Orhideea

Started by cara, March 12, 2007, 03:23:37 PM

Previous topic - Next topic

ozimandias

Care "biete" Pene, ca te laudai cu tije la ele... ;D
Si-n plus, una e de la sora-ta Cara, castigata pe merit la un concurs si alta-i de la mine.

Biete... sa va spun eu de biete.... dupa ce ca nu le ingrijesc... duminica le-au deztelenit papagalii copilului pe alea de la ea din camera... azi mi-au rupt ditai tija, cu 8 flori si cu doua ramuri, la o orhidee din sufragerie...... >:( Am crezut ca-i strang de gat... Oricum, mult nu mai am. Doar gandul la supararea copilului ma tine sa nu actionez....

Marmoset

Unde gasim apa dedurizata? Sau cum se face? :-\

ozimandias

Apa dedurizata? Stiu si unde gasim si cum se face.
Deci: gasim la Cara.
Cum se face? Ne vorbim din vreme, si, la data stabilita purcedem la Cara. Cu bidoane de 5 l, nu multe, ca sa folosim mereu proaspata. Odata invatat drumul, cred ca ar putea Cara sa ne faca si chei potrivite de la casa ei, ca sa nu o tinem din treaba cand avem nevoie de apa.
Ce zici? Te bagi?
:D

myky


Marmoset

Gata, Ozi, ma bag!  :D :D
Auzi, da' apometrele Carei, cum le pacalim?  ;) ;)

ozimandias

Ei... apometre...
Lasa, ca face cinste.

Tu ce razi Myky. Vrei si tu?
:D

myky

da, mai la primavara.
dar, tu nu ai auzit ca nu-i plac musafirii

ozimandias

 ;D
Da' noi plecam dupe trei zile ca trebuie sa udam orhideele...  ;D

cara

 :D :D :D

gresit! deci mie imi plac musafirii. aia care mi-s dragi! deci va poftesc sa nu mai aruncati peturile de 5 l. cat despre apometre, la noi apa e mai ieftina, un mizilic, acolo, nu va ingrijorati.

(si va mai vand un pont: odata trecuti de poarta electrica si de caini puteti intra in orice casa poftiti de pe strada noastra, ca rareori le incuiem cand plecam de-acas'  :D )


gabriela jalba

Citind ultimele 5 pagini(nu am intrat de mult), am umplut casa de fum(aveam mincarea la ciine la fiert). Bine ca n-au chemat vecinii ,pompierii.. ;D . Sint mortale orhideele voastre! Felicitari!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

luiza

Stefana, am incercat dar nu stiu de ce nu vor sa traiasca la mine. dupa ce am omorat vreo 5-6 phale, doua miltonia, o cattleya, doua maxillaria si jumatate din lutesia, am dat Anei ce mi-a ramas (2 Cattleya). vineri am cumparat un dendrobium (cadou) pe care l-am si dat a doua zi. la magazinul unde am fost aveau o multime de phale, extraordinar de frumoase (la reducere - aici la reducere inseamna intre 9 ai 15 dolari cand sunt inflorite si frumoase sau 4-5 dolari dupa ce au pierdut toate florile si tija) dar nu am cumparat si pt mine, mi-a fost frica sa nu le omor.  :(

le invidiez pe fetele care reusesc sa la faca sa re-infloresca (si asa frumos cum am vazut aici) ...  :)

Ella

Luiza esti o fericita cu asa preturi. Ieri am vazut singura orhidee (pale cu doua tije cu flori) de anul acesta in florarie si costa 80$  :o  aici cand raman fara flori ajung 20 sau 30$. Bafta mea ca nu sunt chitita pe orhidee. :D

luiza

80  :o ? Daca te re-orientezi pe orhidee iti trimit de aici cand se mai inmoaie vremea  :). Era cineva din BC care vindea pe e-bay (tot felul de orhidee - cattleya, vanda, dendrobium....) la preturi foarte bune, dar au inchis magazinul  :(.

Ella

Merci!  :-*
Stiu magazinul de pe eBay, am cumparat de la dansii cateva orhidee acum doi ani, pe care le-am omorat cu succes  :'(  de asta nu vreau sa devin fan orhidee, nu am conditii pt. ele. Uite acum, in timp ce scriu imi vin idei  :D :D :D  pt. streptosi am cumparat o minisera si vad ca le merge grozav de bine, cred ca este buna si pt. orhidee  ;D , numai ca in acest an nu am timp de experimente noi, poate mai spre toamna.

Nicol Caloian

Iata cu ce an anihilat astazi efectul viscolului:

Nicol Caloian

Si astea

miha

Nicol...pai la tine e vara in toata regula...  ;D Superbeeee....  ;)

gabriela jalba

Esti tare!!!  Virgil sa traiasca! ca am inteles ca el le-a bibilit.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Nicol Caloian

Quote from: gabriela jalba on February 07, 2010, 07:49:34 PM
Esti tare!!!  Virgil sa traiasca! ca am inteles ca el le-a bibilit.
Numai asta vara!  ;)

gabriela jalba

Te rog!!!! Aia a contat cel mai mult!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

doina

Nicol , ce frumuseti ai acolo  :o :o

Nicol Caloian

Ala e numai geamul de la sufragerie! Pe cele din dormitor vi le-am aratat cu cateva pagini mai inainte. Mai am una care trebuie sa infloreasca. Am primit-o de Craciun ( :-*  :-*  :-* pentru Geta) dar probabil ca din cauza frigului si-a pierdut florile foarte repede insa acum are doua tije noi! Abia astept sa infloreasca sa v-o arat ca e tare frumoasa.

GetaV

Sa dea Domnul sa coste si la noi 50-80 (euro ,nu dolari) :D :D ;D ;D

luiza

 :D "piei ispita", Geta ?  ;) :).

irina