Infiintarea unei minilivezi.

Started by daveco, February 01, 2009, 07:53:49 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Atunci e perfect. Ai siguranta ca e din altoi, e destul de departe de sol, lasa lastarii si refa coroana
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

După ce m-am strofocat  câteva săptămâni să stropesc pomii cu soluţii fito, am reuşit, în sfârşit aseară, după care a venit ditamai ploaia şi furtuna !!! >:(

Ionela

Vai, Pene!  :o :o  Acum trebuie s-o iei de la-nceput >:(
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

geodezia

Asa e trebuie sa citesti otira vremea ca sa faci stropelile

sicamin

Eu am facut stropiri si in februarie si in martie ,dar tot am piersicii si nectarinii afectati,ca frunzele lor sant basicate toate.am tot strans la frunze bolnave ,de au ramas si cele cateva piersici si nectarine singurele pe crengute. ;D. Vad ca da din nou frunze si sper sa nu mai fie si astea bolnave.

geodezia

Sica ce stropeala le-ai traz cu zeama bordeleza sau cu ce?

Fleurf

Si la mine piersicii si nectarinii sunt in suferinta, dar eu am ratat stropirea de primavara anul asta iar acum nu-mi da pace vremea  >:(

gentiana

Se pare ca peste tot piersicii si nectarinii sunt afectati
ciudat e ca boala nu apare si la migdali,desi sunt rude

Ionela

Trebuie sa fie o sensibilitate de specie/ zona climatica. Tata nu mai are nici un piersic in livada din motivele pe care le-ati precizat aici. Cu toate stropelile si tot s-au stins. A fost nevoit sa ii taie si nu a mai plantat altii. Spunea ca piersicilor pur si simplu nu le merge in gradina lui.
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

gentiana

Au nevoie de caldura si sa fie aparati
Eu i-am pus pe langa casa si catiba in vita,dar si aia aparati de cosmoagele vecinilor

Ionela

In zona ta oricum e mai cald. 
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

gentiana

eu am padurea in fundul curtii si tine racoare,e cam cu 5-10 grade mai frig ca la Bucuresti

Ionela

Si nu ai probleme cu speciile mai ... sudice??

(Restul postarilor sunt alipite la topicul Daunatori!)
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

gentiana

vara e foarte cald,iarna e mai frig dar merg protejate
pana in iarna asta,iernile au fost blande

penelopa

Oamenii locului spun că în zona noastră (a Buc.), piersicilor, nectarinilor şi chiar caişilor nu prea le merge bine. :(

turturica

am facut si eu ceva treaba azi in livada, am sapat pomii, printre picaturi ;
as vrea sa stiu de unde as putea procura cate 1 exemplar de un anume prun, sau mar, si sa-mi fie trimis prin posta; ca alta solutie nu am ( Renclod de Caransebes ) si mar, unul de vara, parca era Romus 4 ?

penelopa

....... pai, unul il iei de la Caransebes si pe celalat de la ........... Romus!!!  ;D

turturica

treaba e de la Caransebes pot lua Renclod Altan- tot un prun de vara, dar eu voiam unul de Caransebes ...

einsteinitza

Marul de vara il gasesti in fiecare toamna la Baneasa la Statiune, toti cei patru Romus, care sunt extrem de productivi.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

popgeo

Cu piersicii  de soi am avut si eu treaba.....  nu sint rezistenti... sint cam pretentiosi si se imbolnavesc repede.  Trebuie  facuta o selectie cu cei mai  rezistenti din cei de soi.   Cu cei "salbatici" am avut foarte rar probleme.

einsteinitza

Piersicii de soi fac basicare la ger cu umiditate, dar nu sufera chiar tare din cauza asta. Le cresc repede frunze noi, sanatoase, daca stropesti.
Desi la mine e frig pana mai tarziu, am deja si piersici si nectarine la care ma uit cu pofta, asa ca merge ;D
Am ales insa soiuri cu coacere mai tarzie, sa nu am probleme cu gerurile de primavara la inflorit.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

mie la piersicii le-au picat florile

einsteinitza

Probabil iti trebuie un soi mai tarziu.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Mihai

Din lista aia am Prima si Florina.
In toamna asta vreau sa cumpar de la Baneasa cativa caisi.Am vazut pe site-ul lor vreo 3 soiuri ce merita.