CRINI

Started by turturica, March 16, 2007, 09:42:13 AM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Sunt foarte frumosi, sunt si parfumati?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

popgeo

Probabil numai cel alb .. Lilium Candidum. Mie imi place mult DotCom...

vernil

Geo, nici nu visez sa concurez vreodata cu splendorile tale, dar incerc sa ma inconjor de frumusetea crinilor, atat cat pot. :D

Un tigrat, plantat probabil anul trecut, dar abia acum isi etaleaza splendoarea


Rux

Foarte fain ,Vernil ! Are si parfum?

vernil

Cerem prea mult de la el  :D

Rux

Nu te supara ,ziceam si eu ,ca arata bestial de fain!

vernil

Quote from: Rux on July 06, 2010, 06:40:49 PM
Nu te supara ,ziceam si eu ,ca arata bestial de fain!

Pai de ce m-as supara? am raspuns in gluma! mie imi place enorm floarea, cu petale atat de gratios arcuite, si pictate, cu stamine mai mari ca ea. Si sunt 9 cupe pe tija. D-aia ziceam, daca ar fi si parfumata, ar fi chiar un crin perfect!

popgeo

Foarte frumos  crinul Vernil si foarte frumoasa poza.

einsteinitza

Frumoasa bestia ;) :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabi_gabriella

Excelent crinul Vernil !!!!
Mie mi-au murit o gramada iarna asta  :( , dar in schimb au inflorit cei pusi in toamna

einsteinitza

Cred ca ti-au putrezit cu ploile astea fara sfarsit.Dar sunt frumosi astia galbeni
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Codruta

Quote from: einsteinitza on July 06, 2010, 01:34:42 PM
Sunt foarte frumosi, sunt si parfumati?

Popgeo are dreptate, doar cel alb e parfumat, din pacate. Sa nu mai spun ca pe cel alb il astept cred de 3 ani sa infloreasca. In fiecare an ies mai multe fire dar in scurt timp frunzele se innegresc. Dupa diverse tratamente care nu au ajutat am taiat de fiecare data tulpinile inainte de a apuca sa infloreasca. Anul acesta a scapat o tulpina care a reusit si sa infloreasca. Dar si aceasta a avut acum mai mult de jumatate din frunzele de la baza negre. Le-am indepartat inainte de a face poza. Crinul alb e in apropiere de crini galbeni si roz dar ceilalti nu au probleme cu innegrirea frunzelor. Nu stiu de ce doar acesta alb e mai sensibil.

Va felicit pe toti pentru frumusetile pe care le-ati pus aici. Sa va traiasca si la cat mai multe flori!

penelopa

Cu crinul alb am avut (şi am) şi eu probleme. În primul n-a înflorit, în al 2-lea an n-a mai ieşit, iar anul ăsta a crescut destul de puţin şi a făcut o floare chinuită.  :(
Mai am un crin pe care n-am apucat să-l văd la "faţă" fiindcă, aproape la fel ca la Codruţa, creşte, face bobocei apoi, frunzele se îngălbenesc începând de la bază, în final uscându-se de tot.  :( Nu-mi dau seama ce-i lipseşte fiindcă este vecin cu ceilalţi crini care îşi văd de treaba lor. ;D

popgeo

Mai da ce rind frumos Gabriela.... sa speram ca astia trec iarna cu bine si la anul o sa ai mai multi...


Penelopa... e posibil sa aiba o infectie bacteriana sau virala... din experientza mea multi crini din Olanda vin in felul asta...

Scoate-l  la primavara viitoare si pune-l intr-un ghiveci mare si adinc cu drenaj foarte buna... unde ai pus un pamint mai nisipos si tine-l undeva unde primeste mai putina apa. 

penelopa

Mulţam, Geo, aşa voi face! :)

gabi_gabriella

Multumesc popgeo .Sunt tot de la mama ta si ii multumesc inca o data !!
Sper sa treaca cu bine iarna :)

cristinaf

Am si eu crini lollypop, netty si unii roz cu miros intens, dar nu stiu daca pot sa las bulbii in pamant peste iarna sau trebuie sa-i scot.  ???
Anul acesta, pentru ca au fost plantati tarziu, nu au reusit sa creasca prea bine, dar sper ca poate la anul ...  ::)

popgeo

Asiatici si LA tirzii si trompeta. 



Orienpet:




Rux

Popgeo ,m-ar interesa sa stiu daca mama ta are de vinzare ,anul asta ,bulbi de crini parfumati. Prefer nu albi simpli,ci din cei asiatici.
Si daca da cind si cum pot lua legaturta cu ea?
Mersi mult.

popgeo

Rux,

Crinii asiatici sint in general fara parfum.

Cei parfumati sint Orientalii (pretentiosi insa), trompetele si  Orienpet.  Se mai gaseste ceva parfum  la Asiapet, Longiflorum-Asiatic si Longiflorum-Oriental .


Pe mama o poti contacta la  adresa postata in anuntzul  din primavara...

http://www.totalmush.com/plante/index.php/topic,1386.0.html

Probabil ca cea mai buna aproximare a ceea ce doresti tu ar fi crinii Orienpet si crinii trompeta..

Quote from: Rux on July 08, 2010, 06:08:32 AM
Popgeo ,m-ar interesa sa stiu daca mama ta are de vinzare ,anul asta ,bulbi de crini parfumati. Prefer nu albi simpli,ci din cei asiatici.
Si daca da cind si cum pot lua legaturta cu ea?
Mersi mult.

Rux

Mersi PopGeo.
Eu  am reusit anul asta sa fac sa fac sa infloreasca crinii plantati anul trecut , vreo 9 fire, parfumati  de numa numa.. o sa-i fotografiez ca mai am  unii  din acelasi soi care inca au bocobi  si tu o sa-i identifici ca sa stiu exact ce sa cer ... daca nu ti-e cu suparare ..
Adica vreau doar din cei parfumati , imi plac la nebunie.. am pus in casa  si un singur fir in glastra si a umplut de parfum intrega camera.
Mersi mult .

einsteinitza

Rux, sa stii ca poti pune cativa neparfumati, dar foarte rezistenti si superbi, iar printre ei cate un fir de parfumat, asa iti umple gradina de miros dar mai scapi de probleme, nu trebuie ingrijiti atatia mofturosi.
Iar crinii lui Popgeo sunt de o calitate excelenta, eu ma luat de la el si nu se compara cu altii.Mama lui are o grija deosebita pentru fiecare bulb pe care il trimite, numai uriasi, si amabaleaza extremde frumos.Unde mai pui ca primesti si un cadou. Am fost extrem de multumita de ei, acum sa vad ca vreau sa ma lipesc si de niste maci ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Rux

Es  ,mersi de sfat ,il voi asculta ,pentru ca tocmai am descoperit ca am o portiune unde mai pot "popula" cu ceva  flori si evident ... m-am gindit la crini ,pentru ca cred ca merg acolo ..
Evident ca mama lui Geo  va fi ceea la care apelez ..la asa crini vazuti acolo si cale ... ce  mai .. numai cuvinte de  lauda

einsteinitza

Are si stanjenei deosebiti, cu inflorire si toamna, niste nebunii, m-am indragostit definitiv de ei.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Rux

Stiu ! Eu sant o  fana a stinjeneilor ,ma rog ,irisi .. mai vedem