Gradina lui Miha

Started by miha, May 18, 2008, 06:28:13 PM

Previous topic - Next topic

miha

Quote from: mihail on April 20, 2009, 10:21:50 AM
Din doua magnolii numai una care avea boboci a imflorit acum doaua saptamini,insa mai are ceva boboci si acum intrebarea:cealalta are frunzulitele in curs de aparitie,va mai face floricele anul acesta ?

Sincer...nu cred ca va face flori... Magnolia mea, dupa cum vezi este destul de micuta, este cumparata acum doi ani si nu era mai mare de 20 de cm, genul de plante care se vand in cutiile de carton... ma gandeam ca vor trece ani buni pana voi vedea primele flori la ea... Anul trecut insa, i-am vazut prima floricica...inflorita toamna... cred ca a vrut sa-i vad culoarea...  :D Acum, in primavara, am remarcat ca mai intai a dezvoltat bobocii florilor ce vor aparea si abia mai tarziu a inceput sa dezvolte si frunze... de aia spun ca nu cred ca va inflori a ta... daca nu si-a format mai intai bobocii...
Dar asta e ce am observat eu la a mea, tu ai cumparat unele mai mari dupa cate am inteles eu...si poate depinde si de specie...probabil nu toate se comporta la fel... asa ca nu-ti pierde speranta...  :)

mihail

Nu cred,....sigur ai dreptate.Ale mele sint cuparate in vas de productie,au peste jumatate de metru inaltime.Dar,nu-i bai...una imi ajunge pt.anul acesta.
Oricum ,mai vreau sa cumpar in toamna una galbena si alta alba.Ca sa fie "formatia" completa.

miha

Si prin gradina mea azi...ultimele lalele...si ce se mai gaseste pe-acolo...  :D


einsteinitza

Miha, ce frumuseti! Ce soi de allium e ala pe care il ai?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

miha

Mersi, Es... Sincer...nu stiu cum se numeste... E singurul soi de allium pe care il am si il am de cativa ani buni...nu prea ma interesau denumirile atunci...

gabriela jalba

O gradinita plina de flori!!!! Ma gindeam ca la tine e timpul mai inaintat,dar si tu tot de lalele te bucuri.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

miha

Quote from: gabriela jalba on May 03, 2009, 05:46:14 PM
O gradinita plina de flori!!!! Ma gindeam ca la tine e timpul mai inaintat,dar si tu tot de lalele te bucuri.
La noi chiar a fost mai rece decat in restul tarii... probabil s-a vazut la meteo... se simte influenta marii...