stiati ca si lalelele vorbesc?

Started by lovetulip, December 28, 2008, 02:42:54 PM

Previous topic - Next topic

lovetulip

-Abigail !
-Aici şefu...
-Va rog când va strig pe nume sa strigati prezent si să-mi spuneti unde vă aflati.
-Parcela 31.Şefu...si te rog ca la anul sa nu mă mai pui între Kaufmanienele astea.Eu când vad soarele daca ele,nici bine nu dă primăvara şi au şi iesit din mustul zăpezii.
-Am notat.Cătalina!
-Parcela 27.Prezent.Şefu...aici în parcelă nu ai pus grâuşor pentru coropişniţe  şi deja aud cum şuiera vântul  prin galeria săpată lângă mine.
-Am notat  şi fiţi  toate fără grijă,la anul va fi pentru toate parcelele.Minerva...
-Prezent şefu,parcela 18.Poate în toamnă mă plantezi mai adânc în pamânt.Ştii ca sunt un soi târziu şi daca ies odată cu grăbitele astea de Greigii şi mă mai prinde si un  îngheţ...
-Am notat dar să ştii ca te-am plantat la suprafaţă pentru a face multi bulbili in primavără.Am să pun un strat de frunze să nu te mai plângi.Blenda!
-Parcela 9 prezent.Cât mai e până-n primăvară şefu?M-ai plantat in august asa devreme şi uite că-mi dau deja coltii.
-Ei...draga mea,crezi că doar tu te plângi ca nu mai vine primăvara...Mai ai puţină răbdare,s-a anuntat la tv că va fi o iarnă blândă.Minerva!
-Prezent şefu,aici in margine parcela 14.Mereu trece Ţela de când ai dezlegat-o peste mine.Noroc că nu mi-au dat colţii.
-Lasă dragă...sa se simtă şi ea liberă măcar iarna.Ce ai fi vrut,să o învat să meargă pe cărare?Margarita!
-Prezent.Parcela 41.Vai şefu...eu ditamai franjurata ce caut oare printre Botanicele astea care ar fi trebuit să stea in ghivece nu în gradină.
-Te-am plantat acolo pentru că abia ai sosit din Olanda.La toamnă o să-ţi caut loc printre suratele tale.Cătalina!
-Parcela 31,prezent.Mă simt asa de singură...pe fratii mei bulbi te-ai grăbit să-i scoti devreme si am rămas doar trei.Au putrezit...
-Ai dreptate frumoaso... să ştii că nerăbdarea mă caracterizeaza şi trebuia să mă ocup şi de albine.Uite...la vară o sa las să vi se usuce complet tulpinile.Angelique!
-Prezent.Parcela 29.Aş vrea mai la soare anul viitor.E al doilea an când mă pui sub cireşul ăsta.
-Trebuie tăiat.Nu este de soi.Promit că cel puţin voi tăia creanga care te supară.Văd că se întunecă.Vă rog să vă notaţi neajunsurile şi când vin poimâine,mai vorbim.
Vă las cu bine  şi să ştiti că şi eu aştept primavăra să vă vad înflorite alături de irişi,narcise,zambile,crini,crocuşi şi de celelalte flori din grădina Totalmush.

ozimandias

Sefu, si eu astept primavara! Macar si doar ca sa te vad fericit!
:D :D :D

Nicol Caloian

Si eu, si eu! Si-mi doresc tare de tot sa ajung sa vad gradina totalmush in toata splendoarea!

doina

Si eu abia astept primavara , cu toata explozia de flori si trezirea la viata a intregii naturi.  :D Cand eram mai tanara obisnuiam ca toata primavara sa am lalele in casa. De ceva timp prefer  sa nu mai tai flori , parca nici nu ma trage inima sa le ingrijesc precum pe cele in ghivece  :P

georgette

"sefu" parca ai fi la armata..ordine si disciplina! adevarul este ca si ele vorbesc ,trebuie numai sa le ascultam....acum ai notat "neajunsurile""..dar la primavara cine va asculta multumirile si laudele???
Aud??
...prea ocupat sa rezolve "neajunsurile".. ;) ;)

vernil

Vio, m-a cuprins si pe mine dorul de soare, de caldura ... Ai talent la scris, imaginatie ... Felicitari! Dar sa stii ca si copacii vorbesc, si pasarelele ... cand uit sa le pun mancare pasarelelor, vin vrabiutele  la geamul bucatariei si fac o galagie de zile mari ... cred ca ma cearta in stilul lor  :D si atunci le ofer si supliment

penelopa

 :D :D
Eşti tare, Vio!
Şi mie mi-a şoptit o viorea că lalele vorbesc  ! :P

einsteinitza

Foarte frumos.Felicitari.Esti talentat.Si asta mi-a placut si cea de la concurs.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

eu ma inteleg de minune cu Fritizi si Spirache . acum fritzi e suparat si ma musca si ma zgirie .am 2 zile de cind nu mai am spinari de gaina si nu maninca carne de porc pot lasa carnea pe masa ca nu se atinge . mama si cind il iau linga mine isi infige colti in mina mea ..... l-am lasat doar pe bombonele(mincare de pisici din comert )  si nu ii place deloc .  se uita urit la mine si fuge la frigider . rid de el sa vedeti cum vine la mine si mi se pune in fata pina ma duce la frigider . cind vreau sa plec miorlaie  hi hi hi .am observat ca plantelor le merge bine mai ales cind le pun muzica si stau cu ele pe sala . doamne de-abia astept primavara .mi se pare asa departe

einsteinitza

Geo, daca nu incerci sa te bucuri si de iarna, ai drum lung pana in primavara.Uite-ti-ai adus florile in casa mai aproape, le vezi mereu cand te invarti pe acolo, dimineata cand totul este inchetat sclipeste in soare, trebuie sa gasesti partea frumoasa, altfel pana la primavara obosesti asteptand. ;)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Mai avem 3 luni si iarasi tzup in gradina. Nu-i asa mult... ;D
Si avem ce face intre timp, sa ne tot gandim daca se vor prinde trandafirii care nu i-am primit inca! :D

geodezia

asa asa cu batu prin gard . e nu ca nu duc lipsa de activitati extrascolare acu ca mi-ati amintit de lucru de mina cind obosesc la tapiteria egipteana mai ard cite o inglita la niste fete de masa  incepute si abandonate .asa ca am cu ce ma indeletnici . e si atita floraret imi da batai de cap acum ca deja le-a crescut late si trbe taiate fac frunze pe jos intr-o veselie si le cert mai pisoiul etc. da in general trece trce pina in ianuarie mai greu .da las ca pe 23 imi vin iedutele acasa si atunci sa te tii chiote prin casa ca vin amindoua si iti dai cu seama ce balamuc

einsteinitza

Atunci chiar n-o sa ai timp sa te mai gandesti cand vine primavara, iti dai seama! +ham
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Azi am pus o panza de sac in jurul rododendronului, saracu, ca mi se parea ca-i tare rebegit de frig si se uita la mine urat!  ;)  Parca imi zicea: nu vezi toanto ca sufar si de putina cloroza si acu' a dat si gerul peste mine?   ;) 
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

gentiana

Mai bine-i puneai scoarta la radacina,frunzele n-au nimic de la ger(sau tranteste niste crengi de brad peste el/ei)

claude

Frunzele poate ca n-au nimic, da' iarna trecuta mi-au inghetat bobocii asa ca in primavara n-am vazut flori!  +ham  Si dupa ce cu un an in urma am vazut deschisi doar putine flori, si asta din cauza ca sunt eu dobitoaca si n-am stiut sa-l ingrijesc- da' el saracu' a facut tot ce-a putut- tare mi-ar place sa-l vad inflorit in toata splendoarea lui
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot