. a mai crescut

paraschivvvv

Sa-ti traiasca FLORICICA si sa fie sanatoasa!


Codruta

Cadou de la Mos Craciun. :) Sunt foarte frumosi si vorba aia, vara are toata lumea ;)

penelopa

Quote from: Codruta on December 26, 2011, 01:08:00 PM
Cadou de la Mos Craciun. :) Sunt foarte frumosi si vorba aia, vara are toata lumea ;)
... cum stii, tu, Codruta, sa pui (mereu) punctul pe "i"  ;) :-*

vivi23ro

maidanezi maidanezi dar traiesc.. mie rozul deschis mi a dat coltul

penelopa

Unele, gata inflorite, au aterizat in gradina mea de interior:
- o calandiva deosebita, alb-verzui, Vernila  ;)
http://penelopa.sunphoto.ro/Flori_de_interior__2012/62701354
- un cyclamen, asa cum am amenintat-o pe DanaT  ;D
http://penelopa.sunphoto.ro/Flori_de_interior__2012/62697685

vernil

Pene, daca vrei sa-ti traiasca si sa-ti infloreasca pana te plictisesti de florile lui, cyclamenul trebuie udat numai si numai in farfurie. Are un bulb asa de sensibil ca nu suporta nici un strop de apa.
Frumoase flori, bravo tie. Cand trec florile de la calandiva vernil, pune-mi si mie un butas deoparte. Merci, bre  +hug

penelopa

Da, acuma stiu ca trebuie sa-l ud numai in farfurie. :)
Cat depre vernilica mea, la vara poate are si ea mai multe ramurele si-ti pun la prins. ;)

vivi23ro

ce e o caladiva? violeta?
am si eu un chic care a inflorit pe 2 tike si mai jos pt Vernil niste poze cu a mica .. seara le sterg


http://home-and-garden.webshots.com/photo/2351890120089068164JcPxeT

penelopa

Kalanchoe cu floarea batuta se numeste Calandiva!

DanaT

Pene sa iti traiasca cyclamenul.
Habar n-am avut asta cu udatul doar in farfurie. Am zis eu ca florile astea sunt care vrea, vrea, care nu , pot sa o gadil eu in fel si chip ca tot ala e rezultatul. Cei trei cyclameni de pe balconul meu au vazut apa pe toate partile saracii...

penelopa

Pai, da, mai DanaT,  cand te frigi cu ciorba, sufli in orice  =))


trandafira

Eu pe ce lume am trait de nu am vazut asemenea frumuseti? Doamne ce am pierdut in toti acesti ani! Sunt uimita de ce plante deosebit de frumoase si speciale aveti!Sunteti niste stapane fericite. Sau cum am citit azi o lozinca:" Singurul meu stapan este gradina mea! "

penelopa

Lasa, Trandafirio, ca-ti prind si tie Columneea! ;D

trandafira

 +apl +dns multumesc, eu pot sa-ti ofer craciunita, nu Poinsetia, Schlumbergera

marta.stela.alpina

:) foarte frumoasa Columneea, pare o regina.... :x
Am si eu insa regele meu toata iarna si toata vara trecuta Hibiscusul meu galbe-portocaliu a fost inflorit iar acum imi face aproximativ o floare pe zi, iar gardenia a inceput si ea sa infloreasca inafara de aceste doua minunatii mai am o violeta albastra care sta inflorita in permanenta:D. De curand mi-am cumparat Sicilia Siberica si Muscari sunt flori de primavara cu bulbi :) sunt si ele deasemenea inflorite in acest moment :)